W ciągu ostatnich lat metodologia Scrum zyskała ogromną popularność. Trudno się więc dziwić, że narzędzi z nią związanych nie brakuje. Wybór tych najbardziej przydatnych może okazać się kłopotliwy. Właśnie dlatego prezentujemy listę TOP 10 narzędzi Scrum Mastera, dzięki którym zwiększenie produktywności każdego zespołu będzie w zasięgu ręki.


1. Zepel

Zepel to jedno z najprostszych narzędzi do zarządzania projektami. Umożliwia np. zbieranie żądań klientów, przekształcanie ich w priorytety, a następnie śledzenie postępów na każdym etapie rozwoju. Dzięki możliwości przeciągania i upuszczania kart, nadawanie priorytetów i wizualne śledzenie postępów są przejrzyste i proste.

Zepel pomaga zgrać zespół tak, aby skupił się na wspólnym celu. Pozwala dodawać notatki, zadania, podzadania, opisywać ulepszenia czy błędy. Udostępnia również dedykowany widok Sprintu, w którym można przejrzeć Backlog i uzyskać szczegółowy raport Scrum – a to wszystko w czasie rzeczywistym.

Narzędzie to jest stworzone z myślą o programistach, a więc można zintegrować je z systemami takimi jak GitHub, Bitbucket i GitLab.

W wersji dla 5 użytkowników Zepel jest darmowy. Każdy dodatkowy użytkownik musi zapłacić $5. To pierwsze i najważniejsze z Top 10 narzędzi Scrum Mastera.


2. Trello

Trello, dzięki swojej prostocie, jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi stworzonych do zarządzania projektami. Umożliwia tworzenie tablic i używania ich do planowania i śledzenia praktycznie wszystkiego – planu, listy zdań, sprintów i wielu innych. Można w nim dodawać komentarze, ustalać terminy czy przypisywać karty do odpowiednich osób.

Trello ma też swoje minusy — raporty Scrum nie są dostępne jako podstawowa funkcja Trello, więc wiele zespołów, w miarę rozwijania projektu, szuka bardziej zaawansowanej alternatywy. Można je jednak rozbudowywać, tak więc wielu zespołom jego podstawowe funkcje w zupełności wystarczą.

W podstawowej wersji Trello jest darmowe.


3. JIRA

JIRA to narzędzie stworzone dla większych zespołów – zapewnia prawie każdą funkcję, która może być przydatna w metodologii Scrum. Jest to ogromną zaletą, ale może być również wadą. Bez wcześniejszego doświadczenia JIRA może być trudna do nauczenia, a praca z nią może wydawać się mozolna i chaotyczna.

JIRA oferuje obszerną listę integracji, którą można wykorzystać w projektach, np. w celu połączenia się z narzędziami zewnętrznymi czy do śledzenia czasu.

Do 10 użytkowników JIRA jest darmowa, ale ma ograniczenia co do funkcjonalności. Plan standardowy to $7 za osobę. Dla kogo z Was Jira jest w TOP 10 narzędzi Scrum Mastera?

oferty pracy IT

4. Zoho Sprints

Zoho Sprints to bezpłatne narzędzie do zarządzania projektami, przeznaczone dla zespołów prowadzących Sprinty. Skupia się tylko na aspekcie Sprintów, a więc oferuje na przykład Backlog, dzięki któremu planowanie kolejnych Sprintów jest ułatwione. Umożliwia też grupowanie i organizowanie zadań i udostępnia tablice do dostosowywania statusów.

W odróżnieniu od innych narzędzi Scrum, Zoho Sprints jest przydatne również, gdy chcesz poprowadzić spotkania Scrumowe. Oferuje on bowiem możliwość planowania spotkań i wysyłania zaproszeń z lokalizacją i czasem ich trwania. Dzięki przydatnym raportom Zoho Sprints pozwala zwizualizować realne postępy zespołu.

Jest on darmowy dla 5 użytkowników i 5 projektów. Plan Standardowy to $10/miesiąc za użytkownika.


5. Yodiz

Yodiz to narzędzie służące do zarządzania projektami, które jest bardzo łatwe do nauczenia. Obsługuje zarówno metodologię Scrum, jak i Kanban.

Jedną z jego najlepszych funkcji jest możliwość przekształcania surowych danych w wykresy, dzięki którym można sprawdzić, czy zespół nie jest przypadkiem zablokowany i potrzebna jest pomoc.

Dla organizacji pozarządowych oraz non-profit Yodiz jest bezpłatny.


6. Sprintly

Sprintly to narzędzie do zarządzania projektami dla zespołów Scrumowych, które umożliwia prowadzenie Sprintów. Sprawia, że startupy i agencje mogą bez wysiłku współpracować ze sobą, dając im pełny wgląd w to, nad czym pracuje zespół. Bez problemu integruje się z GitHub, a w przypadku innych integracji polega na Zapier.

Oferuje bardzo przejrzysty i ładny interfejs użytkownika oraz zaawansowaną składnię wyszukiwania. Jednak jedną z największych wad jest brak wyświetlania terminów oraz brak dedykowanego widoku dla sprintów lub tablicy scrum. Potrafi również spowalniać i ograniczać produktywność zespołu.

Nie jest to narzędzie darmowe, a jego ceny zaczynają się od $19 do $399 za miesiąc.


7. nTask

nTask to narzędzie do zarządzania projektami, które oferuje zestaw funkcji, ułatwiających wdrożenie Scrum. Umożliwia na przykład tworzenie wykresów Gantta i jest wyposażony w arkusze czasu, które są przydatne do monitorowania postępów i podejmowania decyzji o następnych etapach realizacji projektu.

Z wymienionych wcześniej narzędzi, najbardziej podobny jest do Zoho Sprints. Tak jak on, wyposażony jest w możliwość organizowania wydarzeń, co przydaje się do planowania i realizowania codziennych spotkań Scrum.

Do 100MB miejsca nTask jest narzędziem darmowym, a za rozszerzone wersje trzeba zapłacić od $2,99 do $7,99 za użytkownika / miesiąc.


8. VersionOne

VersionOne to zwinne narzędzie stworzone do zarządzania projektami, które jest bardzo elastyczne i posiada wiele przydatnych funkcji. Obsługuje zarówno Kanban, Scrum, połączenie tych dwóch, a nawet SAFe. Pozwala to firmom na szybsze i wydajniejsze skalowanie.

VersionOne umożliwia uzyskanie wglądu w wydajność projektu, zapewnia raporty, które umożliwiają podejmowanie decyzji opartych na danych.

VersionOne jest darmowe, chociaż niektóre jego funkcje mogą być ograniczone. Bardziej rozbudowane plany wymagają skotaktowania się z zespołem, w celu uzyskania wyceny.


9. VivifyScrum

VivifyScrum pozwala zarządzać projektami i wspiera metodologie Kanban oraz Scrum. Umożliwia łatwą współpracę, dzięki między innymi możliwości przypisywania i przydzielania ról członkom zespołu.

Jedną z najprzydatniejszych funkcji VivifyScrum jest możliwość łączenia projektów z odpowiednimi tablicami, z których członkowie zespołu mogą śledzić swoją pracę. W ramach funkcji Scrum narzędzie to zapewnia backlog, a także umożliwia tworzenie wielu sprintów oraz przeglądanie ich postępów w postaci raportów.

Wersja premium zaczyna się od $10 / użytkownika / miesiąc.


10. Nutcache

Nutcache to narzędzie Scrum, służące do organizowania i analizowania zadań, zarówno na podstawowym, jak i złożonym poziomie zarządzania projektami. Zawiera funkcje takie jak śledzenie czasu czy płatności faktur.

Pomaga zarządzać projektem dzięki oznaczonym kolorami harmonogramom czy możliwości raportowania danych. Umożliwia użycie wykresu Gantta, aby wizualnie zaplanować i uporządkować zadania, a następnie przełączyć się na widok tablicy Scrum.

Nutcache ma również wiele funkcji zarządzania sprintem – pozwala użytkownikom wybrać czas jego trwania, zdefiniować cel czy zamknąć go, po jego osiągnięciu. Umożliwia również zmierzenie postępu zadania i zdefiniowanie testów akceptacyjnych. Oferuje też wiele możliwości integracji.

Wersji darmowej może używać do 20 użytkowników, a wersje rozszerzone zaczynają się od $6 / użytkownika / miesiąc.

Podsumowanie

Bardzo łatwo jest poczuć się przytłoczonym wszystkimi dostępnymi narzędziami Scrum. Zawierają one różne funkcje, umożliwiające planowanie, wykonywanie i dostarczanie oprogramowania.

Przyglądając się narzędziom dostępnym na rynku, można dojść do wniosku, że najważniejsze cechy dobrych narzędzi Scrum to:

  • Wygodny widok, umożliwiający prowadzenie sprintów
  • Utrzymanie opinii i próśb klientów w centrum
  • Przejrzystość i pomoc w wizualizacji postępów zespołu
  • Przyjazny i zachęcający do aktualizowania postępów interfejs

Niektóre z dostępnych narzędzi skupiają się na backlogach i prowadzeniu sprintów, podczas gdy inne oferują generowanie raportów i korzystanie z tablic Kanban. Nie ma jednego narzędzia, które byłoby doskonałe pod każdym względem, dlatego tak ważne jest, aby wybrać to, które pasuje do projektu najbardziej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Scrum Mastera, zachęcamy do przeczytania artykułu Tomasza Kurowskiego „Scrum Master – oddany lider zespołu projektowego”, w którym opowiada o istocie pracy w Scrumie.


logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.