Full Stack Developerzy zajmują się budową aplikacji zarówno od strony wizualnej, czyli front-endu, jak i od strony serwera – back-endu. W swojej pracy mają do czynienia z wieloma technologiami, które pomagają im w efektywnej pracy. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy więc listę 11 narzędzi Full Stack Developerów!

1. WebStorm

 WebStorm to pierwsze narzędzie na liście TOP 11 narzędzi Full Stack Developerów. Jest to potężne, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Jego liczne funkcje upraszczają proces pisania kodu. Przykładem może być korekcja błędów w czasie rzeczywistym czy autouzupełnianie kodu. Dzięki takim ułatwieniom popełnia się dużo mniej błędów. WebStorm działa z wieloma narzędziami, z których korzystają Full Stack Developerzy – w tym z GitHub, o którym opowiemy za chwilę 😊. WebStorm można w łatwy sposób dostosować pod swoje wymagania – liczne schematy kolorów i motywów sprawiają, że praca staje się dużo przyjemniejsza. Niestety WebStorm jest opcją płatną.

2. VS Code

 Bezpłatną opcją zaawansowanego edytora kodu jest natomiast Visual Studio Code. Nie jest to IDE, ale mimo to jest świetnym wyborem. To bezpłatne i potężne narzędzie jest bogate w liczne funkcje – podkreślanie składni, refraktoryzacja czy uzupełniania kodu w oparciu o zmienne, funkcje i moduły to tylko część z nich. Można używać go z wieloma językami i frameworkami, umożliwia też doskonałą integrację Gita i GitHuba. Jest również bardzo łatwo konfigurowalny.

3. CodePen

CodePen to edytor kodu online stworzony głównie dla Front-end Developerów. Jako fullstack jesteś odpowiedzialny zarówno za stronę frontu, jak i back-endu, a CodePen jest idealnym rozwiązaniem dla tej pierwszej dziedziny. CodePen pozwala na pisanie kodu bezpośrednio w przeglądarce i oglądanie wyników już podczas tworzenia. Co najważniejsze – pozwala również na łatwe i szybkie dzielenie się swoją pracą z innymi, co jest szczególnie przydatne dla osób uczących się programowania. Program ten obsługuje wiele frameworków i bibliotek oraz posiada bardzo przejrzysty interfejs.

4. GitHub

 GitHub to platforma, pomagająca zespołom wykonywać pracę nad projektami w czasie rzeczywistym. Umożliwia programistom współpracę nad jednym kodem, bez narażania się na chaos i zamieszanie. Ułatwia zarządzanie procesem pisania kodu, skrupulatnie zapisując kto, co i kiedy edytował. GitHub oferuje również darmowe hostowanie projektów dzięki GitHub Pages.

5. Slack

 Slack to narzędzie bardzo często używane przez programistów do komunikacji. Umożliwia tworzenie wyznaczonych miejsc pracy, w których można rozmawiać o projektach z członkami zespołu. Znajomość Slacka ułatwi utrzymanie sprawnej komunikacji w zespole, a także pomiędzy nimi. Szczególnie w czasach wszechobecnej pracy zdalnej 😊

6. Bootstrap

 Bootstrap to framework CSS, dzięki któremu kodowanie wyglądu strony jest bardzo łatwe i szybkie. Niektórzy programiści bardzo go nie lubią, jednak jest on niezwykle popularny. Znajomość Bootstrapa jest często wymagana w pracy fullstack developera.

7. TypeScript

Typescript to nadzbiór JavaScript, bardzo często używany do tworzenia dużych aplikacji. Kompiluje się do czystego JavaScript i obsługuje wiele związanych z JS bibliotek. Jest to oprogramowanie typu open source, co sprawia, że wszelkie aktualizacje przeprowadzane są na bieżąco, a kod pisany w TypeScript działa płynnie i wydajnie. Celem stworzenia TypeScript było zbudowanie oprogramowania, które będzie pomagało programistom we wczesnym wykrywaniu błędów i usprawni programowanie w JavaScript.

 8. Node.js

 Node.js to back-endowa platforma do budowania aplikacji za pomocą JavaScript. Nie jest to ani framework, ani język programowania. Jest to wieloplatformowe środowisko uruchomieniowe. Node.js jest często używany do tworzenia np. interfejsów API.

9. Express.js

 Express.js to framework bazujący na Node.js. Upraszcza interfejsy API i dodaje nowe, przydatne funkcje. Ułatwia organizowanie funkcjonalności aplikacji dzięki oprogramowaniu pośredniczącemu i routingu. Usprawnia renderowanie dynamicznych obiektów HTTP i dodaje przydatne narzędzia do obiektów HTTP Node.js

10. Django

 Django to framework Pythona, używany do szybkiego i efektywnego budowania aplikacji, szczególnie tych bardziej rozbudowanych. Ogranicza ilość kodu potrzebnego do stworzenia aplikacji. Oferuje wiele możliwości i jest bardzo popularny po stronie back-endu. Rozprawia się z problemami takimi jak dobranie odpowiednich bibliotek czy struktura plików.

11. GraphQL

GraphQL to język zapytań dla interfejsów API. Zapewnia też środowisko wykonawcze do wypełniania tych zapytań przy użyciu istniejących danych. Ułatwia ewolucję API w czasie i udostępnia potężne narzędzia programistyczne. Przydaje się w sytuacjach takich jak np. pokazanie listy wszystkich użytkowników, którzy lubią jakiś post, wraz z ich nazwą użytkownika. 

Podsumowanie

Jak widać, technologii używanych przez Full Stack Developerów jest bardzo dużo. Te przedstawione powyżej to tylko część z nich. Podczas dobierania odpowiednich narzędzi trzeba zwrócić uwagę na to, co się już umie. Jeśli potrafisz programować w Pythonie, dobrym wyborem będzie Django, a nie np. Angular. Jeśli lubisz programować w JavaScript – postaw na Node.js z Reactem, a nie Node.js z Django. Więcej o technologiach używanych przez Full Stack Developerów przeczytasz w artykule:

A complete guide on full-stack development tools