RWD to skrót od responsive web design, podczas gdy AWS oznacza adaptive web design. Na czym polega różnica? Wyjaśniamy.

Istnieją dwa podejścia do projektowania dla różnych rodzajów urządzeń. To projektowanie adaptacyjne (AWD) oraz responsywne (RWD). Projekt responsywny wykorzystuje jeden układ i dostosowuje zawartość, nawigację i elementy strony do ekranu użytkownika. Responsywny projekt zmieni konfigurację wszystkich elementów projektu, niezależnie od tego, czy jest wyświetlany na komputerze stacjonarnym, laptopie czy smartfonie.

Zobacz: Szybkie pisanie

Jeśli zaś chodzi o projekt adaptacyjny (AWD), projektanci tworzą tutaj różne, stałe układy. Te dostosowują się następnie do rozmiaru ekranu użytkownika. W przeciwieństwie do bardziej płynnego podejścia, znanego z RWD, projekt AWD wykorzystuje wiele rozmiarów stałego projektu.

RWD to obecny standard

Większość nowych stron www korzysta z projektów RWD. Zaprojektowanie strony w RWD jest dużym wyzwaniem, ponieważ musimy wziąć pod uwagę wszystkie ekrany i urządzenia, na których użytkownik może oglądać naszą stronę czy usługę. Niektóre elementy mogą więc nie działać tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli, bo po prostu nie weźmiemy pod uwagę niektórych rozmiarów ekranu. Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, by projektując strony responsywne bardzo dobrze przemyśleć poszczególne rozmiary.

>> Sprawdź nasze aktualne oferty w obszarze: Java Developer

Dla porównania, projekt AWD wykryje typ urządzenia i dostosuje używany szablon do konkretnego ekranu. Zaletą jest to, że projektant może mieć większą kontrolę nad elementami i doświadczeniem, jakie ma zapewnić strona. Jednocześnie praca nad projektem AWD jest zwykle bardzo pracochłonna, bo trzeba dostosować odpowiednią wersję dla każdego typu urządzenia.

Sprawdź: Gry bez Flasha

Kiedy projektujemy stronę, niezależnie od tego, czy decydujemy się na AWD czy RWD, czeka nas sporo pracy. Jak będą układać się poszczególne ikony i zakładki? Jak dokładnie będą zachowywać się elementy nawigacyjne na różnych ekranach? Co stanie się z hierarchią strony na dużym, a co na małym ekranie? Czy coś będzie wyświetlane w minimalistycznen formie, albo z czegoś zupełnie zrezygnujemy np. na ekranie o wybranej, niskiej rozdzielczości? Do tego musimy uwzlędnić gesty i obsługę dotykową na smartfonacy czy tabletach.

Projektanci, którzy decydują się na tworzenie stron autorskich, mają często pełne ręce roboty. Zanim przystąpimy do pracy, dokładnie przeanalizujmy, czy wolimy projekt RWD, czy AWD.

Cechy RWD:

  • Jeden projekt dla wielu urządzeń i platform
  • Przyjazne dla użytkownika układy projektowe, ale wolniejsze pod względem czasu ładowania
  • Bezproblemowa obsługa – natychmiast reaguje na rozmiar ekranu
  • Oferuje funkcjonalność, w której jeden projekt pasuje do wszystkich urządzeń i rozmiarów

Cechy AWD:

  • Wiele projektów dla wielu urządzeń i platform
  • Mniej przyjazne dla użytkownika układy projektowe, ale krótszy czas ładowania
  • Automatycznie dostosowuje się i renderuje poprawnie do rozmiaru ekranu, niezależnie od platformy lub urządzenia
  • Obsługa dzięki kontekstowej wydajności i użyteczności
logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.