W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość (cybersecurity) stała się jednym z największych zagrożeń w świecie IT. Ataki na systemy informatyczne, kradzieże danych, ransomware i wiele innych zagrożeń są na porządku dziennym. Przestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologii, a ataki są coraz bardziej złożone i trudne do wykrycia. W związku z tym, cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najważniejszych obszarów w dziedzinie IT.

W sieci istnieje wiele źródeł, które oferują aktualne informacje, narzędzia i porady dotyczące ochrony danych. Jednym z takich źródeł są blogi, prowadzone przez ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy listę 15 najpopularniejszych polskich blogów na temat cyberbezpieczeństwa, które warto znać i śledzić, jeśli chcemy być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i sposobami ich przeciwdziałania.

 • Niebezpiecznik.pl – to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych stron internetowych w Polsce poświęconych bezpieczeństwu IT i cyberbezpieczeństwu. Na stronie znajdziesz artykuły, poradniki oraz informacje na temat najnowszych zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Blog prowadzą doświadczeni eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat haseł, ataków phishingowych, malware oraz innych zagrożeń. Niebezpiecznik jest często cytowany przez media i branżowe portale, a jego autorzy często pojawiają się w mediach, aby komentować najnowsze zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.
 • Zaufana Trzecia Strona – blog ten skupia się na bezpieczeństwie aplikacji i oprogramowania, testowaniu penetracyjnym oraz weryfikacji bezpieczeństwa w oparciu o normy i standardy. Publikowane są tu informacje na temat nowych narzędzi i technologii, porad dotyczących zabezpieczania aplikacji oraz informacje na temat bieżących zagrożeń i incydentów związanych z bezpieczeństwem oprogramowania.
 • Sekurak.pl – to kolejny popularny blog w Polsce, skupiający się na tematyce cyberbezpieczeństwa. Jest uznawany za jeden z najważniejszych blogów w tej dziedzinie po Niebezpieczniku i Zaufanej Trzeciej Stronie. Znajdziesz tu aktualne informacje, analizy, poradniki oraz wywiady z ekspertami dotyczące bezpieczeństwa IT i cyberbezpieczeństwa. Blog jest prowadzony przez doświadczonych profesjonalistów z branży, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat najnowszych zagrożeń, ataków, technologii oraz sposobów ochrony przed nimi. Sekurak jest cenionym źródłem informacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród specjalistów, jak i użytkowników indywidualnych.
 • CyberDefence24 zajmuje się tematyką cyberbezpieczeństwa w kontekście przedsiębiorstw. Autorzy publikują na nim artykuły i informacje na temat zarządzania ryzykiem, cyberzagrożeń i ochrony przed nimi, kwestii prawnych oraz zarządzania bezpieczeństwem informacji w firmach. Blog jest skierowany głównie do menedżerów oraz specjalistów ds. bezpieczeństwa IT.
 • SecNews – blog SecNews koncentruje się na informacjach z zakresu cyberbezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, w tym na tematyce bezpieczeństwa aplikacji i systemów informatycznych, zabezpieczania sieci, ochrony przed zagrożeniami związanymi z chmurą oraz ochrony danych osobowych. Autorzy publikują tu również artykuły na temat nowych narzędzi, technologii i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem IT.
 • Cybersec24 – blog, na którym przeczytasz o bieżących zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym, analizując ataki, narzędzia i sposoby obrony przed nimi. Publikowane są tu również wywiady z ekspertami oraz artykuły poradnikowe. Przykładowe tematy poruszane na Cybersec24 to m.in. cyberataki na branżę finansową, bezpieczeństwo w chmurze czy wdrażanie strategii bezpieczeństwa w firmach.
 • Administrator.pl – skupia się na bezpieczeństwie IT, hackingu i cyberbezpieczeństwie. Publikowane są tu artykuły, które pomogą Tobie zrozumieć mechanizmy działania różnego rodzaju zagrożeń, takich jak phishing czy malware. Blog skupia się również na tematach związanych z prywatnością w sieci, takich jak anonimowość czy korzystanie z VPN-ów. Haker.info regularnie publikuje wywiady z ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz relacje z najważniejszych wydarzeń branżowych.
 • Bezpieczeństwo IT – ten blog zawiera porady i informacje na temat bezpieczeństwa IT w różnych kontekstach, w tym w sieciach społecznościowych, urządzeniach mobilnych oraz na stronach internetowych. Autorzy publikują tu również artykuły na temat zagrożeń związanych z ransomware i phishingiem, a także wskazują na sposoby minimalizowania ryzyka związanego z atakami hakerskimi
 • CyberPolska – to blog skierowany do szerokiej grupy odbiorców, którzy chcą poznać aktualne informacje i porady na temat bezpieczeństwa cyfrowego w prosty sposób. Blog porusza tematy związane z cyberzagrożeniami, phishingiem, wirusami, botami, ale także szkoleniami i wdrożeniami systemów bezpieczeństwa. W artykułach często pojawiają się konkretni przykłady z życia wzięte, które mają na celu uświadomić, jakie zagrożenia czyhają na użytkowników internetu.
 • Kryptowaluty – Jak sama nazwa wskazuje, blog ten skupia się na tematyce kryptowalut, ale również na związanych z nimi zagrożeniach cyberbezpieczeństwa. Autorzy publikują informacje o najnowszych wydarzeniach związanych z kryptowalutami, analizują nowe rozwiązania i technologie, a także wskazują na bieżące zagrożenia dla użytkowników kryptowalut i sposoby ich minimalizacji.
 • Cybersecurity Experts – blog prowadzony przez zespół specjalistów z różnych dziedzin cyberbezpieczeństwa, w tym penetracji i testowania penetracyjnego, analizy zagrożeń i reagowania na incydenty. Na blogu publikowane są artykuły dotyczące nowych zagrożeń i ataków, a także sposobów na zapobieganie im oraz najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa sieciowego. Blog zawiera również informacje na temat szkoleń i certyfikacji z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
 • Security World – blog poświęcony bezpieczeństwu IT, zarówno dla firm jak i dla indywidualnych użytkowników. Na stronie znajdziemy artykuły na temat ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami, takimi jak ransomware czy phishing, ale także poradniki dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych oraz zasobów w sieci. Blog zawiera także informacje o najnowszych narzędziach i rozwiązaniach w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
 • Kryptografia – blog prowadzony przez Jarosława Jedynaka, specjalistę z dziedziny kryptografii. Na blogu poruszone są różne tematy związane z bezpieczeństwem informacji i kryptografią, w tym między innymi algorytmy kryptograficzne, narzędzia szyfrujące, a także aktualne wydarzenia i problemy związane z bezpieczeństwem danych. Blog adresuje swoje treści do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem danych, a w szczególności z kryptografią.
 • Prawo w Sieci – blog poświęcony zagadnieniom prawnym związanym z internetem i nowymi technologiami. Na blogu znajdziemy wiele artykułów omawiających regulacje dotyczące ochrony danych osobowych, prawa autorskiego, odpowiedzialności za treści publikowane w internecie i wiele innych tematów związanych z prawem w sieci.
 • Bezpieczeństwo w firmie – blog skierowany do przedsiębiorców i menedżerów, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy w zakresie ochrony danych, zarządzania ryzykiem i cyberbezpieczeństwa. Blog porusza tematy związane z ochroną poufnych informacji, zabezpieczeniami sieciowymi, a także zarządzaniem bezpieczeństwem informacji. Na blogu można znaleźć praktyczne porady, informacje o najnowszych trendach i rozwiązaniach z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego dla biznesu.

Po lekturze powyższego wykazu, można zauważyć, że dostęp do wiedzy na temat ochrony danych w sieci jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że nasza lista będzie dla Was pomocna i wartościowa, w końcu wiedza i świadomość użytkowników internetu są pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi.

Zobacz też:

List intencyjny – czy ma znaczenie prawne?

Czy 4-dniowy tydzień pracy to przyszłość? Pracuj mądrze, nie ciężko: Kanban, Pomodoro i GTD