Stanowisko pracy dobrej jakości to nie tylko ergonomiczne krzesło. Aż 42% pracowników stwierdziło, że musi kupować własne sprzęty, aby pracować bardziej produktywnie. Wielu rozważa odejście z pracy, ponieważ pracodawca dostarcza nieadekwatny sprzęt.

Tutaj nie chodzi o bycie roszczeniowym i oczekiwanie, że otrzymamy najnowszego iPhone’a od pracodawcy. Chodzi o sprzęt do wykonywania pracy w sposób produktywny. Wiele osób nie chce tracić czasu na realizowanie zadań, które na szybszym i lepszym sprzęcie można zrealizować często o wiele krócej.

Stanowisko pracy musi sprzyjać produktywności

Posiadanie odpowiednich narzędzi w celu szybkiego i skutecznego wykonywania zadań stało się koniecznością w dobie pracy hybrydowej i zdalnej. Wiele firm postrzega to jednak inaczej. Jak wynika z raportu Ivanti „State of Digital Employee Experience”, że pracownicy nie są zadowoleni z rozwiązań technologicznych dostarczanych przez pracodawców.

Sprawdź: RWD

Ivanti przeprowadziło ankietę wśród 10 000 pracowników biurowych, specjalistów IT i kadry zarządzającej. Jeff Abbot, dyrektor generalny firmy, stwierdził w raporcie: „To, w jaki sposób pracownicy wchodzą w interakcje z technologiami i jakie jest ich zadowolenie z tych doświadczeń ma bezpośrednie przełożenie na sukces w pracy, na wartość, jaką dostarczają organizacji. Zapewnianie świetnego doświadczenia powinno być dla pracodawców priorytetem”.

Co ciekawe, prawie połowa (49%) ankietowanych stwierdziła, że jest sfrustrowana technologią oferowaną przez pracodawcę. Z kolei 26% przyznało, że rozważyłoby odejście z pracy w wyniku tego niezadowolenia. Pojawiła się też niepokojąca statystyka: aż 42% pracowników wydało własne pieniądze na sprzęt i stanowisko pracy. Wszystko po to, by móc pracować bardziej produktywnie, a tego niestety nie umożliwiał sprzęt dostarczany przez firmę.

Sprzęty nie spełniają oczekiwań pracowników

Pracownicy zgłaszają brak odpowiednich narzędzi do efektywnej pracy. Dla przykładu, pracodawca dostarcza laptopa z 13-calowym ekranem, oczekując że dana osoba będzie produktywnie tworzyć arkusze kalkulacyjne, prezentacje i dokumenty. Dla porównania, ta sama praca wykonywana na dwóch zewnętrznych monitorach może być często realizowana dwa razy szybciej – i wygodniej. Zdarza się też, że np. firma zatrudnia grafika i oczekuje, że będzie on przygotowywał wysokiej jakości projekty do druku, ale dostarcza mu 22-calowy monitor na matrycy TN.

Kiepskie stanowiska pracy powodują, że słabnie morale pracowników. Niektórzy szukają nawet innych możliwości i przeglądają ogłoszenia konkurentów. Pracodawcy jednocześnie jakby nie zauważają problemu. Z badania wynika, że tylko 21% firm twierdzi, że przy wyborze narzędzi do pracy stawia na wygodę użytkownika końcowego. Z kolei 62% decydentów IT przyznało, że przedkłada przychody nad doświadczenia pracowników.

Zobacz: Testy automatyczne

Dyrektor generalny Ivanti przekonuje, aby firmy poważniej traktowały informacje zwrotne od pracowników. Często bowiem nie są to jakieś zachcianki, lecz konkretna potrzeba na dostęp do sprzętu, który umożliwia produktywną pracę.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.