Do you think your code is Perfect? Well, Think again. - Knoldus Blogs

Kluczowym elementem tworzenia dobrego kodu jest dokładne zaplanowanie i przemyślenie procesu programowania, zanim zaczniemy pisać. Warto więc przeznaczyć czas na zrozumienie, jakie funkcjonalności są wymagane, jakie problemy trzeba rozwiązać oraz jakie są ograniczenia techniczne.

Przykładowo, gdy tworzysz aplikację internetową, musisz się upewnić, że rozumiesz potrzeby użytkowników i jakie funkcje są dla nich ważne. Musisz także sprawdzić, czy istnieją już narzędzia lub biblioteki, które pomogą Ci w osiągnięciu celu, zamiast tworzyć kod od zera.

W ten sposób unikniesz późniejszych problemów, takich jak niestabilność aplikacji lub trudności z jej utrzymaniem. W końcu, pisanie dobrego kodu wymaga nie tylko dobrych umiejętności programistycznych, ale także umiejętności myślenia abstrakcyjnego, planowania i zrozumienia potrzeb użytkowników oraz ograniczeń technicznych.

Rozmawiaj i konsultuj z innymi

Podobnie, jak w przypadku zakupu samochodu, dyskusja z innymi może dostarczyć cennych wskazówek i perspektyw. Gdy projektujesz aplikację możesz przedyskutować swoje pomysły z innymi programistami lub specjalistami ds. UX, aby uzyskać ich opinie na temat interfejsu użytkownika i funkcjonalności.

Możesz w ten sposób uzyskać cenne informacje na temat różnych narzędzi programistycznych, które mogą pomóc Ci w tworzeniu bardziej wydajnego i bezpiecznego kodu. Innym programistom może udało się już rozwiązać problemy, które Ty napotkasz, więc mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i wskazać, jakie kroki warto podjąć. Dzięki dyskusji z innymi, możesz ulepszyć swój kod, programowanie czy stworzoną aplikację, unikając wielu problemów i błędów, które mogą okazać się kosztowne lub trudne do naprawienia w przyszłości.

Jedną z najpopularniejszych platform internetowych, na których programiści mogą uzyskać pomoc i porady dotyczące programowania jest Stack Overflow. Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin programowania, a także zadasz własne pytania. Warto jednak pamiętać, że przed zadaniem pytania dobrze jest przejrzeć już istniejące tematy, aby nie dublować pytań i uniknąć redundancji. Ponadto, warto w miarę możliwości sformułować pytanie w sposób klarowny i dokładny, przedstawić swoje próby rozwiązania problemu i podać wersję języka programowania oraz platformy, na której pracujesz.

Oprócz Stack Overflow istnieje wiele innych platform, na których można znaleźć pomoc i porady dotyczące programowania. Do innych popularnych platform należą na przykład GitHub, Reddit czy forum dyskusyjne na portalach branżowych. Warto również zwrócić uwagę na wirtualne społeczności, takie jak grupy na Facebooku, Telegramie czy Slacku, które skupiają programistów z podobnymi zainteresowaniami i umożliwiają dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Podziel kod na części

Gdy już jesteś pewny, że twój kod „ma potencjał”, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak go faktycznie udoskonalić. Zacznij myśleć o API i postaraj się podzielić kod na jak najmniejsze fragmenty.

Jednym z największych wyzwań dla początkujących programistów jest zrozumienie, jak podzielić zadania na mniejsze części. Pamiętaj, że fragmenty kodu, które podzielasz, powinny być takie, z którymi inni będą w stanie Ci pomóc. Jeśli pozostawisz go w postaci monolitu, to tylko Cię odizoluje od reszty zespołu.

Pierwsza faza projektowania kodu raczej nie powinna dotykać implementacji. Zamiast tego, skup się na potrzebach i ograniczeniach projektowych. Poświęcenie czasu na implementację bez odpowiedniego zaplanowania może okazać się stratą czasu, ponieważ zmiany w API mogą wpłynąć na wcześniej założone koncepcje. Omówienie szczegółów implementacji po ustaleniu interfejsu API może też prowadzić do lepszej współpracy w zespole i sprawniejszej pracy.

Zadbaj o spójność kodu

Dobrze mieć konsekwentne i przewidywalne zasady nazewnictwa zmiennych, niezależnie od preferencji indywidualnego stylu programowania. Na przykład, jeśli używasz tabulatorów, użyj ich konsekwentnie w całym kodzie, tak samo jak w przypadku spacji.

Spójność kodu to jednak nie tylko kwestia wyboru tabulatorów lub spacji. Ważne jest również, aby logika kodu była spójna i przewidywalna. Np. dlaczego wykorzystałeś mapę w jednym miejscu, a w innym pętlę for-each? Dlaczego korzystasz w niektórych przypadkach z var, a z let i const w innych? Przewidywalność i spójność to cenne cechy dobrego programisty, bez nich jakość kodu traci na wartości:)

How to Write a Good Piece of Code - cdevn

Przekaż do code review

Nikt nie jest wszechwiedzący, zwłaszcza w dziedzinie programowania. Dobry programista pisze świetny kod, ale świetny programista to ten, który pisze przyzwoity kod i poddaje go szczegółowemu procesowi recenzji =code review:) Inspekcja, przegląd kodu polega na tym, że kod, który napiszesz, zanim trafi do głównego brancha, jest przeglądany przez tzw. reviewera, czyli innego dewelopera, który oceni kod.

Podejście to zwiększa spójność i jakość kodu, co w efekcie wpływa na sukces projektu.

Wyślij do wdrożenia

Brawo! Dobrnęliśmy do końca, a twoje wysiłki zaowocowały dobrze napisanym kodem.

Po przesłaniu kodu nie zapomnij poinformować swojego zespołu o tym, co udało Ci się osiągnąć – może to pomóc komuś z zespołu w rozwiązaniu własnych problemów. Współpraca i komunikacja to kluczowe elementy każdego udanego projektu 🙂