Zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę znaczą określenia Junior, Mid i Senior? Czy wiążą się one jedynie ze stażem pracy, czy może określają coś więcej? Zadawałeś sobie pytanie, czy klasyfikacja specjalistów IT jest jednolita? Kiedy Junior staje się Midem, a Mid może starać się o stanowisko Seniora? W poniższym artykule poruszymy trudny temat nazewnictwa specjalistów IT i postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości! W opracowaniu tego artykułu pomogła nam nasza ulubiona grupa na Facebooku i odpowiedzi samych programistów. Ich wypowiedzi znajdziecie na końcu, także… zapraszamy do lektury.

Klasyfikacja specjalistów IT – Kim jest Junior?

Wbrew temu, co sugeruje klasyfikacja specjalistów IT, Juniorzy nie muszą mieć osiemnastu lat 😊. W obecnych czasach niektórzy zostają Juniorami w wieku 30 czy nawet 40+ lat. Wiemy już więc, że określenie tego stanowiska nie ma zbyt dużo wspólnego z tym, ile ktoś ma lat. Czym w takim razie charakteryzuje się Junior?

Junior Developerzy przede wszystkim nie posiadają dużego doświadczenia. Oferty pracy dla Juniorów skierowane są najczęściej do osób, które są tuż po stażu, studiach czy zdobyły doświadczenie poprzez pracę na własną rękę.

Młodsi programiści najczęściej wykonują proste zadania, nie zajmują się np. projektowaniem architektury. Potrzebują wskazówek od bardziej doświadczonych członków zespołu. Ich najważniejszym zadaniem powinno być zdobywanie doświadczenia, zyskiwanie samodzielności i dużo godzin poświęconych na naukę.

Kiedy Junior staje się Midem?

To zależy – ile pracy włoży w naukę, jak się rozwija, jaki jest poziom jego wiedzy. Może to też zależeć od środowiska czy nawet samych ambicji. Niektórzy zostają Juniorami przez długi czas, nawet pomimo kilku lat na stanowisku. Inni są tak dobrzy w swojej pracy, że nawet po roku przeskakują na pozycję Mida.

Oferty pracy dla Mid Developerów najczęściej wymagają około 3 lat doświadczenia komercyjnego, chociaż staż pracy nie jest najlepszym wyznacznikiem, a już na pewno nie powinien być jedynym. Aby Junior został Midem na pewno musi mieć pierwsze przygody z programowaniem za sobą. Na nowym stanowisku będzie od niego wymagana dużo większa wiedza, odpowiedzialność i zrozumienie tematu.

Kim jest Mid?

Mid powinien być dużo bardziej samodzielny niż Junior, choć wciąż może potrzebować pomocy w bardziej skomplikowanych zadaniach. Musi posiadać dobrą, popartą doświadczeniem wiedzę o technologiach, w których pracuje i operować wieloma narzędziami. Powinien również rozumieć wymagania biznesowe i być w stanie od czasu do czasu porozmawiać z klientem o technicznych aspektach projektu.

Mid Developerzy biorą większą odpowiedzialność za swój kod. Poruszają się w swojej dziedzinie swobodniej niż Juniorzy. Często służą im nawet pomocą albo ich instruują.

Kiedy Mid zostaje Seniorem?

Jak możesz się już domyślać – to również zależy 😊 Niektórzy pozostają na stanowisku Mida przez długie lata, inni w ciągu zaledwie kilku lat zdobywają tak zróżnicowane i bogate doświadczenie, że z powodzeniem mogą awansować na Seniora. Jednak jaka jest definicja Seniora?  Z tym wcale nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać.

Starsi programiści muszą wiedzieć które sprawy można załatwić na skróty, a których absolutnie nie. Muszą być przygotowani na problemy, których nikt inny nie będzie umiał naprawić. Powinni zatem wiedzieć dużo więcej niż tylko to jak wykonać określoną część pracy.

Powinni oni pisać łatwiejszy do zrozumienia kod i mieć inny sposób myślenia niż młodsi programiści. Ważna jest również biegłość we wszelkich narzędziach i aplikacjach używanych w firmie. Umiejętności techniczne to nie wszystko. Ważne też są umiejętności miękkie oraz wiedza o tym, jakie zadawać pytania i jak na nie odpowiedzieć.

Senior Developer – jedno określenie, wiele definicji

Kim tak naprawdę jest Senior? Czy można ustalić jedną, poprawną definicję? Okazuje się, że jest to bardzo trudne. Ile ofert tyle definicji Seniorów. Zależą one od wymaganych technologii, doświadczenia, zakresu obowiązków czy zatrudniającej firmy. Trzeba również wspomnieć, że nazwa stanowiska niestety nie zawsze dokładnie opisuje to, co pracownik rzeczywiście potrafi.

Od strony HR Seniora można określić w kilku zdaniach. Przede wszystkim jest to osoba całkowicie samodzielna, która potrafi pociągnąć projekt o własnych siłach. Senior Developer powinien doskonale znać technologie używane w projekcie, a nawet pomóc w ich doborze. Taka osoba musi umieć współpracować z mniej doświadczonymi kolegami i koleżankami. W ogłoszeniach o pracę Seniorzy najczęściej muszą wykazać się minimum 5-letnim doświadczeniem komercyjnym.

Głównym zadaniem Seniora powinno być podejmowanie właściwych decyzji technologicznych w projekcie. Właściwych, czyli takich, które zminimalizują koszty i przyniosą firmie jak najwięcej korzyści. Dobry Senior doskonale rozumie, nad czym pracuje zespół, a także zastanawia się jakie zadania powinna rozwiązywać gotowa aplikacja.

Klasyfikacja specjalistów IT – kim właściwie jest Ekspert?

Definicja Eksperta również zależy od podejścia. Najczęściej są to osoby, które wykazują się bardzo głębokim zrozumieniem produktu, działania firmy. Łączą w sobie umiejętność kodowania z innymi kompetencjami twardymi, jak i miękkimi. Mają również dużą wiedzę o biznesie.

Według niektórych ten rodzaj klasyfikacji specjalistów IT został wprowadzony, ponieważ termin „Senior” jest nadużywany. To odpowiedź na działania firm, które ustalają klasyfikację jedynie na podstawie lat doświadczenia, lub co gorsze nie patrzą nawet na to.

Czy klasyfikacja specjalistów na Juniorów, Midów, Seniorów i Ekspertów ma sens?

Klasyfikacja specjalistów IT może różnić się w zależności od miejsca pracy. Senior, Mid czy Junior w innej firmie niekoniecznie dostanie pracę na swoim stanowisku. Różnice mogą istnieć nie tylko w wymaganiach na dane stanowisko, ale również w samym nazewnictwie. W jednym miejscu Mid będzie Midem, w innym „Regularem”, a w jeszcze innym będzie on określany jako przykładowo „Java Developer”.

Co na to programiści?

Sprawdźmy co o klasyfikacji specjalistów IT myślą osoby związane z tą branżą. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że taka klasyfikacja obecnie często zależy od liczby lat doświadczenia. Przez takie zachowania nazwy stanowisk tracą na znaczeniu i rzetelności: 

„Na obecnym rynku liczy się w zasadzie arbitralna granica lat doświadczenia, a każdy ją sobie ustawia, gdzie mu się podoba […] Rynek ciągnie ją w dół, ile się da, bo oczywiście klienci chcą seniorów”

Inni wchodzą w temat głębiej, zwracając uwagę na to, że lata doświadczenia w rzeczywistości o niczym nie mówią. Nie każda nazwa stanowiska niesie ze sobą odpowiednie umiejętności:

„Znam ludzi, którzy zaczynali od zera, a po 2 latach wymiatają i są mega kompetentni. Niestety są też przypadki, gdzie ktoś miał 3lata expa, a ogarniał gorzej niż Junior”

Takie komentarze można usłyszeć zarówno o Juniorach, Midach, jak i Seniorach. Często nazywają się oni tak tylko w dokumentach, a rzeczywistość jest inna – niekiedy lepsza, a czasem gorsza. Jak widać, nazwa stanowiska nie zawsze idzie w parze z tym, co powinno się pod nią znajdować. Niektóre osoby podsumowują ten trudny temat z uśmiechem:

„Senior to taki któremu się siwe włosy zaczynają pojawiać, a junior taki, który jeszcze wąsa nie ma”

Jednak najbardziej spodobał mi się komentarz, który dobrze podsumowuje tę dyskusję. Była to odpowiedź na pytanie, która osoba powinna nazywać się Seniorem: Programista, który przez 6 lat nie rozwijał się i powielał złe praktyki czy osoba, która przez 3 lata zaliczyła bardzo dużo projektów, nauczyła się standardów i rozwijała swoje umiejętności. Odpowiedź brzmiała:

„Ta, która lepiej się sprzeda”

Podsumowanie

Różnica między Juniorem, Midem, Seniorem i Ekspertem nie powinna polegać jedynie na latach doświadczenia. Oczywiście istnieje pewna zależność – Seniorzy powinni być bardziej wykfalifikowani niż Młodsi programiści. Lata doświadczenia nie powinny odgrywać jednak aż tak wielkiej roli. Zamiast tego powinno się kłaść nacisk na wiedzę i kompetencje, jak również osobowość, poczucie odpowiedzialności i dopasowanie do zespołu. 

W dzisiejszych czasach (chociaż myślę, że kiedyś było podobnie) to, czy będziesz nazwany Seniorem, czy Midem często zależy od zdolności negocjacji. Jeśli podasz dobre argumenty, sprzedasz się jako Senior, to w końcu awansujesz. Czasem firma sama sprzeda Cię jako Seniora mimo 3 lat pracy z kodem i niewielkiej wiedzy. Pamiętajmy, że to tylko nazwy i łatwo wpaść w ich pułapkę, a Senior Seniorowi nierówny 😊. Jednolity system klasyfikacji specjalistów IT niestety nie istnieje.

Jeśli jesteś Juniorem i szukasz sposobu na awans to polecamy lekturę artykułu z Freecodecamp o ścieżce Juniora do Mid Developera.

Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się w aktualnymi ofertami pracy na naszej platformie oraz zapoznaniem się z innymi tekstami na blogu.

A jeśli chcesz przeczytać więcej o klasyfikacji specjalistów w IT, to zapraszamy do lektury, może nie najświeższego, lecz wciąż aktualnego artykułu „The Seven Stages of Expertise in Software Engineering”.