Sieć 5G jest już wdrażana od lat i operatorzy komórkowi ciągle nie mogą pochwalić się jej zasięgiem w wielu miejscach. Jest to widoczne szczególnie na wsiach. Wiele biznesów ma nadzieję, że rok 2023 będzie dość przełomowy pod kątem 5G i część obietnic w końcu zostanie zrealizowana. A co daje sieć 5G?

5G ma sporo zastosowań, niemniej teraz skupimy się tylko na trzech – według nas najciekawszych i bardzo ważnych.

Co daje sieć 5G

Przedstawiamy trzy wybrane, świetne zastosowania:

Motoryzacja

W samochodach już teraz znajdziemy wiele funkcji zabezpieczających, takich jak ostrzeżenia o kolizji czy automatyczne hamowanie awaryjne. Łączność 5G zapewni jednak bardziej rozwinięte bezpieczeństwo. Dla przykładu, Honda we współpracy z operatorem Verizon planują wykorzystywać 5G w ramach projektu Safe Swarm Hondy. Polega on na tym, że umożliwia pojazdom komunikowanie się z innymi użytkownikami drogi lub urządzeniami (np. kamery i sygnalizacja świetlna). Co więcej, udostępnia informacje takie jak lokalizacja, prędkość i dane z czujników samochodu. Dzięki temu ruch na drodze byłby bezpieczniejszy i bardziej skoordynowany.

Sprawdź: Jak szybko piszesz

Jak przekonują obie firmy, rozwiązanie tego rodzaju sprawiłoby, że wzrośnie bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, a także pojawią się ostrzeżenia dla kierowców o zbliżających się pojazdach uprzywilejowanych czy przejeżdżających na czerwonym świetle. W ramach projektu mają być także prowadzone dalsze badania i analizy, które zostaną później wykorzystane przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych.

Porsche, General Motors czy Toyota również stawiają na 5G w najnowszych pojazdach. Z kolei analitycy Gartnera przewidują, że udział samochodów z łącznością 5G, które współpracują z różnymi usługami nowej generacji, wzrośnie do 74% w 2023 r. i osiągnie poziom 98% do 2028 r. Słowem: 5G to przyszłość motoryzacji.

Edukacja

Kolejne zastosowanie 5G to edukacja. Tutaj dobrym przykładem jest 5G Innovation Hub na Uniwersytecie Stanowym Arizony. Jeden z operatorów komórkowych nawiązał dziesięcioletnie partnerstwo z uniwersytetem, aby zapewnić nowoczesne centrum uczenia się dla studentów.

Wcześniej studenci polegali głównie na komputerach stacjonarnych i laptopach. Teraz zyskali dostęp do nowoczesnych zestawów VR i AR, które pracują w sieci 5G. Dzięki temu można realizować atrakcyjne szkolenia i warsztaty, w tym symulacje „dzień z życia…” np. pilota wirtualnego myśliwca czy architekta.

Wykorzystanie 5G, ale też VR czy AR w edukacji zapewnia nowe, przełomowe rozwiązania, które wiele bardziej angażują studentów. Uniwersytet chwali się też, że takie „uczenie immersyjne” zapewnia lepsze rezultaty niż starsze metody – potwierdzą to dane i wyniki testów.

Metaverse

I ostatnie zastosowanie, zdecydowanie najbardziej przyszłościowe, a dla niektórych nieco kontrowersyjne. Tak, chodzi o metaverse.

Zobacz: Testy automatyczne

Meta (dawniej Facebook) stawia na metaverse jako miejsce, w którym „ludzie wirtualnie wchodzą ze sobą w interakcje” za pomocą rozwiązań VR i AR.

A co daje sieć 5G w takim zastosowaniu? To proste: korzystanie z nowoczesnych technologii wiąże się z większym pobieraniem i przesyłaniem danych, a także wymaga niskich opóźnień (np. na potrzeby rozmów w czasie rzeczywistym). Bez 5G takie interakcje byłyby możliwe głównie w zamknięciu, gdzie mamy internet przewodowy. Kiedy jednak skorzystamy z sieci komórkowej najnowszej generacji, możemy cieszyć się możliwościami metaverse nawet na zewnątrz.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.