Greater than less than sign, wrench, gear in hands. tools for programmer flat vector illustration. programming, coding process, modern technology, occupation concept

Wstęp

Świat wokół nas się zmienia, a sposób, w jaki robimy rzeczy, musi się zmieniać wraz z nim. W tym przypadku, pisanie kodu – i robienie tego bardziej efektywnie niż kiedykolwiek wcześniej – stało się znacznie prostsze, dzięki mnogości narzędzi typu no-code i low-code dostępnych na rynku.

Platformy programistyczne typu no-code i low-code są podobne, ponieważ obie drastycznie zmniejszają ilość czasu potrzebną do stworzenia aplikacji. W przeciwieństwie do low-code, platformy programistyczne no-code nie wymagają żadnego kodowania. Oferują wstępnie zaprojektowane szablony, z których firmy mogą budować aplikacje. Ponieważ firmy zmagają się z równoległymi trendami coraz bardziej mobilnej siły roboczej i ograniczonej liczby kompetentnych programistów, obie te platformy zyskały na popularności.

Zobacz również: Obopólna korzyść w miejscu pracy a powrót do biur

Popularność i wzrost znaczenia narzędzi no-code

Narzędzia no-code stały się coraz bardziej popularne, a dzięki temu istnieje wiele opcji do wyboru.

Narzędzia no-code są łatwe w użyciu, niedrogie i przyjazne dla użytkownika. Dają też szansę programistom, którzy są nowi w kodowaniu lub tym, którzy mają ograniczone doświadczenie w samodzielnym budowaniu stron internetowych lub aplikacji.

No-code nie oznacza, że nie będziesz potrzebował żadnej wiedzy o kodowaniu, jak niektórzy mogą myśleć! Oznacza to po prostu, że nie musisz się uczyć, jak wszystko działa za kulisami, zanim będziesz mógł zbudować coś samodzielnie.

1. Google AppSheet

Google AppSheet to aplikacja internetowa, która pozwala zbudować aplikację opartą na arkuszu kalkulacyjnym bez pisania ani jednej linii kodu. Jest to łatwe w użyciu narzędzie, które pozwala tworzyć i dostosowywać szablony dla różnych typów aplikacji. Pozwala na stworzenie np. aplikacji biznesowych, stron internetowych i kampanii marketingowych e-mail.

AppSheet posiada również wbudowany edytor drag & drop. Dzięki czemu użytkownicy mogą szybko dodawać treści z sieci do swoich arkuszy kalkulacyjnych bez konieczności uczenia się języków kodowania, takich jak HTML czy JavaScript. To sprawia, że jest to dobry wybór dla małych firm i startupów, które chcą mieć coś prostego, ale potężnego do dyspozycji, kiedy potrzebują tego najbardziej! Jeśli szukasz sposobu na stworzenie aplikacji bez kodu, sprawdź AppSheet. Jest całkowicie darmowy (ograniczony do 10 użytkowników)!

Spreadsheets concept illustration

2. Zapier

Zapier to narzędzie do automatyzacji przepływu pracy, które łączy aplikacje, z których korzystasz. Pozwala zautomatyzować powtarzające się zadania i jest bezpłatny dla maksymalnie 5 zapsów. Zapier zapewnia jedne z najłatwiejszych sposobów na zautomatyzowanie swojego biznesu. Możesz użyć prostego i przyjaznego dla użytkownika interfejsu Zapier.

Buduje zautomatyzowane przepływy pracy między aplikacjami takimi jak Gmail lub Slack, które pozwalają wykonywać złożone działania na wielu platformach bez samodzielnego pisania jakiegokolwiek kodu. Na przykład za pomocą jednego kliknięcia przycisku na naszej stronie internetowej możesz automatycznie wysłać przypomnienie e-mailowe, gdy ktoś zapisze się do naszego newslettera za pomocą Mailchimp, a także stworzyć niestandardowe wiadomości e-mail z imieniem klienta w nich!

Zobacz również: 20+ użytecznych rozszerzeń Google

Zapier jest świetny, ponieważ jest łatwy w użyciu i ma wiele integracji z innymi aplikacjami, więc jeśli szukasz czegoś, co może zrobić więcej niż tylko jedną rzecz naraz, Zapier może być właściwym wyborem dla ciebie. Możesz połączyć setki różnych aplikacji, takich jak Google Sheets lub oprogramowanie do zarządzania projektami Asana, itp z Zapier. A ponieważ oferują zarówno darmowe, jak i płatne plany – zaczynające się od zaledwie 19,99 USD miesięcznie – nie ma żadnego ryzyka związanego z próbą.

3. Webflow

Webflow to kreator stron internetowych, który pozwala na stworzenie własnej strony bez pisania jakiegokolwiek kodu. Korzystając z narzędzi typu „przeciągnij i upuść”, łatwo jest zbudować piękną stronę w ciągu zaledwie kilku minut.

Posiada również potężny zestaw narzędzi marketingowych, które ułatwią ci rozpowszechnienie informacji o twojej firmie w sieci. Dzięki Webflow możesz w ciągu kilku minut stworzyć stronę internetową, która będzie wyglądać profesjonalnie i będzie przyjazna dla urządzeń mobilnych. Jest on przeznaczony dla małych firm lub osób prywatnych, które chcą zbudować własną stronę internetową, ale nie mają do tego odpowiednich umiejętności. Ta platforma ma łatwy w użyciu interfejs, który pozwala użytkownikom o wszystkich poziomach umiejętności projektować strony internetowe bez posiadania jakiegokolwiek doświadczenia w kodowaniu.

Zobacz również: Nauka programowania zajmuje 500 godzin

Webflow to naprawdę niesamowite narzędzie, które umożliwia każdemu zaprojektowanie i hostowanie własnej strony internetowej bez pisania jakiegokolwiek kodu. Jest to naprawdę bardzo łatwy w użyciu interfejs, który sprawia, że nowicjusze / początkujący mogą łatwo rozpocząć pracę z nim. Najlepszą częścią tego narzędzia jest fakt, że nie potrzebujesz żadnego doświadczenia w kodowaniu, ale może być również używany przez profesjonalistów. Możesz stworzyć własną stronę internetową z Webflow w ciągu zaledwie kilku minut i zacząć od razu całkowicie za darmo!

4. Thunkable

Thunkable ułatwia tworzenie aplikacji w krótkim czasie, bez względu na to, czy szukasz praktycznego doświadczenia bez tworzenia kodu, czy też uruchamiasz swój własny biznes. Dzięki prostemu projektowi typu „przeciągnij i upuść” oraz potężnym blokom logicznym możesz odblokować wszystkie zalety natywnych urządzeń mobilnych i tabletów, a także dodać do swojej aplikacji możliwości innych firm dzięki otwartym integracjom – podłączenie własnej bazy danych jest tak proste, jak to tylko możliwe!

Thunkable sprawia, że proces tworzenia aplikacji jest prosty i łatwy. Dzięki ponad 50 komponentom (w tym animacjom!), blokom logicznym i otwartym integracjom tysiące użytkowników korzysta z Thunkable przy tworzeniu własnych aplikacji. Dzięki niemu łatwo przekształcisz swój pomysł w aplikację bez pisania kodu, więc możesz ją wypróbować – a nawet dostosować do swoich potrzeb – bez konieczności płacenia ani grosza, ponieważ plan osobisty jest darmowy!

5. Bravo Studio

Bravo Studio to program do tworzenia aplikacji dla projektantów i programistów. Umożliwia przekształcenie prototypów Figma w natywne aplikacje dla systemów iOS i Android natychmiast, bez pisania jakiegokolwiek kodu – i pozwala użytkownikom bezproblemowo testować swoje projekty na prawdziwych urządzeniach. Bravo Studio korzysta z natywnych komponentów i akcji mobilnych, dzięki czemu aplikacja wygląda tak, jakby została stworzona specjalnie dla danej platformy mobilnej.

Dzięki Bravo Studio Twój prototyp może być podłączony do danych w czasie rzeczywistym. Możesz wyciągać i wyświetlać informacje z dowolnych interfejsów API lub usług stron trzecich. Zmiany danych będą automatycznie synchronizowane, a nowe informacje powinny pojawić się w Twojej aplikacji w ciągu kilku sekund. Bravo Studio oferuje użytkownikom darmową wersję aplikacji, a także płatną subskrypcję, aby odblokować dodatkowe funkcje.

Zobacz również: 12 API, które jako developer pokochasz

6. ToolJet

ToolJet to platforma no-code, która pozwala tworzyć niestandardowe aplikacje bez umiejętności kodowania. To narzędzie jest odpowiednie dla każdej firmy, od start-upów po przedsiębiorstwa. Zostało zaprojektowane, aby pomóc Ci szybko i łatwo budować, uruchamiać i zarządzać wewnętrznymi narzędziami. W ten sposób nie ma już żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o korzystanie z naszych produktów, ponieważ są one całkowicie dostosowywane przez samego użytkownika!

ToolJet to w pełni otwarty framework no-code do szybkiego budowania i wdrażania wewnętrznych narzędzi bez konieczności wkładania w to dużego wysiłku. Użytkownicy mogą łączyć się z bazami danych, takimi jak PostgreSQL i MongoDB; punktami końcowymi API, takimi jak Stripe; oraz zewnętrznymi usługami, takimi jak Google Sheets. Oprócz tych źródeł danych, Tooljet dostarcza szablony widżetów UI, które pozwalają budować wewnętrzne narzędzia bez pisania kodu.

7. Knack

Knack to platforma no-code, która pozwala budować aplikacje bez pisania jakiegokolwiek kodu. Jest to naprawdę niesamowite narzędzie dla użytkowników nietechnicznych. Ułatwia użytkownikom nietechnicznym tworzenie aplikacji i publikowanie ich na różnych platformach.

Najlepszą częścią tego narzędzia jest jednak możliwość dostosowania aplikacji do swoich potrzeb i preferencji! Możesz wybierać spośród wielu szablonów opartych na różnych kategoriach – co pomoże Ci zaoszczędzić czas podczas tworzenia aplikacji, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to wybrać jedną lub dwie opcje. Rozpoczęcie pracy z Knack jest łatwe, a nawet możesz wypróbować go za darmo przez 14 dni – bez karty kredytowej. Po tym czasie, jednak, subskrypcja będzie kosztować co najmniej 39 dolarów / miesiąc.

8. Bubble

Bubble to prosty i łatwy w użyciu kreator stron internetowych typu drag-and-drop. Jest świetny dla początkujących, małych firm i osób nietechnicznych, które chcą mieć alternatywę dla kodowania własnych stron internetowych. Dzięki Bubble możesz stworzyć stronę internetową, która wygląda i czuje się profesjonalnie, nie robiąc żadnego kodu. Jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy chcą rozpocząć własną działalność lub zarobić trochę dodatkowych pieniędzy w Internecie. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób nietechnicznych, które nie mają pojęcia jak działa kodowanie, ale i tak chcą mieć własną stronę internetową.

Bubble pozwala tworzyć piękne strony internetowe w kilka minut poprzez przeciąganie elementów z biblioteki na swoją stronę (pomyśl o tym jak o łatwym sposobie na zbudowanie swojej pierwszej strony internetowej). Możesz również wybrać spośród setek gotowych szablonów lub zacząć od zera z niestandardowym kodem HTML/CSS, jeśli to konieczne.

Zobacz również: 10 przydatnych funkcji HTML

Bubble jest darmowy, ale jeśli chcesz mieć bardziej zaawansowane funkcje, musisz wykupić abonament. Plan startowy kosztuje 25$/miesiąc, podczas gdy plan dla przedsiębiorstw kosztuje 115$ – 475$ miesięcznie.

9. Miro

Miro to niekodowe narzędzie do wspólnego zarządzania projektami, które umożliwia tworzenie map myśli, diagramów pomysłów, map drogowych projektów i wielu innych elementów przy użyciu interaktywnej tablicy online. W Miro masz pełną swobodę twórczą i możesz tworzyć epopeje sprintów z klastrów karteczek samoprzylepnych, a następnie eksportować swoje szkice do preferowanych narzędzi projektowych w celu stworzenia prototypu wysokiej jakości.

Ponadto, dzięki Miro możesz także: planować w zespołach i integrować kontekst ze wszystkich innych narzędzi w wizualny sposób postrzegania projektów, sprintów i map drogowych. Ponadto można łączyć dane pochodzące z wielu źródeł w całej firmie, tak aby cała historia była widoczna na jednym ekranie – co pozwala podejmować lepsze decyzje w celu inteligentnego rozwoju.

W skrócie, Miro to platforma współpracy, która umożliwia rozproszonym zespołom efektywną współpracę – od burzy mózgów z wykorzystaniem cyfrowych karteczek samoprzylepnych po planowanie i zarządzanie wieloma przepływami pracy. Produkt wyposażony jest w przyjazny dla użytkownika interfejs typu „przeciągnij i upuść”, który umożliwia początkującym bezproblemowe rozpoczęcie pracy.

Mind map concept illustration

Wnioski

Wszystkie te narzędzia no-code pomogą Ci zbudować lub zoptymalizować firmę lub stronę internetową szybko i łatwo, bez konieczności kodowania.

Era narzędzi no-code jest tutaj i będzie to wielka sprawa dla każdego, kto chce zbudować lub zoptymalizować biznes lub stronę internetową szybko i łatwo. Istnieje wiele opcji do wyboru, więc czy szukasz narzędzia, które pomoże Ci zbudować sklep internetowy od podstaw lub takiego, które pomoże w niektórych technicznych aspektach prowadzenia własnej strony internetowej z blogiem (jak hosting), jest coś dla każdego!

Jest to rosnący trend w technologii, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak łatwo jest tworzyć strony internetowe bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy programistycznej w ogóle – i ten trend nie odejdzie w najbliższym czasie albo, ponieważ tak długo, jak ludzie używają komputerów, zawsze będziemy ich potrzebować (nawet jeśli nie wiedzą, jak one działają).

Bez względu na to, jaki rodzaj biznesu lub strony internetowej chcesz zbudować, istnieje dla niego narzędzie bez kodu. Niezależnie od tego, czy chcesz czegoś potężnego, jak ToolJet, czy prostszych, ale wciąż skutecznych opcji, jak Bravo Studio, przekonasz się, że istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie pracy bez kodowania.

Świat się zmienia, a Twój biznes musi się zmieniać wraz z nim. Jeśli chcesz pozostać konkurencyjny w nadchodzących latach, musisz być gotowy na niekończący się maraton rozwoju. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele narzędzi zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Wspomniana powyżej lista dziewięciu narzędzi typu „no-code” i „low-code” ma na celu pomóc Ci w rozpoczęciu drogi do zostania ekspertem w budowaniu i tworzeniu aplikacji bez pisania jednej linii kodu.

Oryginalny artykuł: https://dev.to/aviyel/9-no-code-tools-you-should-definitely-try-in-2022-33ol

Pramit Marattha – pracuje jako DevRel/Content.

GitHub – https://github.com/pramit-marattha