Project Manager pełni skomplikowaną rolę, a zapewnienie jakości projektów byłoby niemożliwe bez pomocy specjalnych narzędzi i oprogramowania. Na szczęście na rynku istnieje ogromny wybór narzędzi, które odpowiadają specyficznym wymaganiom Project Managerów – od zarządzania zespołem, przez sporządzanie notatek aż do rysowania wykresów i rozwiązywania problemów. W tym artykule przedstawimy więc listę TOP 10 narzędzi Project Managera!

1. Basecamp

Basecamp to narzędzie wybierane przez wiele zespołów, wyróżniające się nowoczesnym, podobnym do znanych social mediów interfejsem. Jego zalety to np. umożliwianie zarządzania pracą wielu osób, “message boards”, które służą do dyskutowania o nowych projektach i pomysłach, możliwość raportowania o postępach pracy, osobny widok dla klientów czy powiadomienia email lub na pulpicie. W porównaniu do innych narzędzi tego typu za Basecamp nie trzeba płacić za osobę, a dla nauczycieli i studentów jest on za darmo! Płatna wersja zaczyna się od 99$/miesiąc.

2. Asana

Asana łączy w sobie miejsce do zarządzania projektami, przechowywania plików oraz współpracy. Umożliwia Project Managerom tworzenie i przydzielanie zadań poszczególnym członkom zespołu, robienie roadmap i harmonogramów, raportowanie postępu zespołu, a także korzystanie z tablic, dzięki którym widoczne są najważniejsze dane dotyczące projektu. Asana to bardzo proste w użyciu narzędzie, z przyjaznym interfejsem. Będzie idealnym wyborem dla Project Managerów zarządzających małymi zespołami, zajmującymi się prostymi projektami. Do 15 użytkowników Asana jest narzędziem darmowym, a w przypadku większej ilości osób należy zapłacić 13$/ miesiąc / użytkownika.

3. Trello

Trello to znakomite narzędzie, służące do wizualizacji zadań na dużej tablicy, które nie bez powodu znalazło się na naszej liście TOP 10 narzędzi Project Managera. Jest to prosta aplikacja, znakomicie nadająca się do zarządzania codziennymi zadaniami, szczególnie takimi, które są podzielone na mniejsze etapy. Każdy użytkownik może tworzyć swoje zadania, komentować je, organizować np. według priorytetu, a także współpracować nad nimi z całym zespołem. To bardzo przyjemne narzędzie, dobrze obrazujące jakie zadania są do wykonania, kto i nad czym pracuje w zespole, ile rzeczy zostało jeszcze do zrobienia, a ile już za nami. Do użytku własnego Trello jest darmowe. W wersji biznesowej kosztuje 9,99$ / miesiąc / użytkownika.

4. Toggl Plan

Toggl Plan to narzędzie oparte na osi czasu, które umożliwia współpracę dzięki współdzielonemu kalendarzowi. Posiada bardzo przyjazny interfejs drag-and-drop oraz wykresy Gantta. Dzięki Toggl Plan sprawdzenie, czy ktoś z zespołu jest aktualnie zajęty, czy można zająć mu trochę czasu, zajmuje dosłownie chwilkę. Toggl Plan ma również swoją wtyczkę do Chrome, dzięki której dodawanie tasków jest jeszcze prostsze. Cena tego narzędzia zaczyna się od 8$ / użytkownika / miesiąc.

szukasz pracy w IT

5. ClickUp

ClickUp to platforma do zarządzania projektami, koncentrująca się na umożliwieniu efektywnego zarządzania zadaniami. Została stworzona z myślą o małych i dużych zespołach. Oferuje wiele konfigurowalnych funkcji, 3 różne widoki oraz bardzo przyjazny dla użytkowników interfejs. Umożliwia zwiększenie produktywności np. dzięki narzędziom takim jak „Inteligentne wyszukiwanie”. ClickUp będzie świetnym wyborem dla Managerów Projektu, którzy chcą zarządzać zadaniami w jednym, intuicyjnym miejscu – od procesu projektowania do developmentu.

6. Weekdone

Weekdone to narzędzie do cotygodniowego raportowania i wyznaczania celów dla małych zespołów. Umożliwia Project Managerom i liderom uzyskanie jasnego przeglądu postępów – zarówno krótko- jak i długoterminowych. Weekdone pozwala na wyznaczenie zarówno celów tygodniowych, jak i np. kwartalnych. Pracownicy mogą łączyć swoje cotygodniowe zadania z celami długoterminowymi. Dzięki temu organizacja pracy staje się łatwiejsza, a zespół jest skoncentrowany na właściwych celach. Weekdone jest darmowy dla 3 użytkowników. Dla większej ilości osób dostępna jest wersja próbna, po której cena uzależniona jest od ich liczby.

7. JIRA

Jira to wieloplatformowe narzędzie, służące do śledzenia problemów i błędów, z zaawansowanymi możliwościami i funkcjami zarządzania projektami. Będzie więc idealną opcją dla Project Managerów zarządzających większymi zespołami. Została zaprojektowana z myślą o zespołach developerskich, a więc świetnie spisze się podczas zarządzania projektami IT. Koszt Jiry zależy od ilości użytkowników, a jej cena zaczyna się od 10$ / miesiąc za 10 użytkowników.

8. Slack

Slack to aplikacja, którą można pobrać na komputer, lub urządzenia z oprogramowaniem iOS oraz Android. Jest to narzędzie, które ułatwia utrzymanie sprawnej komunikacji między członkami zespołu, a także między poszczególnymi zespołami. Slack posiada bardzo intuicyjny interfejs użytkownika. Umożliwia integrację z ponad setką narzędzi, takich jak np. Dropbox, Google Docs czy nawet wspomniane wcześniej Trello. Podstawowa wersja Slacka jest bezpłatna.

9. GanttPro

GanttPro to rozwiązanie do zarządzania projektami oparte na wykresach Gantta. Pozwala planować i zarządzać projektami online, wizualizować procesy oraz tworzyć i przypisywać zadania do poszczególnych członków zespołu. Umożliwia dzielenie się stworzonymi wykresami Gantta ze współpracownikami oraz klientami, dając im możliwość edycji lub jedynie widoku. Niektóre z funkcji GanttPro świetnie sprawdzą się w metodologii Agile.

10. ProofHub

ProofHub to zamiennik dla standardowego emaila, a także wielu innych narzędzi. Umożliwia zarządzanie wieloma projektami pod jednym dachem. Posiada prosty, dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika, który ułatwia współpracę z zespołem. Jego cena zaczyna się od 45$ miesięcznie.

Podsumowanie

Z tak szeroką gamą narzędzi, którą zaproponowaliśmy w TOP 10 narzędzi Project Managera, z pewnością znajdziesz dla siebie coś, co sprosta wymaganiom Twoim, jak i całego zespołu. Mamy nadzieję, że ta lista ułatwi Ci dokonanie wyboru narzędzia, dzięki któremu zwiększysz produktywność! W temacie produktywności polecamy nasz artykuł o wydajności programisty, w którym zaproponowaliśmy 6 wskazówek na zwiększenie produktywności 😊

Przygotowaliśmy dla Ciebie również artykuł na temat tego Jak być najlepszym Product Ownerem, w którym Rafał Osiński opowiada o Product Managmencie 🙂


IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.