W jaki sposób zmierzyć wydajność programisty? Czy przy tak wielu zmiennych do rozważenia, jest to w ogóle możliwe? Jeśli tak to która zmienna jest najważniejsza? Zadowolenie klienta? Ilość napisanych linijek kodu? A może ilość spędzonych nad kodem godzin? Jak zadbać o swoją wydajność w czasach pracy zdalnej? W tym artykule poruszymy wszystkie te kwestie i zaproponujemy Ci 6 wskazówek na zwiększenie produktywności na Home Office!

Czy wydajność programisty = wygenerowany kod?

Zmierzenie wydajności programisty to trudne zadanie. Produktywność nie zależy bowiem od jednego czynnika. Zastanówmy się, czy wydajność programisty można byłoby zmierzyć, np. patrząc jedynie na wygenerowane linijki kodu.

Pomyślmy o dwóch dniach pracy: pierwszym, w którym programista napisał zaledwie 10 linijek kodu i drugim, w którym napisał ich 4000. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że drugiego dnia był bardziej wydajny, w końcu wygenerował więcej kodu.

A co, jeśli, na pozór mniej imponujące, 10 linijek kodu rozwiązały bardzo skomplikowany problem, nad którym programista głowił się cały dzień? Co, jeśli te 4000 linijek to np. zamknięcie konkretnego problemu, bez rozmyślania nad nim? Okazuje się, że wydajność w obydwu przypadkach może być porównywalna. Wygenerowane linijki kodu nie są więc dobrym wyznacznikiem wydajności.

Jak określić wydajność programisty?

W IT, tak jak w każdej innej dziedzinie wiele osób myśli o wydajności w kategoriach nakładów pracy i wyników. Nakładem mogą być np. godziny przeznaczone na pisanie kodu, a wynikiem – oprogramowanie, dokumentacja czy poprawki błędów. Niestety nie jest to takie proste.

Tak samo, jak wyprodukowane linijki kodu, przepracowane godziny nie muszą świadczyć o produktywności. Oczywiście firmom zależy na tym, żeby kod powstawał w szybkim tempie, ale sam fakt spędzenia określonego czasu nad programem nie sprawi, że powstanie z tego coś wartościowego.

Mierzenie produktywności w kategoriach usuniętych błędów, ukończonych zadań czy dostarczonych funkcji może być równie mało znaczące podczas oceny wydajności. Jeśli celem jest szybkie dostarczenie jakiejś funkcji, programiści mogliby napisać ją szybko i bez większego sensu. Jeśli celem jest naprawianie dużej ilości błędów, mogliby oni specjalnie pisać kod z błędami, a później pisać mnóstwo poprawek – ale czy miałoby to sens i rzeczywiście było produktywne?

Jak więc zmierzyć wydajność programisty?

Czy istnieje zatem złoty środek? Czy da się zmierzyć wydajność programisty? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zespół programistów nie jest grupą osób pracujących indywidualnie. Ich wyniki są zbiorem wyników wszystkich członków zespołu, a także rzeczy, których zmierzyć się nie da.

Współzależności i niuanse pracy indywidualnego programisty są zbyt złożone, by mógł je w pełni poprawnie zmierzyć zewnętrzny obserwator. Wydajność całego zespołu jest już dużo bardziej widoczna. Być może najlepsze pytanie, jakie możemy zadać, aby zmierzyć wydajność, jest pytanie „Czy dany zespół konsekwentnie tworzy przydatne oprogramowanie w skali czasu (tygodni / miesięcy)?”.

Wydajność programisty w pracy zdalnej

Rzuceni w wir pracy zdalnej programiści mogą uwielbiać taki stan rzeczy – niejedna osoba kocha pracę z domu, nie ma problemów ze skupieniem i tworzeniem. Inni nie mają jednak tyle szczęścia i praca na home office im nie służy.

Sposobów na zwiększenie swojej produktywności jest mnóstwo! My przedstawimy nasze ulubione, sprawdzone podpowiedzi, które nam przydają się każdego dnia.

1. Stwórz listę rzeczy do zrobienia.

Zaczynamy od bardzo prostej rzeczy – stworzenia planu dnia. Możliwe, że jesteś już do tego przyzwyczajony, szczególnie jeśli pracujesz ze Scrumem. Jeśli jednak tak nie jest – wyjaśnijmy, dlaczego to bardzo dobry pomysł.

Zrób listę rzeczy, które musisz wykonać danego dnia. Możesz zrobić to rano, przed rozpoczęciem pracy albo pod koniec poprzedniego dnia pracy, gdy masz jeszcze wszystkie sprawy na świeżo w głowie.

Nie wywieraj na sobie zbyt dużo presji, ale również nie twórz mało ambitnych planów. Podejdź do tego realistycznie – oszacuj, co jest konieczne do zrobienia, co warto byłoby zrobić, a co można odsunąć na później.

Planowanie możesz wykonać na kartce papieru, w notatniku na telefonie lub w bardziej zaawansowanych aplikacjach, np. Trello.

Widok z aplikacji Trello, dzięki której w prosty sposób zwiększysz wydajność jako programista

Za każdym razem, gdy zrealizujesz zaplanowane działanie, wykreśl je z listy, postaw przy nim plusa lub zaznacz w sposób, który umożliwia wybrana przez ciebie aplikacja. Spoglądanie na rosnącą listę wykonanych zadań może okazać się bardzo motywujące!

Planowanie sprawi, że Twój dzień będzie bardziej zorganizowany niż gdybyś tego nie robił. Pod koniec dnia dokładnie wiesz, co udało ci się wykonać, a nad czym będziesz musiał posiedzieć kolejnego dnia.

2. Rób regularne przerwy

Zdarza się, że jakaś myśl lub zadanie jest tak absorbujące, że będziesz miał ochotę na pracę przez kilka godzin non-stop. To jest jak najbardziej ok i możesz być przy tym bardzo produktywny! Jednak takie sytuacje nie zdarzają się przecież codziennie.

Kilkugodzinne siedzenie nad nużącym projektem będzie dużo mniej efektywne niż podzielenie go sobie na mniejsze partie. Jako developer powinieneś o tym coś wiedzieć – w końcu dzielenie problemów na mniejsze to nieoderwalna część tej pracy 😊

Właśnie dlatego powinieneś regularnie robić sobie przerwy. Pomoże to Twojemu mózgowi w przetwarzaniu informacji. Odpocznij przez 5-15 minut na każdą godzinę pracy. Zrób sobie coś do picia, pójdź na krótki spacer z psem, odpręż się chwilę na świeżym powietrzu.

Jeśli trudno przychodzi ci robienie przerw, z pomocą przychodzi aplikacja z techniką Pomodoro. Inną ciekawą aplikacją jest Forest: Stay focused, w którym za czas spędzony z dala od telefonu możemy kupować i sadzić drzewka (te prawdziwe też!).

Widok z aplikacji Pomofocus, dzięki której zwiększysz wydajność jako programista

3. Komunikuj się z zespołem

Ponieważ jako zespół nie jesteście w tym samym biurze, komunikacja między wami musi być jeszcze bardziej przemyślana niż wcześniej. Zacznij od rozmowy z zespołem każdego ranka. W Scrumie takie spotkanie nazywa się standup. Dzięki temu dowiesz się, co robią i co planują wszyscy w twoim zespole.

Przez resztę dnia utrzymuj otwarty czat grupowy, aby komunikacja była prosta i szybka. Gdy napotkasz problemy czy błędy – zadzwoń, najlepiej z włączoną kamerą, aby uniknąć nieporozumień.

Najpopularniejsze aplikacje do komunikacji w zespole to Skype, Zoom i Slack.

4. Otwórz okno i pij dużo wody

Podczas pracy za biurkiem, w zamkniętym pomieszczeniu, łatwo zapomnieć o odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Dlatego otwórz okno! Zaduch może doprowadzić do bólu głowy i obniżonej koncentracji, a to katastrofa dla produktywności.

Jeśli nie lubisz siedzieć przy otwartym oknie, to postaraj się wietrzyć, chociaż podczas przerw. W zimne dni może okazać się, że to jedyne rozwiązanie bez konieczności siedzenia w puchowej kurtce 😉.

W upalne dni pamiętaj też o piciu większej ilości wody, szczególnie jeśli pracujesz w pokoju bez klimatyzacji. Picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla każdego. I tak samo jak wietrzenie pokoju – może zapobiec niejednemu bólowi głowy.

5. Zrezygnuj z pracy na leżąco

Podczas pracy z domu wizja pozostania w piżamce lub pracy z łóżka brzmi bardzo kusząco. Jeśli takie warunki nie wpływają negatywnie na Twoją produktywność, to nie ma w tym żadnego problemu! Jestem pewna, że niektóre osoby wręcz wolą pracować w taki sposób.

Jeśli jednak masz przez to kłopot z produktywnością i koncentracją, to zrezygnuj z pracy z łóżka. Przed rozpoczęciem dnia weź prysznic i ubierz się tak, jakbyś szedł do pracy – no, może trochę wygodniej 😉. Nikt nie będzie Ci przecież kazał chodzić po domu w garniturze!

Prysznic, ubranie się w normalne ciuchy i uczesanie włosów na pewno rozbudzą Cię bardziej, niż pozostanie w łóżku na cały dzień. Tak samo praca przy biurku czy przy stole.

załóż konto pracodawcy

6. Zadbaj o miejsce, w którym pracujesz

Praca w łóżku nie dość, że wpływa na koncentrację, to może przyczyniać się do zwiększonej ilości drzemek w trakcie pracy 😊. Jeśli masz z tym problem, to postaraj się zorganizować sobie przyjazną przestrzeń do pracy w domu – najlepiej biurko lub stół.

Zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów odwracających uwagę. Zostaw tylko to, co najważniejsze. Zadbaj również o swój komfort. Praca przed biurkiem może być męcząca zarówno dla kręgosłupa, jak i dla oczu, dlatego pomyśl o wygodnym krześle i odpowiednim oświetleniu.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na zmierzenie pracy developerów. Mierząc produktywność programistów, każda firma patrzy na inny zestaw zmiennych.

Dla niektórych najważniejsze jest dostarczenie programu na czas, a więc będzie się dla nich liczyła szybkość pracy. Dla innych najcenniejsze jest produkowanie wartościowego kodu, a dla jeszcze innych przestrzeganie sztywno ustalonych godzin pracy. Wydajność dla każdej firmy może oznaczać coś innego. Jesteśmy ciekawi, czym jest ona dla Ciebie?

Jeśli zmagasz się z obniżeniem produktywności to mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom praca zdalna będzie dla was nieco łatwiejsza. Dbajcie o siebie, o stanowisko pracy i wykorzystajcie wszystkie plusy, jakie niesie możliwość pracy z domu 😊. A o tym jak zadbać o siebie przeczytacie w naszym artykule o sposobach na to, jak dbać o zdrowie psychiczne na co dzień.


IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.