Internet satelitarny jest niezależny od operatorów komórkowych czy naziemnej infrastruktury. Ale jest też drogi i relatywnie wolny.

Jeśli ktoś decyduje się na internet satelitarny, robi to raczej z konieczności, a nie z wyboru. To dobra usługa dla osób mieszkających na obszarach wiejskich i w miejscach, w których nie ma tradycyjnej infrastruktury telekomunikacyjnej, takiej jak okablowanie telefoniczne czy światłowód.

IT-Leaders.pl

Internet z satelity prawdopodobnie nigdy nie będzie pierwszym wyborem dla mieszkańców miast. A jest tak z prostego powodu: w mieście znajdziemy szybszy i tańszy internet, wykorzystujący infrastrukturę naziemną.

Jakie zalety ma internet satelitarny? Kilka się znajdzie

Zalety internetu satelitarnego? To przede wszystkim:

  1. Zasięg

Łącza satelitarne zapewniają zasięg w dowolnym miejscu. Pojedynczy satelita na orbicie geostacjonarnej może pokonywać odległości tak duże, jak całe oceany lub kontynenty. Internet z satelity uzyskamy więc w wielu miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci – zwłaszcza w obszarach wiejskich.

  1. Prędkość

Wbrew pozorom internet satelitarny może być dość szybki. Dużo zależy jednak od pakietu, który kupujemy. Dla przykładu, firma Viasat oferuje w Polsce internet satelitarny do 50 Mb/s w cenie 99 zł/mc z transferami bez limitów. Taka prędkość wystarczy do typowego korzystania z sieci, ale oczywiście nie jest to żadna rewelacja.

  1. Łatwy dostęp

Wyobraźmy sobie, że wprowadzamy się do domu wolnostojącego na wsi. Chcemy podłączyć internet, ale okazuje się, że nie ma żadnego dostawcy, który oferuje połączenie dla naszego adresu. Dzwonimy, pytamy się czy będzie dostępność, i słyszymy w słuchawce, że przygotowanie infrastruktury kosztowałoby 50 000 zł. Inaczej mówiąc, zwyczajnie nie opłaca się udostępniać łącza dla naszego domu. Satelita świetnie sprawdza się w takim wypadku i brak łącza naziemnego nie sprawia, że nagle tracimy szansę na dostęp do internetu.

  1. Natychmiastowa instalacja

Anteny satelitarne można błyskawicznie rozmieścić i zainstalować w ciągu kilku godzin. W przypadku rozwiązań mobilnych i przenośnych skonfigurujemy i połączymy się z internetem w ciągu nawet 10 minut. Nie ma żadnych problemów i przeszkód.

  1. Niezawodność pracy

W porównaniu z usługami naziemnymi, takimi jak kablówka czy DSL, istnieje znacznie mniej szans na ewentualne awarie sieci. W przypadku usług naziemnych awarie sieci mogą wystąpić de facto w dowolnym punkcie infrastruktury. Internet z satelity działa niezależnie od infrastruktury naziemnej i utrzymuje łączność tak długo, jak zasilany jest dany sprzęt.

Wady internetu z satelity

Internet satelitarny nie jest jednak bez wad. Konkretnie są to:

  1. Przeszkody

Nawet drobne przeszkody mogą blokować satelitarne sygnały online. Dla przykładu, w obszarach, gdzie występuje dużo drzew, może się okazać, że nie ma problemu z zasięgiem zimą, natomiast wiosną i latem, gdy tworzą się liście, zaczynamy tracić sygnał. Niektóre sygnały zakłóci również intensywny wiatr, powodując przerwy w działaniu. Deszcz, burze, silne wiatry – pogoda często wpływa na sygnał online, nie wspominając już o tym, że wiatr może nawet spowodować fizyczne uszkodzenia anteny.

  1. Cena

Podaliśmy już przykład ceny internetu satelitarnego – 50 Mb/s za 99 zł miesięcznie. I teraz proste porównanie – np. Netia oferuje w wielu miastach światłowód 1 Gb/s za 70 zł miesięcznie. Widać różnicę, prawda?

  1. Opóźnienia (latency)

Czas potrzebny na dotarcie informacji z komputera do miejsca docelowego, czyli opóźnienia (ang. latency) mierzone w ms, ma największy wpływ na prędkość internetu. W przypadku internetu satelitarnego wysyłamy dane w kosmos, do swojego dostawcy online i z powrotem, co powoduje wysokie opóźnienia. Z tego powodu np. internet satelitarny może nie sprawdzić się w grach online, gdzie wymagany jest niski ping.

  1. Limity danych (nie wszędzie)

Niektórzy dostawcy narzucają limity danych. Internet z limitem transferu to coś, na co w XXI nie powinien godzić się już żaden konsument. Dostawcy często jednak wychodzą z założenia, że mogą narzucać takie sztuczne limity, tylko po to, aby tworzyć poszczególne warianty ofert (abonamentów). Problem ten ciągle występuje, zwłaszcza w przypadku internetu satelitarnego.

  1. Problemy z VPN-ami

Sieci VPN najczęściej nie są w stanie działać z internetem satelitarnym. Wymagają one dużej przepustowości zarówno do przesyłania, jak i pobierania, a także niskich opóźnień. W przeciwnym razie połączenia będą zbyt wolne, albo nie uzyskamy ich wcale. Kiedy więc VPN działa na internecie satelitarnym, często może się okazać, że nie będzie działał poprawnie lub wcale.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.