Test na szybkie pisanie pokaże, czy jesteśmy produktywni. Sprawdź czy uzyskujesz dobre, przeciętne, czy też rewelacyjne wyniki.

Jeśli ktoś interesuje się pisaniem, a konkretnie szybkim pisaniem, pewnie natrafił na informacje o Barbarze Blackburn. Wykonała ona test na szybkie pisanie w 2005 r. i pobiła rekord, osiągając maksymalną prędkość pisania 212 wpm (word per minute – słowa na minutę).

Sprawdź: Język programowania Rust

Przeciętna osoba pisze z prędkością 41,4 słów na minutę. To relatywnie mało, jeśli zarabiamy na życie pisaniem.

Dodajmy jednak, że Blackburn osiągnęła wspomniany wynik w j. angielskim. Tam nie ma znaków diakrytycznych (ogonków), jakie znajdziemy np. w polskim. Jeśli więc ktoś chciałby osiągnąć taki wynik w j. polskim, jest to raczej niemożliwe. A co jest?

Test na szybkie pisanie po polsku. Masz ponad 85 wpm? To masz powodu do radości

Test na szybkie pisanie znajdziemy w sieci, np. na stronie 10FastFingers.com. Test obsługuje również j. polski, a na koniec zobaczymy swój wynik oraz liczbę popełnionych błędów.

IT-Leaders.pl

Jeśli ktoś uzyska wynik 85 wpm, może mieć powody do zadowolenia. Taki wynik sprawiłby, że znajdziemy się na 15. miejscu w rankingu najszybciej piszących po polsku. Powyżej 90 słów na minutę to już świetny rezultat, a 100 i więcej – to już najlepsi eksperci. Dość powiedzieć, że na pierwszym miejscu mamy wynik 145 wpm. Szczerze mówiąc, nie wiemy jak to możliwe.

Zobacz: Fotel dla programisty

Test na szybkie pisanie pokaże nam również w wynikach liczbę poprawnych i błędnych słów. Kiedy sami zrobiliśmy test, nasz wynik wyniósł 97 wpm i popełniliśmy 5 błędów. Dało to dokładność na poziomie 92%. Ponoć jest to poziom zawodowej maszynistki. Cóż, najwyraźniej też blogerów. 🙂

Zdecydowanie pomaga pisanie bezwzrokowe, kiedy nie musimy spoglądać na klawiaturę. A także odpowiednie ułożenie dłoni oraz, rzecz jasna, dobrej jakości pełnowymiarowa klawiatura.

Czy szybkie pisanie przyda się programiście?

I tak, i nie. Tak, bo jeśli wiemy, co napisać, będziemy w stanie szybciej wprowadzać poszczególne znaki w kodzie. Czas to pieniądz, więc mówiąc wprost – zyskamy większą produktywność, co w dłuższej perspektywie przełoży się na wyższe zarobki lub więcej czasu wolnego. Z drugiej, programiści nie muszą pisać na czas. Często też wyszukują informacji, rozwiązań problemów, testują poszczególne linijki kodu. Zdecydowanie nie jest tak, że kod napiszemy tak samo, jak zwykły tekst, i że szybkość ma duże znaczenie.

Programiści nie muszą więc szczególnie przejmować się szybkością pisania. Niemniej, dla zabawy, mogą wykonać test na szybkie pisanie. I właśnie do tego zachęcamy! To jaki macie wynik?

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.