Testerom oprogramowania powierzona jest bardzo odpowiedzialna rola. Na temat ich pracy istnieje jednak wiele mitów i półprawd. Pojawiają się one najczęściej przez niezrozumienie specyfiki ich pracy. Są one również powielane przez osoby niezwiązane z branżą lub dopiero zaczynające swoją przygodę z testowaniem. Może sam spotkałeś się z nimi w pracy lub gdy rozpoczynałeś karierę testera? Rozprawmy się z 10 najpopularniejszymi mitami o testowaniu oprogramowania!

1. Każdy może zostać testerem

W ostatnim czasie testowanie jest coraz bardziej popularne. Szczególnie wśród osób, które chcą wejść do świata IT. Początkujący zachęcani są reklamami kursów, które gwarantują, że każdy może zostać testerem.

Testerzy muszą jednak wykazywać się między innymi logicznym myśleniem, umiejętnością rozwiązywania problemów i kreatywnością. Tak jak nie każdy ma predyspozycje do zostania fizykiem kwantowym, nie każdy odnajdzie się w roli testera. Jeśli czujesz, że odnajdziesz się w tej roli, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł o inicjatywach, które przybliżą Cię do celu.

2. Testerami zostają osoby, które nie mają umiejętności technicznych

W pracy testera jest mniej programowania niż w pracy developerów. Nie jest to w końcu ich główne zadanie. Umiejętności techniczne to jednak nie tylko kodowanie. Zrozumienie kodu i jego ograniczeń jest niezbędne do śledzenia błędów lub do przygotowywania środowisk testowych. Niektórzy testerzy mogą rozumieć kod nawet bardziej niż niejeden programista!

Zestaw umiejętności testera musi być dopasowany do zadań, które wykonuje. Zdarza się, że kodowanie jest najważniejszą umiejętnością w danym momencie – ale to tylko mała część wiedzy, jaką musi posiadać dobry tester.

3. Testowanie automatyczne jest lepsze od manualnego

Kolejnym mitem na temat testowania oprogramowania jest wyższość testowania automatycznego lub manualnego nad tym drugim. Testowanie automatyczne na pewno zajmuje mniej czasu od manualnego. Nie może być natomiast stosowane na każdym etapie tworzenia oprogramowania. Najczęściej jest wykonywane dopiero po testowaniu manualnym, gdy program jest już w pewnym stopniu stabilny. Istnieją testy, które nie mogą być wykonane w sposób automatyczny.

Czy testowanie automatyczne jest więc lepsze od manualnego? W niektórych obszarach tak, a w innych nie. Więcej o różnicach w testowaniu automatycznym i manualnym opowiemy w kolejnym artykule 😊

4. Testowanie zajmuje dużo czasu i wydłuża realizację projektu

Jest to mit, który może zniechęcać firmy do dobrego testowania. Najwięcej czasu zajmuje jednak samo debugowanie. Testowanie jest dużo mniej czasochłonne niż naprawa wykrytych błędów. Proces testowania nie opóźnia realizacji projektów, jest za to niezbędnym elementem w realizacji dobrze działającego programu lub aplikacji.

5. Testerzy to jedyne osoby odpowiedzialne za jakość programu

Jakość programu to praca każdego członka zespołu. Testerzy i programiści powinni ze sobą współpracować. Najlepsze zespoły programistyczne zachowują się jak drużyna i razem pracują nad wspólnym celem. Jeśli jakość końcowego produktu jest dyskusyjna, odpowiada za to cały zespół!

6. Przetestowany program jest całkowicie wolny od bugów

Wszyscy chcielibyśmy, żeby to była prawda;) Niestety, nie można stwierdzić z całkowitą pewnością, że aplikacja jest w 100% wolna od błędów. Nawet testerzy z ogromnym doświadczeniem nie są w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy. Przetestowanie aplikacji pod każdym kątem, w każdy możliwy sposób jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia, nie tylko ze względu na koszty, ale również na czas. 

7. Testerzy zajmują się jedynie wyłapywaniem usterek

Praca testerów oprogramowania nie ogranicza się do znajdowania bugów. Testerzy powinni być również skoncentrowani na kliencie, powinni rozumieć funkcjonowanie systemu jako całości. Powinni znać wymagania użytkowników, rozumieć architekturę projektu, jak działa on w określonych sytuacjach i mieć wiedzę na jeszcze wiele innych tematów.

8. Programy powinno się testować, gdy są ukończone

Kolejnym mitem jest błędne wyobrażenie, że testowanie odbywa się dopiero po całkowitym opracowaniu programu. Jeśli byłoby tak w rzeczywistości, mogłoby to spowodować chaos i wielkie trudności w naprawianiu błędów. Testowanie powinno odbywać się na bieżąco, po każdym dodaniu lub usunięciu jakiejś funkcjonalności.

9. Wynagrodzenia testerów są mniejsze niż developerów

Wynagrodzenie testerów zależy od wielu czynników. Obecnie jakość produktów ma bezpośredni wpływ na reputację marki, która za nimi stoi. Żadna poważna organizacja nie jest więc gotowa na kompromis w kwestii jakości i doceni testerów z dużą wiedzą. Dobry i wydajny tester oprogramowania może liczyć na zarobki podobne do developerów.

10. Testowanie = Quality Assurance

Testowanie rzeczywiście jest elementem Quality Assurance, ale trudno zapewnić jakość oprogramowania jedynie poprzez testowanie. QA to coś więcej niż samo testowanie oprogramowania. Jest to dużo bardziej obszerne pojęcie. Różnice między testowaniem a QA poruszymy jeszcze w tym miesiącu, więc koniecznie obserwuj bloga!

-> Czytaj też: Testerzy oprogramownia – kim są i czym się zajmują?

Źródło:

1. Paulk K. Ten Misconceptions About Software Testing – That Non-Testers Share. MoT. https://www.ministryoftesting.com/dojo/lessons/ten-misconceptions-about-software-testing-that-non-testers-share. Published 2021. Accessed May 7, 2021.

2. Colson S. Misconceptions about software testing. Lyon Testing. https://lyontesting.fr/en/misconceptions-about-testing/. Published 2021. Accessed May 7, 2021.

3. 17 Software Testing Myths. Maxima. https://maximaconsulting.com/newsroom/17-software-testing-myths. Published 2021. Accessed May 8, 2021.