Front-end developerzy korzystają w swojej pracy z wielu narzędzi, bibliotek i frameworków, dzięki którym programowanie jest efektywniejsze. Usprawniają one na przykład proces pisania kodu czy ułatwiają komunikację w zespole. Które z nich są przydatne i warte uwagi? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę TOP 10 narzędzi Front-end developerów.

Edytory tekstu i IDE, czyli zintegrowane środowiska programistyczne

Zacznijmy od podstaw! Miejsce, w którym piszesz swój kod, jest bardzo ważne, trudno więc żebyśmy nie wrzucili naszych propozycji na listę TOP 10 narzędzi Front-end. Każdy z edytorów i IDE ma swoje własne wady i zalety. Przy decydowaniu się na któryś z nich najlepiej wypróbować kilka opcji, a następnie wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada. Najpopularniejsze wybory wśród Front-end developerów to:

1. Visual Studio Code

Visual Studio Code to stworzony przez Microsoft, darmowy, bardzo popularny edytor kodu. Większość Front-end developerów spotkała się z nim na swojej drodze, między innymi dlatego, że oferuje dużą ilość pluginów i modyfikacji. Po pewnych zmianach może pełnić rolę zintegrowanego środowiska programistycznego, lecz nie do końca nim jest.

2. WebStorm

WebStorm to potężne i inteligentne zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Zapewnia bardzo dobrą pomoc podczas pracy na froncie, a więc w kodowaniu w JavaScript, HTML i CSS. W przeciwieństwie do VSCode jest ono płatne. 

 System kontroli wersji

3. Git

Git to rozproszony system kontroli wersji. Jest to absolutny must-have na liście TOP 10 narzędzi dla Front-end Developerów. Znajomość gita to absolutna konieczność w programistycznym świecie! Jest niezbędny w pracy większości Front-end developerów. Umożliwia kontrolowanie kodu, tworzenie wielu rozgałęzień, które mogą być od siebie całkiem niezależne. Łączenie ich, usuwanie jak i samo tworzenie są bardzo proste i zajmują dosłownie kilka chwil. Dzięki gitowi możliwe jest kontrolowanie tego w jaki sposób, kiedy i przez kogo został zmieniony kod, a grupowa praca nad projektem jest łatwa i czytelna. 

4. Github

Github to natomiast aplikacja webowa, zaprojektowana w celu hostingu repozytorium Git. Jest to miejsce, w którym można przechowywać swoje projekty, rozbudowywać portfolio i dzielić się nim z innymi ludźmi. 

Narzędzia Deweloperskie

5. Browser Developer Tools

Każda nowoczesna przeglądarka posiada wbudowane narzędzia developerskie, które są niezbędne w pracy programisty, w szczególności podczas debugowania. Dzięki nim możliwa jest praca z DOM, przeglądanie i modyfikowanie załadowanego HTML, CSS czy JavaScript. Najpopularniejszym wyborem są narzędzia developerskie Chrome oraz Firefox.

 Task Runners i Module Bundlers

6. Webpack

Webpack to Module Bundler dla nowoczesnych i zaawansowanych aplikacji pisanych w JavaScript. Jest bardzo przydatny, gdy aplikacja posiada wiele małych plików, np. grafik, fontów czy styli CSS. Webpack potrafi przeanalizować zależności między plikami (tworzy tak zwany dependency graph) i spakować je w jeden. Jest to bardzo przydatne przy dużych projektach, lecz przy małych może nie być dobrym wyborem.

7. Gulp

Gulp to tak zwany task runner, umożliwiający zautomatyzowanie wielu czynności przeprowadzanych przez Front-end developerów. Jest używany np. do uruchamiania serwera, automatycznego ponownego ładowania przeglądarki po każdym zapisaniu pliku czy optymalizacji CSS i JavaScript. Jest to potężne narzędzie, bardzo usprawniające pracę programistów.

 Przydatne strony internetowe

8. Stack Overflow 

Stack Overflow uratowało już niejednego programistę 😊 Jeśli podczas pracy nad kodem kiedykolwiek utkniesz czy napotkasz problem, którego nie potrafisz rozwiązać – istnieje duża szansa, że nie jesteś pierwszy! Bardzo możliwe, że ktoś taki problem już kiedyś rozwiązał. Nawet jeśli twój problem jest oryginalny i nie znajdziesz odpowiedzi, możesz zapytać o pomoc ogromną społeczność developerów. Stack Overflow został stworzony właśnie po to!

9. MDN Web Docs

MDN to ogromna i bardzo wartościowa baza wiedzy dla Front-end developerów. Jest na niej bardzo obszerna dokumentacja z mnóstwem dobrych przykładów i tutoriali.

10. Can I Use? 

Can I Use to strona, która w przejrzysty sposób pokazuje, jakie frontendowe technologie są obsługiwane przez poszczególne przeglądarki. Szczególnie przydatna przy nowych technologiach.

Dodatkowe narzędzia:

Zbiory fontów i ikon

Font Awesome to zbiór ikon, przydatnych do tworzenia przejrzystych stron i aplikacji mobilnych. Potrzebujesz ikonki przedstawiającej pobieranie? A może chcesz oznaczyć swoje menu? Dzięki Font Awesome zrobisz to w kilka sekund.

Google Fonts to zbiór ogromnej ilości darmowych fontów, które są natychmiast gotowe do użycia. Wystarczy, że przekopiujesz odpowiednio oznaczony kod do swojego projektu i możesz cieszyć się fontem, o jakim marzysz. 

Darmowe zbiory grafik i palety kolorów

Pixabay i Unsplash to zbiory darmowych, gotowych do wykorzystania na Twojej stronie zdjęć w bardzo dobrej jakości. Są one szczególnie przydatne dla freelancerów. Ciekawe zdjęcie, oprócz urozmaicenia strony klienta, może okazać się dobrą inspiracją do wykonania ciekawego projektu.

Pexels oferuje zarówno zdjęcia jak i wysokiej jakości filmy.

Colors.co to natomiast generator pasujących do siebie kolorów. Ułatwia on wybranie palety kolorystycznej w pisanym przez nas projekcie. Tak jak zbiory grafik, jest on najbardziej przydatny dla osób odpowiedzialnych za swój projekt od początku do końca.

Jak widać, narzędzi używanych przez Front-end developerów jest bardzo dużo. Każde z nich jest bardzo ważne, każde ma wpływ na szybkość i efektywność pisania kodu. Wybór odpowiednich narzędzi jest zależy tylko od Ciebie. W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze z narzędzi, ale pamiętaj, że jest ich o wiele więcej i każde może wnieść coś do Twojej pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o bibliotekach i frameworkach używanych przez Front-end developerów, koniecznie przeczytaj artykuł o 40 najlepszych bibliotekach i frameworkach w 2021 roku, który na pewno poszerzy Twoją wiedzę!

Jeśli natomiast interesują Cię narzędzia Back-endowe to koniecznie spójrz na listę TOP 10 narzędzi dla Back-end Developerów!