Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem, duża ilość nowego słownictwa może być przytłaczająca. Czym jest Front-end i za co odpowiada Back-end? Co kryje się pod określeniem Full Stack? Czy te określenia mają ze sobą coś wspólnego? W tym artykule przedstawimy porównanie specjalistów IT i opowiemy o tym, czym różnią się od siebie Front-end, Back-end i Full Stack. Zapraszamy do lektury!

Front-end

Na Wikipedii możemy przeczytać, że: 

„Tworzenie stron internetowych typu Front-end to praktyka konwertowania danych do interfejsu graficznego za pomocą HTML, CSS i JavaScript, dzięki czemu użytkownicy mogą przeglądać te dane i wchodzić z nimi w interakcję”.

Mówiąc prościej – osoby zajmujące się Front-endem są odpowiedzialne za kodowanie tego, co widać po wejściu na stronę. Jest to np. wygląd menu, guzików, ułożenie grafiki, zdjęć czy innych elementów. Może to być również zachowanie elementów po najechaniu na nich myszką czy po kliknięciu.

Front-endowcy najczęściej nie są odpowiedzialni za zaprojektowanie wyglądu strony – tym, w większości, zajmują się graficy, specjaliści UI i UX. Front-end Developerzy przenoszą projekt grafików ze „zdjęcia” na kod, tworząc funkcjonującą, responsywną stronę internetową.

Front-end Developerzy tworzą strony, które dobrze wyświetlają się zarówno na ekranach komputerów, jak i smartfonów. Powinni znać się również na kwestiach dostępności.

Do swojej pracy Front-endowcy używają języków takich jak:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript

Front-end Developerzy muszą znać również frameworki, takie jak Vue.js czy Angular. To jednak nie wszystko! Każdy dobry programista wie, że oprócz języków, w których pisze, ważne są również używane przez niego narzędzia. Właśnie dlatego stworzyliśmy spis TOP 10 Narzędzi dla Front-end Developera 😊 Zapraszamy do zapoznania się z nim!

Back-end

Back-end Developerzy zajmują się tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać – tak zwanym „tyłem” aplikacji. Ich zadaniem jest praca z zapleczem strony internetowej – serwerem, aplikacją i bazą danych. 

Programiści Back-endu współpracują z Front-end Developerami, aby ich kod działał zgodnie z projektem i założeniami. Ich praca wzajemnie się uzupełnia. 

Przykładem działania Back-endu może być proces logowania lub przechowywanie na serwerze danych np. o złożonym zamówieniu. Sprawdzanie statusu przesyłki również jest możliwe dzięki Back-endowi. Wszelkie pobrane przez serwer informacje są natomiast przedstawiane za pomocą Front-endu.

Języki używane przez Back-end Developerów to na przykład:

 • Python
 • Ruby
 • JavaScript
 • PHP
 • .Net

Back-end Developerzy również posługują się frameworkami, np. Django czy Flask. Nie możemy też zapomnieć o narzędziach, które zaprezentowaliśmy w spisie najlepszych narzędzi dla Back-end Developerów 😊

Full Stack 

Porównanie specjalistów IT nie byłoby pełne bez Full Stacków. Full Stack to połączenie Front-endu i Back-endu. Programista Full Stack zajmuje się więc zarówno graficznym przedstawieniem strony internetowej, jak i tyłem aplikacji – serwerem czy bazami danych.

Aby zostać Full Stack Developerem trzeba zdobyć obszerną wiedzę o froncie, jak i o tworzeniu back-endu. Jest to bardzo trudna i czasochłonna ścieżka. Full Stack Developerami często zostają osoby, które bardzo dobrze opanowały już jedną stronę „barykady” i jest to ich naturalna ścieżka rozwoju.

Jeśli jesteś na początku drogi i zastanawiasz się, czy powinieneś wybrać tę drogę i wiedzieć wszystko o wszystkim, to muszę Cię zdziwić. Wielu doświadczonych programistów odradza wybór kariery Full Stacka na początek drogi. Lepiej jest skupić się na jednej dziedzinie – albo Front-endzie, albo Back-endzie.

Kariera Full Stack Developera to dobry wybór dla osób, które chcą zostać freelancerami. Jeśli chcesz być odpowiedzialny za swój projekt od początku do końca to wiedza o tym, w jaki sposób zbudować tył aplikacji oraz jak zaprezentować ją graficznie będzie niezbędna.

Pamiętaj jednak, że wiele dużych firm rozdziela te stanowiska i woli zatrudniać osoby wyspecjalizowane w jednej ścieżce. Pamiętaj też o tym, że zarobki Full Stack Developera, mimo obszernej wiedzy, nie muszą być dwukrotnością zarobków Front-end czy Back-end Developera.

Full Stack Developerzy pracują z językami takimi jak:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript
 • Python
 • Ruby

Języków i frameworków dla Full Stack Developerów jest bardzo dużo. Muszą oni przecież uczestniczyć w praktycznie każdym etapie tworzenia projektu. Jeśli chcesz wiedzieć jakie narzędzia są najlepsze do pracy programisty Full Stack to zapraszamy do naszej listy TOP 11 narzędzi dla Full Stack Developerów.

Podsumowanie

Tworzenie stron internetowych ma wiele twarzy. Porównanie specjalistów IT pokazuje jak wiele – a to dopiero kilka z najważniejszych specjalizacji. Możesz zostać Front-end Developerem i specjalizować się w budowaniu wyglądu strony. Możesz również zostać Back-end Developerem i zajmować się zapleczem aplikacji. Jeśli odpowiadają ci obydwa te obszary możesz zostać Full Stack Developerem i rozwijać aplikację od początku do końca. 

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, pamiętaj też o pracy nad swoimi umiejętnościami miękkimi. Dbałość o szczegóły, umiejętność szybkiego uczenia się, zdolność skutecznego rozwiązywania problemów i dobra komunikacja z zespołem mogą odegrać kluczową rolę w Twojej przyszłej pracy 😊