Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie testy manualne i automatyczne? Chcesz wiedzieć, w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej? W tym przedstawimy porównanie testów automatycznych i manualnych oraz przedstawimy ich mocne strony. Na początku skupmy się na krótkim opisie obydwu metod testowania.

Czym są testy manualne?

Testowanie manualne to proces, w którym testerzy szukają usterek własnoręcznie. Oznacza to, że samodzielnie wykonują oni przypadki testowe i ręcznie generują raporty, bez używania zaawansowanych narzędzi czy skryptów do automatyzacji tego procesu.

Testy manualne bardzo dobrze sprawdzają się na przykład w testowaniu eksploracyjnym (nazywanym też testami ad-hoc) oraz testowaniu użyteczności. 

Zalety testów manualnych

Testowanie manualne nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi, dlatego jest bardziej uniwersalne. Testerzy mają całkowitą kontrolę nad każdą wykonywaną czynnością. W przypadku drobnych zmian w kodzie testowanie manualne jest szybkim i naturalnym wyborem. 

Testowanie manualne powinno być zawsze wykonywane przed testowaniem automatycznym. W niektórych przypadkach testy manualne są najlepszą opcją, ponieważ tylko one mogą poradzić sobie z określonym zadaniem. Dzięki nim możemy np. poznać dokładne zachowanie użytkownika poruszającego się po stronie czy aplikacji mobilnej.

Czym są testy automatyczne?

Testowanie automatyczne pozwala zautomatyzować proces testowania oprogramowania, dzięki wykorzystaniu skryptów i narzędzi w celu znalezienia usterek. Wykonywanie skryptów testowych i generowanie wyników odbywa się więc automatycznie.

Testy automatyczne to dobry wybór w przypadku testów regresyjnych, wydajnościowych, obciążeniowych oraz przy powtarzalnych przypadkach testowych.

Zalety testów automatycznych

Testy automatyczne z pewnością potrafią zwiększyć produktywność, dostarczając szybkie i dokładne wyniki. Dzięki swojej powtarzalności i mniejszej wrażliwości na błędy ludzkie, są bardziej niezawodne, a wszelkie usterki są wyraźnie widoczne. 

Testowanie automatyczne często obejmuje takie warstwy architektury, które nie są osiągalne przy testowaniu manualnym. Jest to też idealne rozwiązanie do obsługi powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Początkowo testowanie automatyczne może być dużym wydatkiem, jednak w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne.

Testy manualne a automatyczne – które wybrać?

Testy automatyczne są wybierane głównie ze względu na oszczędność czasu, ponieważ są dużo szybsze. Ograniczają one liczbę powtarzalnych zadań, choć wciąż wymagają ręcznej pracy na etapie wdrażania i pisania skryptów.

>> Sprawdź aktualne oferty w obszarze: QA & testing

Największym plusem testowania manualnego jest natomiast możliwość przeprowadzania niektórych bardziej złożonych scenariuszy testowych. Plusem, który ma jednak swoje wady, jest również obecność czynnika ludzkiego. Mimo dużego rozwoju testowania automatycznego niektóre testy mogą być przeprowadzone tylko manualnie.

szukasz pracy w IT

Podsumowanie porównania testów automatycznych i manualnych

Testy automatyczne nie zastąpią testów manualnych. Do dobrego projektu potrzebne są obydwa rodzaje testowania. Zarówno testowanie manualne jak i automatyczne ma swoje zalety i wady. Najlepszą praktyką jest automatyzacja tam, gdzie jest to opłacalne i testowanie manualne tam, gdzie jest to konieczne. Obydwa rodzaje testów są bardzo potrzebne, a używane wspólnie zagwarantują sprawne i optymalne testowanie oprogramowania.

-> Czytaj też: 10 mitów o testowaniu oprogramowania

Materiały źródłowe:

1. Trueba A. Automation testing vs Manual testing. Parser. https://parserdigital.com/automation-testing-vs-manual-testing/. Published 2021. Accessed May 14, 2021.

2. Automation Testing vs Manual Testing | Differences You Must Know. Software Testing Material. https://www.softwaretestingmaterial.com/automation-testing-vs-manual-testing/. Published 2021. Accessed May 15, 2021.

3. Test Automation vs Manual Testing: Picking the Right Balance. Testim. https://www.testim.io/blog/test-automation-vs-manual-testing/. Published 2021. Accessed May 15, 2021.