Zgodnie z badaniem Citrix, “Work 2035, The Born Digital Effect”, młodzi pracownicy są w stanie wygenerować dodatkowe 1,9 bln USD zysków, o ile otrzymają rzetelne wsparcie. Dlaczego zatem podczas rekrutacji nowych pracowników, firmy mogą bać się zatrudniania Junior Developerów? Wszak inwestycja w juniora jest opłacalna!

Niektórzy uważają, że jeśli firmę stać na Seniorów to nie ma sensu wydawać budżetu na mniej doświadczonych pracowników. Inni twierdzą, że Juniorzy, po zdobyciu pierwszego doświadczenia i tak uciekną i inwestycja w nich się nie opłaci. Czy te obawy i przekonania są słuszne? Czy może inwestycja w Juniora jest jednak opłacalna? W tym artykule przedstawimy zalety zatrudniania Juniorów. Spróbujemy również przekonać Cię, że inwestycja w Juniora w rzeczywistości jest bardzo opłacalna i może być okazją do rozwoju dla całego zespołu.

Zalety zatrudniania Juniorów

W przeciwieństwie do obaw niektórych firm zatrudnianie i inwestycja w Juniorów mogą być opłacalne nie tylko pod względem finansowym! Przyjrzyjmy się niektórym zaletom zatrudniania Junior Developerów.

Rozwinięcie talentu Junior Developera jest łatwiejsze niż znalezienie idealnego, doświadczonego programisty

Bardzo dobrzy, doświadczeni Developerzy są towarem deficytowym. Zamiast utrudniać sobie rekrutację, biorąc pod uwagę jedynie najlepszych Developerów, dlaczego nie znaleźć kogoś z podstawowymi umiejętnościami i pomóc mu je rozwinąć? Nawet bardzo doświadczeni Developerzy po zmianie pracy uczą się czegoś nowego. Zatrudnienie Juniora umożliwi firmie pokierowanie jego talentem i w pewnym sensie wychowanie go dokładnie pod standardy i narzędzia używane w Twojej firmie. Po jakimś czasie taki Junior będzie biegły w tych obszarach, które są ważne w danym projekcie. Oczywiście zależy kto i jak szybko potrzebny jest w firmie. Zainwestowanie w osobę o mniejszym doświadczeniu i wykształcenie jej w jakiejś technologii może być mniej czasochłonne niż szukanie idealnego kandydata.

Zatrudnienie Juniora to szansa na rozwój dla całego zespołu

Twoi obecni pracownicy mogą wiele zyskać dzięki zatrudnieniu nowego Juniora. Da im to możliwość mentoringu nad młodszym stażem programistą. Zatrudnienie Juniora może dać Seniorom, jak również Midom, okazję do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas gdy Juniorzy będą zdobywać pierwsze doświadczenie z kodem i uczyć się specyfiki metod developmentu, Seniorzy zdobędą okazję do pracy nad umiejętnościami przywódczymi i komunikacją. To natomiast przygotuje ich do ról kierowniczych. Taka sytuacja to okazja do rozwoju dla obu stron!

Juniorzy wchodzą do firmy ze świeżą energią i nowym spojrzeniem

Zatrudnienie nowych osób, na każdym szczeblu, wnosi do środowiska powiew świeżej energii. Niewątpliwą zaletą Junior Developerów jest na pewno to, że są bardzo podekscytowani na wkroczenie do świata IT i testowanie swoich umiejętności. Ich pasja może pomóc innym na odzyskanie entuzjazmu do starych projektów. Juniorzy mogą również wnieść do zespołu nowe sposoby myślenia i rozwiązywania problemów. Szczególnie że jako początkujący są często bardzo zainteresowani światem IT i może okazać się, że są na bieżąco z nowymi trendami – nawet bardziej niż starsi pracownicy.

Senior Developerzy będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi zadaniami

Juniorzy potrzebują doświadczenia, szczególnie przy rutynowym pisaniu kodu i podstawowych czynnościach w developmencie. Wykorzystasz swój budżet lepiej, jeśli to właśnie im dasz szansę na pisanie żmudnego i powtarzalnego kodu. Juniorzy i tak muszą te elementy przećwiczyć i nabrać pewności w pisaniu nawet najmniej skomplikowanych skryptów. Dzięki temu młodsi programiści będą zdobywali doświadczenie, a tym samym odciążysz swoich bardziej doświadczonych pracowników. Będą oni mogli zająć się trudniejszymi, bardziej skomplikowanymi zadaniami. W zamian za pomoc Juniorów w żmudnym pisaniu powtarzalnego kodu, Seniorzy mogą pomagać w nauce dobrych praktyk, sugerując poprawki lub rozwiązując trudniejsze problemy.

Tworzysz miejsce pracy, które pozwala na rozwój

W dzisiejszych czasach dla wielu pracowników możliwość rozwoju jest tak samo ważna jak zarobki czy work-life balance. Zatrudnianie ludzi i zapewnienie im możliwości rozwoju jest więc ogromnym plusem. Twoja firma będzie nie tylko przyciągała nowe talenty, ale również zachęci je do pozostania na dłużej. Dzięki inwestowaniu w pracownika zdobędzie również bardzo dobrą reputację na rynku pracy.

Pozwalasz nowej generacji programistów na wkroczenie do świata IT

Każdy kiedyś zaczynał, prawda? Aby wspierać nowych, utalentowanych programistów, muszą oni najpierw postawić swoje pierwsze kroki w IT. Dając im taką możliwość i stawiając na ich rozwój, otwierasz im wiele drzwi. Jest to sprawiedliwe, nie tylko dla nowej generacji programistów, ale również zapobiega stagnacji w branży. Bez dzisiejszych Juniorów za kilkanaście lat nie będzie doświadczonych Seniorów 🙂

Dobre traktowanie Juniora zapewni Ci jego lojalność

Wiele firm martwi się, że czas i pieniądze zainwestowane w rozwój Juniora pójdą na marne, ponieważ ten po zdobyciu pierwszego doświadczenia ucieknie – najczęściej tam, gdzie lepiej płacą. Jeśli będziesz traktować swoich pracowników z szacunkiem, dasz im szansę na rozwój i docenisz ich pracę, zbudujesz w nich lojalność do swojej firmy.

Większość Juniorów zdaje sobie sprawę z tego, że ma braki i jest jeszcze wiele nauki przed nimi. Kiedy pokażesz im entuzjazm i dasz szansę na rozwój – zarówno umiejętności, wiedzy, kariery jak i rozwój finansowy, to naprawdę bardzo to docenią. Osobisty udział w wynikach projektu i sukcesie firmy jako całości jest nieocenioną motywacją i może sprzyjać zdrowemu entuzjazmowi w codziennej pracy.

Opłacalna inwestycja w Juniorów

Inwestycja w rozwój Juniora może być bardzo opłacalna, zarówno dla niego, dla innych programistów, jak i dla całej firmy. Juniorzy na początku mogą wykonywać prostsze zadania, żeby wraz ze zdobywaniem doświadczenia awansować na Midów, a później Seniorów. Obawa o to, że Junior ucieknie, nie jest zasadna, jeśli będzie on traktowany w porządku. Możliwość rozwoju, zdobywania doświadczenia, pracy nad ciekawymi i rozwijającymi projektami to przecież dokładnie to, czego chce każdy programista. Gdy otworzy się przed nimi drzwi, umożliwi rozwój, zachowując przy tym szacunek – Junior Developer na pewno odwdzięczy się lojalnością i zapałem do pracy.

Zamiast narzekać na pokolenie Z (często reprezentowane przez Junior Dev’ow) i powielać krzywdzące stereotypy na ich temat warto zastanowić się jakie czynniki skłoniłyby ich do zwiększenia zadowolenia z pracy, a tym samym wydłużenia lojalności. Dzisiejsi młodzi pracownicy są siłą napędową gospodarki, a wkrótce pokolenie Z prześcignie liczebnością millenialsów. Jest również najbardziej różnorodne, a różnorodność ma dla nich znaczenie w wielu wymiarach. Warto wziąć te argumenty pod uwagę, planując kolejne zatrudnienia specjalistów IT w organizacji.

Jeśli chcesz poczytać więcej w o programistach w IT (i dowiedzieć się co programiści mówią o sobie samych), to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Junior, Mid, Senior, Ekspert. O trudnej klasyfikacji specjalistów IT”.

————————————————————————————

logo IT-Leders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.