Back-end developerzy mają do wyboru szeroką paletę narzędzi, umożliwiających im efektywne rozwijanie aplikacji. Wybór tych odpowiednich, dobrze dostosowanych do konkretnego projektu, jest niezwykle ważną umiejętnością. Przygotowaliśmy więc listę TOP 10 narzędzi dla Backend developerów, abyście mogli wybrać z niej coś dla siebie!

Podstawy:

1. Git

Git to pierwsze narzędzie na liście TOP 10 narzędzi Backend Developerów. Jest to narzędzie, bez którego praca programistów byłaby czystym chaosem. Jest to, profesjonalnie mówiąc, rozproszony system kontroli wersji. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie „migawek” swojej pracy i śledzenie zmian dokonywanych przez wszystkie osoby pracujące nad kodem. 

2. GitHub

GitHub to natomiast serwis, na którym można przechowywać swoje prace i dzielić się nimi z innymi ludźmi. W związku z tym, niektórzy programiści używają go nawet jako portfolio. Ambitne prace, systematyczna aktywność i dobrze napisane README z pewnością pomogły wielu programistom podczas szukania pracy 😊

3. Stack Overflow

Stack Overflow to natomiast jedna z największych stron zrzeszających ogromną ilość programistów, chcących rozwijać się i dzielić swoją wiedzą. Dzięki niemu, na prawie każdy problem z niedziałającym kodem da się coś zaradzić 😊 W przypadku wątpliwości czy trudności w rozwiązaniu jakichś kwestii, z pewnością warto zajrzeć właśnie tam. Istnieje bowiem duża szansa, że ktoś kiedyś miał taki sam problem i dzięki społeczności Stack Overflow – udało mu się go rozwiązać. Trudno się więc dziwić, że Stack Overflow znalazł się na naszej liście TOP 10 narzędzi Backend.

Systemy zarządzania bazami danych:

4. MongoDB

Czym jest MongoDB? Jest to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy, system zarządzania bazą danych, klasyfikowany jako NoSQL. Określany jest jako „document oriented database”. Zasady jego działania są inne niż przy relacyjnych bazach danych. Można dzięki niemu przechowywać w bazie danych dokumenty typu JSON. MongoDB napisany został w C++, JavaScript i Pythonie. Jest bardzo wydajny i elastyczny. W opozycji do niego stoją bazy relacyjne – np. MySQL.

5. MySQL

MySQL to relacyjna baza danych typu open source, która jest używana przez wiele czołowych firm- Google, LinkedIn czy YouTube. Jest bardzo łatwa w użyciu i doskonała, gdy dopiero zaczynasz, a Twoja baza danych nie będzie się zbytnio skalować. Jest prosta w konfiguracji i wymaga niewielkiego wysiłku podczas utrzymania.

Web Server:

6. Apache

Apache to wieloplatformowy, bezpłatny serwer typu open source, opracowany przez Apache Software Foundation. Umożliwia nawiązanie połączenia między klientem a serwerem i zajmuje się dostarczaniem plików między nimi. Oferuje dużą ilość personalizacji dzięki modułom, którymi mogą zarządzać administratorzy. Apache będzie dobrym wyborem przy niewielkim lub średnim ruchu na serwerze, dla wielu programistów okaże się więc wystarczający. Jeśli tworzysz projekt, który będzie musiał poradzić sobie z większym ruchem – spróbuj rozwiązań takich jak np. NGINX.

7. NGINX 

NGINX to oprogramowanie typu open source do obsługi sieci Web, odwrotnego proxy, buforowania, równoważenia obciążenia, przesyłania strumieniowego multimediów i nie tylko. Oprócz możliwości serwera HTTP, NGINX może również działać jako serwer proxy dla poczty e-mail oraz odwrotny serwer proxy i system równoważenia obciążenia dla serwerów HTTP, TCP i UDP.

 Inne narzędzia:

8. Docker

Docker to platforma typu open source, polecana wszystkim programistom. Zapewnia użytkownikom szybki i łatwy w użyciu mechanizm pakowania, dystrybucji i wdrażania, który zbudowany jest w celu tworzenia aplikacji kontenerowych. Docker oferuje wiele narzędzi, które zapewniają skalowalność i elastyczność, wbudowany system kontroli wersji, bezpieczeństwo czy opłacalność.

 9. Postman

 Postman to narzędzie umożliwiające bardzo wygodne i wydajne budowanie, modyfikowanie i testowanie API. Jest to bardzo popularny wybór wśród programistów, gwarantujący łatwy proces budowania interfejsów programowania aplikacji. Zapewnia wiele korzyści – np. konwertowanie API na kod w różnych językach czy zapisywanie postępów. Postman często używany jest także do automatyzacji testów manualnych.

10. Node.js

Node.js to środowisko uruchomieniowe JavaScript, które jest po prostu kolejnym sposobem przetwarzania kodu na komputerze. Jest przeznaczony do budowania skalowalnych aplikacji sieciowych. Ważną, godną uwagi cechą Node.js jest to, że zawiera wbudowaną bibliotekę, która pozwala aplikacjom działać jako serwer sieci Web bez oprogramowania takiego jak np. Apache.

Podsumowanie

Wszystkie narzędzia, o których napisaliśmy, ułatwiają programowanie od strony Back-endu. Jest to jednak tylko mały, wyselekcjonowany kawałek, z wszystkich technologii dostępnych na rynku. Trendy zmieniają się co jakiś czas, a narzędzi wciąż przybywa. Pamiętaj, że tylko TY jesteś w stanie stwierdzić, z jakim stackiem pracuje Ci się najlepiej. Podsumowując, zachęcamy do odkrywania i poszerzania znajomości technologii spotykanych podczas budowania aplikacji, szczególnie dzięki poniższym artykułom:

1. 40 web development tools you must know about in 2021. Budibase.com.

2. Complete Megalist: 25 Helpful Tools For Back-End Developers. Monitis Blog.

A jeśli interesujesz się Front-endem to zapraszamy do narzędziownika dla Frontend Developerów!