Rekrutacja IT nigdy nie jest oczywista. Niektóre role potrafią być szczególnie wymagające, proces rekrutacyjny długi i mozolny. Dotarcie do specjalistów IT z odpowiednimi kwalifikacjami graniczy z cudem. Bardzo często zdarza się, że LinkedIn i Amazing Hiring to za mało. Nie każdy specjalista ma konto na LinkedIn, a jeśli już ma, to może być ono nie aktualizowane od kilku lat. Znajome, prawda?

W dzisiejszym artykule przedstawiamy case study Storware, która w platformie IT-Leaders.pl zrekrutowała .NET Developera. W 2 tygodnie! Jak to zrobić? W poniższym artykule mamy dla Was kilka protipów od Storware. Wspólnie analizujemy też jak wygląda obecny rynek rekrutacji IT i dlaczego reverse recruitment to skuteczny trend rekrutacyjny w branży IT.

Redakcja IT-Leaders: Procesy rekrutacyjne w branży IT uchodzą za czaso i kosztochłonne. Mogą trwać nawet miesiące i kosztować czterdzieści tysięcy złotych. Ile trwała rekrutacja .NET Developera w platformie?

Marzena Trzcińska, Recruitment & Contract Managment Specialist: Proces rekrutacji trwał 2 tygodnie od momentu rozmowy technicznej z kandydatem i wykonania przez niego zadania rekrutacyjnego, do momentu złożenia oferty. Dodając do tego czas negocjacji, ustalenia szczegółów współpracy oraz podpisania umowy przedwstępnej – finalnie zakończyliśmy cały proces w 2 miesiące. Ostateczny czas zamknięcia procesów rekrutacyjnych zależy od bardzo wielu czynników. Zgadzam się, że rekrutacje w IT często potrafią ciągnąć się miesiącami bez skutku, dlatego w mojej ocenie to bardzo dobry wynik. Rekruterzy z różnych firm często docierają do tych samych kandydatów, przez co odbijają się od przysłowiowej ściany, a wygrywa na końcu najbardziej atrakcyjna oferta.

Redakcja IT-Leaders: Dlaczego warto pracować w Storware?

Marzena Trzcińska: Jesteśmy zespołem o różnorodnych pasjach, mamy dwa zespoły rockowo-metalowe, pasjonatów wycieczek górskich, kosmosu, motoryzacji, wycieczek rowerowych i wiele, wiele innych. Można u nas spotkać perkusję, usłyszeć dźwięk gitary lub potknąć się o buty trekkingowe 😊. Wiosną i latem wykorzystujemy przestrzeń wokół biura w Warszawie na popołudniowo-wieczorne grille. Kierujemy się partnerstwem w relacjach, dlatego stawiamy na balans pomiędzy pracą, rodziną, a innymi ważnymi czynnikami w życiu. Nie znajdziecie u nas kultury korporacyjnej. Zwracamy się do siebie po imieniu. Świętujemy wspólnie urodziny, gotujemy razem, gramy na konsoli, w bilard i kręgle.

Nie samą pracą żyje programista 🙂
Redakcja IT-Leaders: W jakich technologiach pracujecie?

Marzena Trzcińska: Wiodącymi technologiami w naszych produktach są JAVA i .Net. Frontend piszemy w Angularze. Pozostałe technologie, które można u nas spotkać to: Spring Boot, Quarkus, C#, .Net Core, Entity Framework, Akka.Net, Hibernate, SQL, Linux. Na co dzień pracujemy w metodyce Agile.

Ekipa Storware na Paintball.
Redakcja IT-Leaders:  Jakiego profilu poszukiwaliście? Na jakie kompetencje zwracaliście uwagę?

Marzena Trzcińska: Zależało nam, aby znaleźć osobę, która dobrze odnajdzie się w naszym zespole i firmie, a także wpisze się w naszą wyjątkową kulturę organizacyjną. Jako firma bardzo mocno stawiamy na ciągłą naukę, partnerstwo i wzajemny szacunek. Nie brakuje u nas także nuty szaleństwa, ponieważ mamy nieco rockowy klimat 😉. Umiejętności techniczne, których szukaliśmy na tym stanowisku to znajomość .Net Core, C# oraz Linux. Poziom doświadczenia – Mid/Senior.

Redakcja IT-Leaders: W świecie IT bardzo ważny jesr rozwój. Jak to wygląda w Waszej firmie? Na co może liczyć .NET Developer, pracując w Storware?

Marzena Trzcińska: Przede wszystkim na szerokie możliwości rozwoju i bardzo pomocny zespół. Developerzy w Storware mają styczność nie tylko z pisaniem kodu, ale również z elementami analizy i projektowania aplikacji. Wymaga to od nich kreatywnego podejścia i proponowania rozwiązań. Dzięki temu mają możliwość poznać szersze spektrum technologii, nie tak jak ma to miejsce w przypadku prostych aplikacji biznesowych. Stawiamy również na wzajemną pomoc i wymianę wiedzy – nie tylko na poziomie zespołowym, ale również na poziomie firmy. Ściśle współpracujemy także z zespołami developerskimi firm IBM, Dell czy Red Hat.

Zespół rockowy w akcji 🙂
Redakcja IT-Leaders: Na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Marzena Trzcińska: Wynagrodzenie jest zależne od wiedzy technicznej, którą sprawdzamy podczas rozmowy rekrutacyjnej. Widełki sięgają do 14000zł netto przy współpracy na podstawie kontraktu B2B.

Redakcja IT-Leaders: Dlaczego zdecydowaliście się na rekrutację .NET Developera z IT-Leaders.pl?

Marzena Trzcińska: Potrzeba rozpoczęcia rekrutacji na .Net Developera pojawiła się u nas ze względu na planowane zmiany w produktach Storware. Platforma Office365, której backup  wykonujemy, jest na tyle rozwojowa, że przekłada się to także na ciągłe usprawnianie naszych produktów. W związku z tym, że zmiany już niebawem – doszliśmy do wniosku, iż jest to odpowiedni moment na to, żeby zasilić nasze szeregi kolejnym doświadczonym Developerem. Rozpoczęliśmy proces skupiając się na źródłach rekrutacji takich jak sourcing, LinkedIn, job boardy. Jakiś czas temu miałam okazję współpracować z platformą IT-Leaders przy stanowiskach związanych z technologią Java. Był to czas, kiedy platforma dopiero wkraczała na rynek. Zapadł mi w pamięci odwrócony model rekrutacji, który aktualnie jest standardem w IT. Na platformie mamy dostęp do wyselekcjonowanych kandydatów z branży. Możemy docierać do nich aktywnie – zapraszając ich do udziału w procesie, ale także kandydaci sami mogą odpowiadać na nasze ogłoszenia.

Redakcja IT-Leaders:  Co Twoim zdaniem wyróżnia platformę na tle konkurencji?

Marzena Trzcińska: Przede wszystkim możliwość dotarcia do kandydatów, którzy są aktywni na rynku, ale także takich, którzy są otwarci na ciekawe propozycje. Dodatkowo możemy wyszukiwać kandydatów filtrując ich wymagania finansowe, technologie w których mają doświadczenie, czy też staż pracy w branży IT. Jest to bardzo pomocne i skraca czas poszukiwań. Warto podkreślić, że nad każdą rekrutacją czuwa także opiekun z IT-Leaders, który informuje o nowościach na platformie, stara się pomóc uzyskać jak najlepsze rezultaty. Zwraca również uwagę na elementy w ogłoszeniu, które można zoptymalizować tak, aby zainteresować jak najwięcej kandydatów.

Redakcja IT-Leaders: Brzmi super! I na koniec… jakich 3 TOP rad udzielisz firmom, poszukującym .NET Developerów?

Marzena Trzcińska: Rekrutacja na rynku IT i dotarcie do wykwalifikowanych kandydatów nie należy do najłatwiejszych. Pierwsza rada – nie poddawać się 😉. Ponadto bardzo ważne jest właściwe zdefiniowanie profilu kandydata, którego poszukujemy. Przed rozpoczęciem każdego procesu w Storware zawsze dokładnie omawiamy kogo poszukujemy i jakie umiejętności techniczne są dla nas kluczowe. Druga rada – jeśli macie taką możliwość – porozmawiajcie z .Net Developerem w Waszej firmie i zapytajcie o wskazówki. Najlepiej czerpać wiedzę u źródła. Trzecia – warto także pamiętać, że nie zawsze doświadczenie idzie w parze z umiejętnościami technicznymi.

Redakcja IT-Leaders: Bardzo dziękuję za rozmowę! Cieszymy się, że mogliśmy ten proces rekrutacyjny zrealizować wspólnie. Kandydatów zainteresowanych pracą zapraszamy do odwiedzenia wizytówki Storware w platformie IT-Leaders.pl. Wierzymy, że rekrutacja .NET Developera to nie ostatnia, którą razem zrealizujemy 🙂

Rozmawiała: Marzena Trzcińska, Recruitment & Contract
Managment Specialist, Storware