Szukasz najlepszych narzędzi iOS Developera? Dobrze trafiłeś! iOS to mobilny system operacyjny używany na milionach urządzeń iOS na całym świecie. Sukces tworzenia aplikacji na iOS w dużej mierze zależy od narzędzi, których programista używa podczas rozwijania swojego projektu. Odpowiedni zestaw narzędzi potrafi przyspieszyć i usprawnić proces tworzenia nowego programu. Niezależnie od tego, czy jesteś już profesjonalistą, czy może dopiero zaczynasz – na pewno znajdziesz coś dla siebie w naszym zestawieniu TOP 10 narzędzi iOS Developera.

 1. XCode

XCode to stworzone przez Apple, oficjalne zintegrowane środowisko programistyczne dla Swift. To jedno z najpopularniejszych i najpotężniejszych IDE wykorzystywanych przez iOS Developerów. XCode jest niezawodny i szybki. Oferuje autouzupełnianie kodu, korekty błędów w czasie rzeczywistym i wiele innych przydatnych funkcji. Dzięki niemu pisanie kodu będzie szybkie i przyjemne. Niektórzy twierdzą, że zanim przejdzie się do innych IDE, każdy programista powinien nauczyć się korzystać właśnie z XCode.

 2. AppCode

AppCode to kolejne IDE, tym razem stworzone przez JetBrains. Jest używane do tworzenia aplikacji iOS/macOS. Wspiera wiele języków programowania – Swift, Objective C, C++, JavaScript, XML, HTML, CSS czy XPath. Debuger AppCode obsługuje rozszerzenia iOS, podobnie jak XCode. Niektóre z najważniejszych funkcji AppCode to:

  • płynna nawigacja po projekcie
  • niezawodne refraktoryzacje
  • testy jednostkowe
  • dogłębna analiza kodu

Jest to z całą pewnością jedno z najlepszych IDE przy programowaniu iOS i właśnie dlatego zasłużyło na miejsce w TOP 10 narzędzi iOS Developera.

3. Hyperion

Hyperion to narzędzie służące do debugowania projektu, które można zintegrować z dowolną aplikacją na iOS. Możesz użyć go do sprawdzenia aplikacji zawsze, kiedy tylko tego potrzebujesz. To jeden z najlepszych zestawów narzędzi dla programistów iOS, wykorzystywany do projektowania. Oferuje moduły, dzięki którym możesz sprawdzić właściwości dowolnego widoku, zmniejszyć prędkość animacji czy zmierzyć odległość między dwoma widokami.

 4. Raygun

Raygun to narzędzie umożliwiające monitorowanie błędów, awarii i wydajności. Pomaga sprawdzić, w jaki sposób użytkownicy korzystają z aplikacji na iOS. Raygun to SDK i usługa online do dogłębnej diagnostyki błędów. Informacje o nich pojawiają się na pulpicie nawigacyjnym wraz ze szczegółowymi raportami, a to natomiast pomaga monitorować interakcję użytkowników z aplikacją i śledzić problemy, z którymi mieli do czynienia w poszczególnych sesjach.

 5. Parse

Parse to platforma typu open source do tworzenia i hostowania aplikacji oraz zarządzania nimi. Obsługuje inteligentny indeks bazy danych, umożliwia automatyczne skalowanie i tworzenie kopii zapasowych. Pozwala zapisywać obiekty w chmurze za pomocą zaledwie kilku linijek kodu. Tak więc Parse zapewnia szeroki zestaw funkcji, które przyspieszają i ułatwiają tworzenie back-endu.

 6. Firebase

Firebase to BaaS, czyli Backend-as-a-Service. Może być jednocześnie serwerem, magazynem danych i interfejsem API. Dzięki Firebase nie będziesz musiał napisać ani jednej linijki kodu podczas budowania back-endu. 

 7. Crayons

Crayons to wtyczka XCode, służąca do zarządzania kolorami i odcieniami interfejsu aplikacji. Umożliwia zarządzanie kolorami bez konieczności odtwarzania ich w selektorze kolorów. Jeśli zdecydujesz się na zmianę koloru, wystarczy zmienić implementację.

8. Remote

Remote to wtyczka, która umożliwia kontrolowanie urządzeń iOS poprzez XCode podczas przeprowadzania testów. Dzięki Remote nie musisz fizycznie podnosić urządzenia mobilnego, aby je przetestować. Gwarantuje więc dużą oszczędność czasu. Możesz również zdecydować się na nagranie swoich testów i zapisać je jako wideo Quicktime, do późniejszego wykorzystania.

 9. Finestructure CoPilot

Finestructure CoPilot to wtyczka do XCode. Umożliwia współpracę z innymi programistami podczas edytowania kodu. Jest to świetny sposób na przyspieszenie procesu budowania aplikacji. Na stronie głównej Finestructure CoPilot zamieszczony jest krótki filmik, pokazujący w jaki dokładnie sposób działa to narzędzie, tak więc pierwsze kroki to łatwizna.

10. XToDo

XToDo to bardzo przydatna wtyczka do XCode. Zbiera i wyświetla listę funkcji TODO, FIXME, ??? i !!!. Pokazuje również statystyki rzeczy, które zostały ukończone lub niedokończone. Wyświetlane wyniki można filtrować według kategorii. To bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu uporządkujesz niedokończone sprawy.

Podsumowanie

Tworzenie nowoczesnych aplikacji to trudne zadanie. Warto je sobie ułatwić korzystając z różnych, przygotowanych do tego narzędzi i zasobów. Pamiętaj, że usprawniając proces budowy, poprawiasz również jakość samej aplikacji. Opisane przez nas narzędzia to tylko czubek góry lodowej. Jesteśmy jednak pewni, że każdy – zarówno ekspert, jak i początkujący, znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych narzędzi, to zachęcamy do przeczytania artykułu z ponad 50 różnymi opcjami, który zainspirował nas do stworzenia tej listy:

Ultimate iOS Development Tools List