Wiele osób chcących zacząć przygodę z testowaniem zastanawia się, czy każdy tester musi umieć programować. Czy można pracować w zawodzie bez tej umiejętności? Jakie zalety niesie za sobą zrozumienie kodu? Czy dzięki programowaniu można stać się lepszym testerem? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy zastanowić się, w jakich okolicznościach programowanie może okazać się przydatne.

Kiedy przyda się umiejętność programowania?

Umiejętność pisania kodu na pewno przyda się do manipulowania bazami danych. Przykładem użycia kodu w testowaniu oprogramowania może być formułowanie zapytań SQL. Równie ważna jest umiejętność przeprowadzania tak zwanych SQL injections, mających na celu wykrycie luk bezpieczeństwa związanych z polami formularzy. 

Umiejętność programowania przydaje się przede wszystkim do tworzenia testów automatycznych. Przeprowadzanie na przykład tak zwanego White Box Testing byłoby trudne bez wiedzy programistycznej. 

Ponadto coraz więcej firm stosuje metodologię Agile, w której testerzy i programiści współpracują ze sobą przy pisaniu testów. Przy takim podejściu cały zespół odpowiedzialny jest za jakość aplikacji lub programu. Wiedza z zakresu programowania może więc być bardzo cenna, jeśli nie niezbędna.

Testy manualne

Jeśli w swojej pracy chcesz skupiać się jedynie na testach manualnych, to znajomość kodowania nie będzie Ci potrzebna. Najbardziej przydatne będą umiejętności krytycznego myślenia i głębokie zrozumienie, w jaki sposób działa aplikacja. Musisz wiedzieć, gdzie mogą ukrywać się błędy, a także myśleć analitycznie. Umiejętność programowania nie będzie jednak obowiązkowa.

Czy testerzy muszą więc umieć programować?

Najlepsza odpowiedź: to zależy. Jeśli satysfakcjonują cię testy manualne odpowiedź brzmi nie. Jeśli chcesz pisać testy automatyczne lub poszerzyć swoją wiedzę to nauka programowania jest nieunikniona. Aby przeprowadzać takie testy, trzeba znać odpowiednie języki programowania, które umożliwią pisanie skryptów dla przypadków testowych. 

Wykonywanie niektórych testów jest niemożliwe bez zrozumienia kodu, który stoi za aplikacją. Wspomniany wcześniej White Box Testing bazuje na przykład na znajomości kodu źródłowego. Bez wiedzy o kodzie trudno jest więc go wykonać.

Nawet jeśli nie chcesz pisać testów automatycznych i wolisz zostać przy przeprowadzaniu testów manualnych, to nauka programowania może okazać się niezwykle przydatna. Umiejętność programowania przynosi bowiem wiele realnych korzyści.

Jakie korzyści daje testerom umiejętność programowania?

Testerzy, którzy znają podstawy programowania, mogą wyłapywać błędy bezpośrednio w kodzie. Mogą pisać przypadki testowe na podstawie samego kodu – bez interfejsu aplikacji. Ich praca staje się również szybsza i bardziej efektywna, ponieważ nie muszą w nieskończoność powtarzać tych samych, monotonnych zadań. Zamiast tego potrafią napisać kod, który wykona tę powtarzalną pracę za nich. Pisanie testów automatycznych może przyczynić się do olbrzymiej oszczędności czasu. Jeśli chcesz poznać więcej zalet automatyzacji to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu porównującego testy automatyczne i manualne.

Trzeba również wspomnieć, że umiejętność programowania może zwiększyć Twoją wartość na rynku pracy. Twój obecny lub przyszły pracodawca na pewno doceni Twoje umiejętności. Wiedza o kodzie może popchnąć Twoją karierę do przodu.

Oczywiście nikt nie będzie wymagał od testerów takiej samej sprawności w pisaniu kodu co od programistów. Testerzy to w końcu nie developerzy i nie muszą być tak samo zaawansowani jak oni. Jednak dodatkowa wiedza i umiejętności są ogromnym atutem. Szczególnie jeśli ta wiedza ma bezpośrednie przełożenie w codziennej pracy.

Podsumowanie

Czy każdy tester musi programować? Nie każdy. Czy programowanie jest w testowaniu cenną umiejętnością? Jak najbardziej! 

Branża IT poszukuje świadomych, produktywnych profesjonalistów. Osoby testujące oprogramowanie, które posiadają umiejętność programowania mogą liczyć na lepsze perspektywy. 

Znajomość odpowiednich języków programowania oraz wiedza o bazach danych mogą dać dużą przewagę nad innymi testerami. Dzięki wymienionym umiejętnościom możesz odgrywać ważną rolę w złożonych projektach, brać udział w testach bezpieczeństwa czy testach wydajnościowych.

Nauka programowania to ogromne osiągnięcie i na pewno pomoże Ci w karierze. Pamiętaj jednak, że oryginalne myślenie, wypracowanie dobrej intuicji, podążanie za przeczuciami i bycie dobrym analitykiem są niezwykle istotną częścią bycia testerem. Automatyzacja nie zastąpi przecież ludzkiej wyobraźni.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj więcej w artykułach, które zainspirowały nas do napisania tego tekstu:

1. Does A Tester Have To Learn And Write Code? Is It Required?. MeU Solutions. https://meu-solutions.com/does-a-tester-have-to-learn-and-write-code-is-it-required. Published 2021. Accessed May 17, 2021.

2. McGreevy J. Do Software Testers Need to Know Programming?. SoftwareTester.Careers. https://softwaretester.careers/do-software-testers-need-to-know-programming/. Published 2021. Accessed May 18, 2021.