WordPress obsługuje obecnie ponad 25% wszystkich stron internetowych. WordPress Developerzy stanowią więc ogromną część rynku IT. Jeśli ty również jesteś projektantem stron internetowych lub programistą pracującym z WordPressem, na pewno szukałeś już kiedyś narzędzi, które usprawnią twoją pracę. Jak jednak połapać się w tak wielkim wyborze? Przychodzimy z pomocą! Sporządziliśmy dla ciebie listę TOP 10 narzędzi dla WordPress Developerów, w tym kilku wtyczek, które bardzo ułatwią ci pracę!

1. Thrive Architect

 Thrive Architect to pierwsze narzędzie z listy TOP 10 narzędzi WordPress Developera. Jest to najwyższej klasy narzędzie do tworzenia witryn w WordPressie. Dzięki niemu nie musisz być ani profesjonalnym programistą, ani projektantem, aby tworzyć interesujące strony główne, strony produktów czy sprzedaży. Kreator ten może bowiem być używany do tworzenia i dostosowywania najróżniejszych stron internetowych, w tym sklepów WooComerce, w bardzo łatwy sposób. Thrive Architect to solidny zestaw narzędzi WordPress, wyposażony w funkcję „przeciągnij i upuść”, która w rewolucyjny sposób ułatwia zarządzanie budową strony internetowej.

2. Buddy Works

 Buddy Works to proste, ale doskonałe narzędzie do integracji, wyróżniające się na tle innych narzędzi CI/CD. Pozwala na integrację z GitHub, GitLab i BitBucket, a także umożliwia zautomatyzowanie wdrażania z platformami udostępniania w chmurze – np. Google Cloud czy Microsoft Azure. Łatwość konfiguracji i bardzo dobry UX sprawiają, że jest to jedno z najlepszych narzędzi programistycznych WordPress od czasu powstania w 2015 roku. 

3. Draftium

 Draftium to wyjątkowe narzędzie do prototypowania. Działa na bardzo przejrzystym interfejsie użytkownika, dzięki czemu jest lekkie i łatwe w użyciu. Draftium pomoże ci już w kilka minut ułożyć strukturę witryny za pomocą bloków. Oferuje wiele atrakcyjnych szablonów, które można dostosować pod swoje potrzeby za pomocą edytora. To o wiele lepsza i wygodniejsza opcja niż zwykła, biała kartka!

4. CSSHero 

 Pomimo młodego wieku, CSSHero posiada ogromny potencjał. To jedna z niewielu wtyczek, które pozwalają na dostosowanie CSS dowolnego motywu WordPress za pomocą bardzo przyjaznego interfejsu. CSSHero zostało zaprojektowane do pracy z większością motywów i wtyczek, dzięki czemu może pochwalić się wysoką kompatybilnością.

5. Advanced Custom Fields

Advanced Custom Fields to narzędzie, które daje programistom możliwość tworzenia niestandardowych opcji na back-endzie WordPressa. A to wszystko bez konieczności włamywania się do plików motywów 😊! Więcej opcji oznacza oczywiście większą kontrolę. Advanced Custom Fields może być używane np. aby utworzyć dodatkowe niestandardowe typy pól dla swoich kategorii lub dla swoich stron edycji.

6. Oxygen builder

Oxygen builder to bardzo często wybierany zestaw narzędzi do tworzenia niestandardowych witryn WordPress. Pozwala na bezproblemową pracę z projektowaniem wizualnym i kodem. Jest to potężne narzędzie, wyposażone w integrację z WooComerce i bloki Gutenberga. Oznacza to, że budowę sklepów możesz wykonać za pomocą edycji w trybie „przeciągnij i upuść” – bez dotykania ani jednego fragmentu kodu!

 7. LocalWP

 LocalWP ułatwia tworzenie witryn WordPress na twoim lokalnym komputerze. To świetne narzędzie, nie tylko dla programistów czy designerów, ale również dla blogerów, którzy chcą przeprojektować lub dostosować swój blog bez konieczności manipulowania aktywną witryną. Jest to narzędzie w większości darmowe, chociaż za niektóre opcje premium trzeba zapłacić. 

8. PageSpeed Insights

 To stworzone przez Google narzędzie umożliwia kontrolę wydajności stron na różnych urządzeniach. Testuje wydajność i szybkość stron internetowych, a na podstawie wyników tworzy wnikliwe raporty. PageSpeed Insights podaje również sugestie, w jaki sposób możesz ulepszyć swoją stronę internetową.

9. Web Developer Checklist

 Web Developer Checklist to małe, ale bardzo przydatne rozszerzenie Chrome. Analizuje stronę internetową pod kątem najlepszych praktyk. Tworzy listę kontrolną, analizując SEO strony, użyteczność, dostępność, integrację środowiska czy wydajność. Pomaga programistom w łatwy sposób wykryć problematyczne obszary na stronach internetowych.

10. What Font

Nasza ostatnia propozycja na liście 10 najlepszych narzędzi WordPress to What Font – najłatwiejszy sposób na sprawdzenie czcionek użytych na stronach internetowych. Może nie jest to narzędzie bezpośrednio związane z WordPressem, ale na pewno pomoże w procesie tworzenia designu. Dzięki temu rozszerzeniu w bardzo szybki sposób dowiesz się, jak nazywa się interesująca cię czcionka, która wpadła ci w oko na świetnie zaprojektowanej stronie internetowej. Wystarczy na nią najechać!

Podsumowanie

Narzędzi, które mogą przydać się WorPress Developerom, jest cała masa! I nie zawsze są one związane z samym WordPressem 😊. Niektóre z nich są z obszaru designu, back-endu jak i front-endu. Właśnie dlatego, jeśli zainteresował cię temat narzędzi usprawniających pracę, to koniecznie zapoznaj się z naszymi narzędziownikami dla Front-end, Back-end jak i Full Stack Developerów! Może w nich również znajdziesz coś dla siebie? A jeśli chcesz poznać jeszcze więcej narzędzi związanych z WordPressem – zajrzyj do świetnego materiału:

40+ WordPress Design And Development Tools & Resources For Savvy Bloggers