Na obecnym rynku królują urządzenia mobilne z Androidem. Zapotrzebowanie na nowe aplikacje i doświadczonych developerów będzie więc coraz bardziej rosło. W dzisiejszych czasach programiści Androida muszą być produktywni, aby tworzyć aplikacje doskonałej jakości. Mają w tym celu do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi, które ułatwiają i przyspieszają pracę nad kodem. Jednak które z nich są godne uwagi? W tym artykule przyjrzymy się liście TOP 10 narzędzi Android Developera!

1. Android Studio

Zaczynamy od Android Studio – pierwszego i najważniejszego z TOP 10 narzędzi Android Developera. Jest to oficjalne, zintegrowane środowisko do tworzenia aplikacji na Androida, które znajduje się na szczycie listy preferowanych narzędzi wielu programistów. Umożliwia łatwą edycję kodu, debugowanie i testowanie – wszystko w łatwym w użyciu interfejsie typu „drag and drop”. Jest bezpłatny i aktywnie wspierany przez dużą społeczność programistów Androida.

2. AIDE

 AIDE to IDE stworzone z myślą o Androidzie, umożliwiające tworzenie aplikacji na urządzeniach właśnie z tym oprogramowaniem. Dzięki niemu kod można pisać na telefonie czy tablecie, jak również uruchamiać go, testować i debugować. To środowisko jest bardzo dobrą opcją dla początkujących programistów, w przeciwieństwie do Android Studio czy IntelliJ IDEA. Minusem AIDE jest obsługa jedynie Javy i C/C++. Jeśli budujesz aplikację w Kotlinie – skorzystaj z innego IDE.

3. IntelliJ IDEA

IntelliJ IDEA to, płatne, stworzone przez JetBrains IDE Java obsługujące Androida. Jest dobrą alternatywą dla Android Studio, szczególnie podczas budowania prostszych aplikacji. IntelliJ IDEA jest szybkie i zawiera wiele narzędzi programistycznych na wyciągnięcie ręki – inteligentne uzupełnianie kodu, natychmiastową analizę kodu, refraktoryzację czy różne wtyczki JetBrains.

4. LeakCanary

 LeakCanary to potężne narzędzie, służące do wykrywania błędów popełnionych przez developera, a w szczególności wycieków pamięci. Zostało opracowane przez Square. Po zainstalowaniu będzie automatycznie powiadamiało o każdym wycieku pamięci w twojej aplikacji. Udostępnia również dane, które pomogą ci rozwiązać przyczyny problemu.

5. Gradle

 Gradle to system automatyzacji kompilacji typu open source. Pojawił się w 2013 roku i jest idealny do wieloprojektowych, dużych kompilacji. Ułatwia np. dodawanie biblioteki za pomocą jednego wiersza kodu. Gradle jest głównie używany do tworzenia oprogramowania na Androida przy użyciu Javy, ale istnieją również wtyczki Groovy i Scala.

6. NimbleDroid

 NimbleDroid to platforma, na której można przetestować swoją aplikację na Androida pod kątem wad, przed opublikowaniem jej na Google Play. To bardzo wartościowe narzędzie pod względem zapewniania jakości, ponieważ w znaczny sposób pomaga przyspieszyć etap testowania. NimbleDroid zostało docenione przez Pinterest, Mozilla, Yahoo, Paypal i wiele innych.

7. Source Tree

Source Tree to narzędzie typu open-source, które pozwala zarządzać repozytoriami Git za pomocą prostego GUI. Umożliwia zobaczenie wszystkich zmian i gałęzi dzięki przedstawieniu graficznemu – bez konieczności pisania komend w wierszu poleceń. Jest kompatybilny zarówno z Windowsem, jak i z Mac.

 8. FlowUp

 FlowUp umożliwia monitorowanie wydajności twoich wszystkich aplikacji na produkcji. Podręczne pulpity nawigacyjne pozwalają śledzić statystyki i dane takie jak wykorzystanie procesora i dysku, wykorzystanie pamięci, liczbę klatek na sekundę, przepustowość i inne. 

9. Stetho

 Stetho to narzędzie do debugowania Androida, stworzone przez Facebooka. To bezpłatna platforma typu open-source. Po włączeniu Stetho programiści mają dostęp do funkcji Chrome Developer Tools. Dzięki nim, w łatwy sposób można przeglądać hierarchię aplikacji, monitorować aktywność sieciową, zarządzać bazą danych SQLite i wiele innych.

10. Vysor

Vysor to emulator, umożliwiający „zdublowanie” urządzenia z Androidem na komputerze, dzięki czemu można nim sterować za pomocą klawiatury. Umożliwia również wyświetlanie ekranu urządzenia podczas spotkań i pokazów. Jest kompatybilny z wszystkimi systemami operacyjnymi. Nie jest darmowym narzędziem, jednak jego cena jest bardzo przystępna.

Podsumowanie

Istnieją jeszcze setki narzędzi ułatwiających budowanie aplikacji na Androida. Rozwijają się one coraz szybciej, a ich ilość i obszary działania rosną z każdym miesiącem. Dobrzy developerzy wiedzą doskonale, że aby tworzyć wysokiej jakości aplikacje na Androida warto mieć w zanadrzu najlepsze narzędzia 😊. Wybór tych odpowiednich zazwyczaj sprowadza się do osobistych preferencji i wymagań produktowych. Mamy nadzieję, że nasze propozycje ułatwią ci podjęcie decyzji!

A jeśli interesuje Cię iOS to koniecznie sprawdź naszą listę TOP 10 narzędzi iOS Developera!


logo IT-Leders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.