W świecie zglobalizowanych usług IT testowanie jest niezwykle ważnym etapem tworzenia oprogramowania. Bez niego firmy narażają się na ogromne straty, zarówno finansowe jak i wizerunkowe. Po tylu miesiącach pandemii sytuacja na rynku pracy może być jednak skomplikowana. Czy warto zostać testerem? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wpływ pandemii na rynek pracy

Pandemia bez dwóch zdań odcisnęła swoje piętno na specjalistach z wielu branż. Na IT również. Czy wpływ pandemii na branżę IT, a w szczególności na testerów, był jednak zły? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Według badania „Branża IT w nowej rzeczywistości” firmy Devire ponad 20% testerów oprogramowania zadeklarowało wzrost wynagrodzenia w 2020 roku. Wzrost ten wynosił średnio 30% w stosunku do poprzednich lat.

Zapotrzebowanie na testerów

Oprócz wzrostu wynagrodzenia, podczas pandemii, testerzy mogli też liczyć na większą liczbę ofert pracy. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na testerów wzrosło nie tylko w branżach związanych z IT, ale również medycznych, e-commerce czy finansowych.

Podczas ostatniego roku wiele firm musiało przenieść się do internetu. Licząc na zachowanie konkurencyjności i utrzymanie się na rynku, wielu przedsiębiorców zainwestowało np. w rozbudowę sklepów online. Zwiększona ilość aplikacji na rynku wygenerowała natomiast zwiększony popyt na usługi testerów.

Zalety bycia testerem oprogramowania

Wpływ pandemii na testerów jest największym dowodem na to, że jest to zawód, na który rośnie zapotrzebowanie. Poniżej zebraliśmy parę powodów:

1. Zarobki testerów

Niektórzy mówią, że testerzy zarabiają mniej niż developerzy. To nie do końca prawda. Początkowa stawka dla testerów i programistów jest do siebie bardzo zbliżona. Co nastąpi później, zależeć będzie od zaangażowania, pełnionej roli, a przede wszystkim od umiejętności i wiedzy.

Wynagrodzenie testerów manualnych przy umowie B2B, na stanowisku ENTRY to około 5 tysięcy. W przypadku Seniora to już nawet 3x więcej , 15 000 złotych.

Testerzy automatyczni na stanowisku seniora mogą liczyć nawet na 20000-25000 złotych! 

2. Stosunkowo łatwe wejście do świata IT

Wiele firm szukających testerów nie wymaga ukończenia studiów informatycznych. Do zdobycia stażu często nie jest potrzebne nawet duże doświadczenie. Wystarczą umiejętności, wiedza i rzetelnie przygotowane portfolio. Jeśli marzysz o wejściu do IT, testowanie to bardzo dobra droga.

Uważa się również, że sam próg wejścia w testowanie jest mniejszy niż w przypadku programowania. Nauka technologii używanych do testowania, według wielu osób, nie jest aż tak trudna.

3. Możliwość pracy jako freelancer

Duża ilość małych firm i startupów zatrudnia do testowania freelancerów. Dzięki temu łatwiej znaleźć swoje pierwsze zlecenia, szczególnie gdy jest się w trakcie przebranżawiania. Praca jako freelancer to najczęściej praca zdalna, na własnych warunkach. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta.

4. Możliwość rozwoju kariery w różne strony

Jeśli zaczynasz od testowania manualnego, to po jakimś czasie może zainteresować Cię testowanie automatyczne. 

Porównanie testów manualnych i automatycznych znajdziesz tutaj. A jeśli zastanawiasz się czy umiejętność programowania jest niezbędna do bycia testerem to koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym czy każdy tester musi programować.

Jeśli po kilku latach w pracy testera uznasz, że wolisz ruszyć swoją karierę w innym kierunku, a testowanie zacznie cię nudzić, to znajdzie się na to bardzo dobre rozwiązanie. Od testera do Business Analyst jest niedaleka droga! Może również zainteresować Cię Data Science lub inne dziedziny IT.

5. Brak wystarczającej ilości testerów z dużym doświadczeniem

Wybierając ścieżkę kariery i zastanawiając się, czy warto zostać testerem, nie można skupiać się jedynie na początku drogi. W końcu ENTRY i Juniorem nie zostaje się na zawsze.

Na rynku nie ma wystarczającej ilości testerów z dużym doświadczeniem. Szczególnie przy zwiększonym popycie na ich usługi. Dużo osób kończących informatykę idzie w stronę programowania. Nawet niektórzy testerzy ostatecznie zostają developerami.

Prowadzi to do braku profesjonalistów na rynku, co daje juniorom bardzo dobre perspektywy wybicia się. Przy systematycznym poszerzaniu swojej wiedzy i szlifowaniu umiejętności szanse na awansowanie na ścieżce kariery są bardzo duże.

Podsumowanie

W obecnych czasach nikogo nie stać na konsekwencje nietestowania oprogramowania. Zapotrzebowanie na testerów, zarówno manualnych jak i automatycznych, wciąż rośnie. Próg wejścia jest stosunkowo niski, a perspektywy bardzo dobre. Czy warto więc zostać testerem? Nasza odpowiedź – jak najbardziej!:)

Sprawdź oferty pracy dla Testerów: https://it-leaders.pl/oferty-pracy

Jeśli chcesz poczytać więcej o wpływie pandemii na branżę IT oraz o zaletach kariery testera oprogramowania, polecamy poniższe pozycje:

1. 10 Practical Reasons Why Software Testing / QA is a Good Career Option. opencodez. https://www.opencodez.com/software-testing/10-practical-reasons-software-testing-good-career-option.htm. Published 2019. Accessed May 27, 2021.

2. Branża IT w nowej rzeczywistości. Kto zyskuje, a kto traci?. Devire. https://www.devire.pl/raport-devire-branza-it-w-nowej-rzeczywistosci-kto-zyskuje-a-kto-traci/. Published 2021. Accessed May 27, 2021.