Zaczynasz nowy projekt, uczysz się nowej technologii lub budujesz nową funkcjonalność i masz już wszystko obmyślone, jak to zaimplementujesz, co będzie się działo z wyjątkiem… danych, z których będziesz korzystać?

To się zdarza tak wiele razy prawda? Ale nie martw się! Stworzyłem listę fajnych, darmowych i łatwych w użyciu API, z których sam chętnie korzystam, a którymi się z Tobą podzielę!

(Klucze: API oznacza „Interfejs programowania aplikacji”, który jest sposobem komunikacji między różnymi usługami oprogramowania).

Mam nadzieję, że Ci się spodoba! 🤗

✨1. PokéAPI

Tak, wciąż gram w pokemon go, gdy idę na spacer z moim psem, więc jest to jeden z moich ulubionych!

PokéAPI ma na celu zapewnienie jednego źródła, które ma wiele informacji o pokemonach (ruchy, typy, zdolności)!

– Potrzebuje klucza API: Nie

✨2. GIPHY

GIPHY to największa na świecie biblioteka GIF i wideo, która pozwala dostosować pakiet potężnych funkcji. Na co czekasz, aby wnieść więcej zabawy do swojego projektu?

– Potrzebuje klucza API: Tak

✨3. Open Weather API

Dzięki temu API nie możesz nie wiedzieć jaka pogoda będzie jutro! Open Weather API zbiera i przetwarza dane pogodowe z różnych źródeł, takich jak globalne i lokalne modele pogodowe, satelity, radary i ogromna sieć stacji pogodowych

– Potrzebny klucz API: Nie

✨4. {JSON} Placeholder

Kiedy potrzebujesz fałszywego API do testowania i prototypowania, JSON Placeholder dostał cię na okładkę! Również mają całkiem dobry przewodnik z przykładami.

– Potrzebuje klucza API: No

✨5. SWAPI

Ok… SWAPI co? SWAPI oznacza „Star Wars API” i ma wszystkie dane, których potrzebujesz: planety, statki kosmiczne, pojazdy, filmy i gatunki.

– Potrzebny jest klucz API: Nie

✨6. NASA

Ponieważ mówimy o gwiazdach, utrzymajmy temat i sprawdźmy NASA API! Dostarcza on autentyczne dane z NASA, w tym dane obrazowe zebrane przez łaziki NASA Curiosity, Opportunity i Spirit na Marsie! Jak to fajnie wygląda?

– Potrzebuje klucza API: Tak

✨7. Unsplash

To jest ratownik życia! Ile razy potrzebowaliśmy zbudować galerię lub stronę startową i nie wiedzieliśmy skąd wziąć rewelacyjne i wysokiej jakości zdjęcia? Unsplash API jest tu dla nas!!!

– Potrzebuje klucza API: Tak

✨8. Dev.to

Tak, Dev.to ma API! Jest to całkiem fajne, jeśli budujesz osobistą stronę internetową i chcesz wyświetlić swoje super interesujące posty na blogu! Wybierz „artykuły” i możesz poprosić o wszystkie artykuły lub tylko twoje z curl https://dev.to/api/articles?username=yourUserName

– Potrzebuje klucza API: Nie

✨9. Breaking Bad

Jesteś fanem Breaking Bad i jednym z tych, którzy znają wszystkie cytaty? W takim razie musisz sprawdzić to API. Dzięki niemu możesz zdobyć cytaty, postacie, odcinki, śmierci…

– Potrzebuje klucza API: Nie

✨10. Random Data

Chcesz być kreatywny i użyć czegoś innego w swoim projekcie? Może gra, w której dostajesz losowe piwo lub komputer? Random Data API zapewnia ci to, a także naśladuje hash zwracany przez zasoby omniauth, takie jak github!

– Potrzebuje klucza API: Nie

11. Rest Countries

Rest Countries pozwala uzyskać informacje o krajach za pośrednictwem RESTful API i kiedy mam na myśli informacje, jest jak wszystko. Możesz również sprawdzić kod na GitLab i zasponsorować właściciela

– Potrzebny klucz API: No

12. Rick i Morty

The Ricks Must Be Crazy! Nie, to nie jest miniaturowy wszechświat w baterii, ale jest całkiem blisko! To API pozwala na wyszukiwanie według odcinków, postaci, lokalizacji… trudniejszą częścią będzie wybranie tego, co ma być wyszukiwane.

– Potrzebny klucz API: Nie

Autor: Mónica Fidalgo

Oryginalna wersja artykułu: https://dev.to/monicafidalgo/12-apis-that-you-as-a-developer-will-love-it-4ec6

Mónica Fidalgo pracuje jako Frontend Developer, a obecnie jest również nauczycielem i mentorem dla kobiet w społeczności tech.
„Chcę spędzać jak najwięcej czasu na tworzeniu projektów open source, tworzeniu treści na blogu i pomaganiu społeczności dev.”