Jako programista, inżynier, tester czy grafik większość dnia zapewne spędzasz siedząc. Przez większość czasu pewnie nawet się nad tym nie zastanawiasz! Jesteś zajęty projektem, rozwiązywaniem problemów i kodowaniem. Chyba że krzesło zaczyna Ci doskwierać – wtedy doskonale rozumiesz, jak ważny jest komfort, szczególnie podczas czynności, którą wykonujesz kilka godzin dziennie. Jakie krzesła doceniają programiści? Co polecają sobie nawzajem? W tym artykule przedstawimy polecane krzesła dla programistów… według programistów 😊

Ikea Markus - jedno z najpopularniejszych krzeseł dla programistów
Ikea Markus

Ikea MARKUS oraz JÄRVFJÄLLET

Krzesło Ikea MARKUS to jedno z najpopularniejszych krzeseł na forach internetowych. Wzbudza wśród ludzi wiele skrajnych emocji – niektórzy je uwielbiają, a inni nienawidzą.

MARKUS umożliwia dopasowanie wysokości i nachylenia krzesła, a także posiada wbudowane podparcie odcinka lędźwiowego, które powinno zapewniać plecom ulgę i wsparcie. Siatkowy materiał zapewnia swobodny przewiew powietrza.

Ogromnym plusem MARKUSA jest jego niska cena. Fotel można kupić już za 500-600zł. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy wybór w tej kategorii cenowej. Niektórzy tak bardzo lubią MARKUSA, że pracują na nim zarówno w pracy, jak i w domu.

JÄRVFJÄLLET - alternatywne krzesło dla programistów z Ikea
Ikea JÄRVFJÄLLET

Nie jest to fotel z wieloma bajerami i na pewno nie każdemu będzie pasował – ale jest wart swojej ceny. Wiele osób, które siedziały na dużo droższych i bardziej zaawansowanych technicznie krzesłach przyznaje, że ten model mimo wszystko wygrywa, oferując największą wygodę.

IKEA ma w ofercie również inną ciekawą opcję — JÄRVFJÄLLET. Krzesło to wyglądem przypomina wcześniejszy model, ale w podstawowej wersji jest bez podłokietników.

Oferuje natomiast większe możliwości dostosowania ustawień, a podłokietniki można dokupić za niewielkie pieniądze. Jego cena to około 700zł wraz z podłokietnikami. Niestety JÄRVFJÄLLET jest dużo rzadziej dostępny niż MARKUS.

Najlepsze krzesła ergonomiczne dla programistów

Wielu programistów poleca wybór krzesła ergonomicznego. Jednymi z najczęściej pojawiających się poleceń są krzesła Ergohuman oraz Ioo, stworzone przez firmę Grospol.

Są to fotele bardzo do siebie podobne, wykonane z tych samych materiałów. Różnią się funkcjami zagłówków oraz wielkością elementów. Ergohuman będzie najlepszym wyborem dla osób wyższych – posiada szersze oparcie i większe siedzisko.

Krzesło Ergohuman
Krzesło Ergohuman

Obydwa krzesła wykonane są z przewiewnej siatki i oferują bardzo szeroki zakres regulacji, tak aby każdy mógł poczuć się na nich wygodnie. Za komfort korzystania z foteli Ergohuman i Ioo trzeba zapłacić około 2000 zł.

Oprócz wymienionych krzeseł warto zapoznać się z innymi polecanymi modelami foteli ergonomicznych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, od rozmiaru siedziska, regulacji poszczególnych części czy rodzaju użytych materiałów. Popularne opcje to między innymi:

Krzesło Diablo X-Ray
Diablo X-Ray

A może fotel gamingowy?

Kolejnym, często powtarzającym się poleceniem jest seria krzeseł DIABLO. Modelem szczególnie polecanym przez programistów jest krzesło gamingowe — Diablo X-Ray.

W tym przypadku, tak jak przy MARKUSIE, opinie również są bardzo podzielone. Niektórzy bardzo je sobie chwalą, a inni głośno przestrzegają – nie przed samym Diablo X-Ray, co w ogóle przed krzesłami gamingowymi.

Diablo V-Dynamic
Diablo V-Dynamic

Wiele osób przyznaje, że krzesła gamingowe są bardzo wygodne, ale niestety nie na dłuższą metę. Uważają, że to idealna opcja dla osób, które przed komputerem siedzą trochę krócej. Inni twierdzą, że krzesła są wygodne nawet przy 14 godzinach siedzenia dziennie!

W serii Diablo dostępne są również fotele ergonomiczne. Bardzo polecanym modelem jest Diablo V-Dynamic. Oferuje wiele regulacji i wiele osób bardzo je sobie chwali. Warto wspomnieć, że fotele z serii Diablo oferowane są przez firmę z Polski. Cena Diablo X-Ray to około 900 zł, a koszt modeli ergonomicznych to ponad 1200zł.

Najlepsze krzesła dla programistów = krzesła ortopedyczne?

Podczas szukania najlepszego krzesła dla programistów można spotkać się z poleceniami krzeseł ortopedycznych.

Kulik System Elegance - ortopedyczne krzesło dla programistów
Kulik System Elegance

To bardzo popularny wybór wśród osób borykających się z bólem pleców. Szczególnie polecane modele to krzesła firmy Kulik System, które powstały na bazie doświadczenia krakowskiego chiropraktyka Eugeniusza Kulika.

Zostały one stworzone z myślą o prawidłowej postawie kręgosłupa, pozwalającej zapobiegać urazom i wadom postawy. Według opinii użytkowników trzeba im dać trochę czasu, ponieważ na samym początku mogą wydawać się niewygodne. Jednak po kilku minutach może okazać się, że to najwygodniejsze krzesło, na jakim dane było nam usiąść 😊

Alternatywy dla tradycyjnych krzeseł

W sumie… po co programiście krzesło, skoro pracuje pod palmami? 😊 Niestety, prawdziwa przyczyna poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych krzeseł jest bardziej prozaiczna! Jest to, jakże przyziemny, ból pleców.

Wielu programistów narzeka na ból pleców pomimo bardzo dobrego, dopasowanego krzesła. Właśnie dlatego poszukują alternatyw. Najczęściej pojawiające się pomysły to:

  • Gumowa piłka – chociaż trzeba wiedzieć jak prawidłowo na niej siedzieć
  • Klęcznik / klękosiad– proponowany szczególnie jako drugie, dodatkowe krzesło, aby co jakiś czas móc zmienić pozycję
  • Brak krzesła 😊 szczególnie w połączeniu z biurkiem regulowanym elektrycznie, które można zmieniać w standing desk, kiedy tylko przyjdzie na to ochota
  • Biurko stojące + bieżnia – wariacja na temat standing desk, która umożliwia ruszanie się podczas pracy!

Nic jednak nie zastąpi ruchu i ćwiczeń. Nawet 5 minut ruchu na każdą godzinę pracy może pomóc w zniweczeniu bólu. Jeśli jesteś osobą zabieganą, to na początek wystarczą długie spacery czy 20 minut rozciągania dziennie. Basen czy siłownia potrafią wyleczyć z wielu dolegliwości. Nie zapomnij też o wizycie u specjalisty – przestrzeganie zaleceń dobrego fizjoterapeuty może okazać się zbawienne!

Jak usiądziesz tak popracujesz

Krzeseł dostępnych na rynku jest wiele. Niektórzy kochają krzesła ergonomiczne, innym najwygodniej siedzi się na krzesłach ortopedycznych, a jeszcze inni uwielbiają swoje fotele gamingowe.

Czytając wypowiedzi programistów, można dojść do jednego wniosku. Najlepsze krzesło to takie, które jest dopasowane do Ciebie! Żadne polecenia nie pomogą w dopasowaniu krzesła do długości nóg, wysokości czy budowy ciała. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jest krzesło wypróbować na własnej skórze. To, co pasuje jednej osobie, niekoniecznie będzie pasowało innym.

Pamiętaj również o tym, że ból kręgosłupa nie odejdzie jedynie dzięki nowemu, wygodnemu siedzisku. Odpowiednie krzesło jest tak samo ważne, jak wzmacnianie mięśni pleców. Dobry fizjoterapeuta, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, może w tym przypadku zdziałać cuda!