W programistycznym świecie można uczyć się i jednocześnie mieć z tego niezłą frajdę. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się grą, które z jednej strony dostarczają rozrywki, a z drugiej doskonalą umiejętności potrzebne w branży IT. Oto najciekawsze według nas gry.

Code Combat [1]

To platforma do nauki programowania. Przechodzimy grę podczas pisania kodu. Efekty widoczne są od razu na ekranie. Mamy do wyboru sześć języków programowania. Kursy z tworzenia stron internetowych wykorzystują HTML, CSS, jQuery, oraz Bootstrap, a pozostałe dostępne są w JavaScript i Python. Możemy nauczyć się m.in. umieszczania obiektów w grze, konstruowania labiryntów, podstaw SI w grach.

Screeps [2]

Pierwsza na świecie strategiczna gra MMO dla programistów, w której kontrolujesz swoją kolonię, pisząc JavaScript. Programujemy sieć dla tzw. “creepów”, trzeba zaplanować każdy ruch robotów. Później nasze creepy funkcjonują zgodnie z ustalonymi zasadami, zwiedzają światy, zbierają potrzebne materiały i walczą z tworami innych graczy. Screeps jest płatną grą.

CodinGame [3]

Wcielamy się w postać kapitana kosmicznego statku, mitycznego Thora, pirata z Karaibów… Na początku otrzymujemy niewielki fragment kodu, do którego dopisujemy kolejne części. Dalej jest tylko ciekawiej. Rozwiązujemy logiczne zagadki i poszczególne zadania, a przy tym ratujemy świat. Możemy grać w pojedynkę lub w grupie. Programiści uczą się nowych koncepcji, rozwiązując zabawne wyzwania w ponad 25 językach. Podczas gry można zmienić początkowy język i zobaczyć, jak wyglądałby kod, gdybyśmy wybrali inną technologię. W CodinGame mamy elementy grywalizacji – można zmierzyć się z osiągnięciami innych. Gracz ma też możliwość dołączenia do wielu społeczności zrzeszonych wokół gier, a doświadczeni developerzy chętnie przeglądają kody i pomagają wyjść z opresji. Każda gra jest inna i wymaga świeżego spojrzenia.

Zobacz również: Nauka programowania zajmuje 500 godzin

Robocode [4]

Build the best – destroy the rest! – to główne hasło tej gry. Tym razem wcielamy się w czołgistę i tworzymy robota, który walczy z czołgami naszych wrogów. Na początku gra przeznaczona była do nauki Javy, ale z czasem wachlarz języków poszerzył się o inne technologie np. Pythona.

Flexbox Froggy [5]

Pomagamy żabce Froggy i kilku innym płazom w dotarciu na odpowiednie liście. Uczymy się CSS Flexbox.

Empire of code [6]

To kosmiczna gra z mieszanką strategii, taktyki i kodowania. Budujemy imperium, tworzymy fabryki produkujące surowce, chronimy „naszych” przed wrogiem, atakujemy, zanim sami zostaniemy zaatakowani… Rozwój budynków wymaga zasobów, które możemy pozyskać z kopalni lub poprzez podbój innych plemion. Jeśli przejdziemy wyzwania związane z kodowaniem, możemy ulepszyć nasze budynki. Podbój innych baz składa się z trzech etapów: najpierw przeszukanie, później wybór strategii i oczywiście bitwa. Gracze mogą zaprogramować własną strategię lub skorzystać ze strategii innych graczy i modyfikować je według własnego uznania. Możemy wybrać jedną ze stron mocy: JavaScript lub Python. Wraz z kolejnymi poziomami, po udoskonalaniu kodu i przechwytywaniu coraz większej ilości algorytmów, łatwiej zrozumieć podstawy programowania komputerowego.

Hex Invaders [7]

Pędzimy na ratunek Ziemi, która jest atakowana przez trzech różnokolorowych kosmitów. Aby uchronić naszą planetę musimy odczytać kolor pocisku w systemie szesnastkowym. Kody szesnastkowe są oparte na kombinacji czerwieni, zieleni i niebieskiego. Jeśli wystrzelimy pocisk w stronę odpowiedniego intruza uratujemy nasz świat.

Untrusted [8]

Udajemy się w przygodę razem z Dr. Eval i musimy przejść przez kolejne mapy, ćwicząc przy tym JavaScript. Zaczynamy w pustej celi i musimy dostać się do laptopa umiejscowionego pośrodku pokoju. Na początku mapy wydają się niemożliwe do przejścia – aby przedrzeć się dalej, musimy zmieniać kod. Pole kodu ma czerwone i czarne obszary; tylko czarne mogą być modyfikowane. Interfejs jest w pełni tekstowy, a gra polecana jest dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.

Rankk [9]

To nowa odsłona popularnej gry dla programistów The Pyramid. Rozwiązujemy zadania z kodowania, logiki, kryptografii, bezpieczeństwa CGI, matematyki i steganografii. Podstawa piramidy to zadania najłatwiejsze, a żeby przejść dalej musimy rozwiązać minimalną liczbę wymaganych wyzwań na każdym poziomie.

Python Challenge [10]

W tej grze mogą wziąć udział programiści wszystkich języków i będą oni w stanie rozwiązać większość zagadek, jednak niektóre z nich wymagają znajomości Pythona (zagadki 5 i 23). Wskazówki we wszystkich zagadkach są nastawione na programistów Pythona. Rozwiązania wprowadza się, zmieniając adres strony (URL). Czasem gracze potrzebują dodatkowych modułów, ale wszystkie można pobrać za darmo z Internetu. Z gry mogą korzystać osoby początkujące, ale zadania stanowią wyzwanie również dla ekspertów Pythona. Po zakończeniu każdego poziomu, można przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie zastosowali inni gracze. Twórcą Python Challenege jest Nadav Samet.

Zobacz również: PyScript – uruchamianie kodu Python w przeglądarce

Elevator Saga [11]

Gra przeglądarkowa, w której gracze mają za zadanie zaprogramować ruch wind w budynku, pisząc program w JavaScript. Celem jest efektywny transport ludzi w określonym czasie. W zależności od tego, jak dobrze gracz to zrobi, może przejść przez wyzwania wymagające coraz większych umiejętności (wzrasta liczba wind oraz pięter). Tylko najlepsi będą w stanie ukończyć wszystkie zadania.

Code Fights [12]

Serwis stworzony przez firmę technologiczną z San Francisco. Gracze mogą testować i ulepszać swoje umiejętności programistyczne dzięki nowym wyzwaniom, które pojawiają się każdego dnia. Zadania mają bardzo szeroki zakres: od algorytmicznych, po front-endowe i są oceniane w wielu różnych kategoriach. Ciekawą opcją jest porównanie swoich rozwiązań z tysiącami innych użytkowników. Gracz może też stworzyć własne wyzwanie i zadecydować, czy chce zachować je tylko dla znajomych, czy też opublikować dla całej społeczności. Serwis i jego użytkownicy znajdują się pod bacznym okiem pracodawców. Przyglądają się oni graczom, a najlepszym proponują pracę.

Ruby Warrior [13]

Przenosimy się do tajemniczego świata wojowników i potworów, w którym zgłębiamy tajemnice języka Ruby. Wymaga zalogowania za pomocą Facebooka.

Hacker.org [14]

Na stronie mamy do wyboru wiele zagadek, quizów i szyfrów do złamania dla miłośników świata IT. Początkowo, strona może nieco zniechęcić przez swój staroświecki wygląd, ale nie dajmy się zwieść! Czeka na nas porcja naprawdę solidnej dawki wiedzy. Aby ukończyć każdy z poziomów należy złamać szyfr, napisać kod, a następnie go przeanalizować.

Human Resource Machine [15]

Gra logiczna stworzona przez studio Tomorrow Corporation. Zaczynamy karierę jako pracownik korporacji. Aby każdy dzień upływał nam milej, musimy naszą pracę nieco zautomatyzować. Jeśli nam się uda, w nagrodę otrzymamy awans i szansę na kolejny rok w firmowym biurze. Gra polecana jest osobom początkującym. Zaczynamy z zaledwie 2 komendami i stopniowo otrzymujemy więcej, gdy awansujemy. Zadania polegają głównie na układaniu puzzli z liczbami. Dla bardziej doświadczonych – na każdym poziomie znajdują się wyzwania optymalizacyjne, pozwalające sprawdzić, jak dobrze dane rozwiązanie jest przystosowane pod względem programu i szybkości jego wykonania.

Jakie jeszcze gry polecacie? Zapraszamy do podzielenia się swoimi propozycjami w komentarzach.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

Comments (1)

Comments are closed.