W 2000 r. powstał serwis z grami Flash – Newgrounds. Natychmiast akceptował, przetwarzał i publikował kolejne treści Flash, co miało ogromne znaczenie dla rozwoju gier opartych na tej technologii. Gry bez Flasha szybko zyskały miliony fanów.

Wystarczyło jedno kliknięcie myszki i mogliśmy załadować grę, a następnie wchodzić w konkretne interakcje z jej zwartością. Nic szczególnego? W takim razie dodajmy, że było to kilka lat przed powstaniem YouTube’a!

Zobacz: Praca weekendowa

Na świecie pojawiło się od tego czasu dziesiątki tysięcy gier opartych na technologii Adobe Flash. Wiele firm wykorzystywało nawet Flasha jako sposób na marketing – nawet Nintendo wprowadziło własną grę, aby zachęcać użytkowników do swoich produktów.

IT-Leaders.pl

Obecnie jednak Adobe Flash jest oficjalnie wygaszona. Technologia straciła wsparcie Adobe, a globalny wariant Flash Playera 31 został całkowicie zablokowany przez Adobe na początku stycznia 2021 r. Choć był to filar internetu w 2000 r. i przez 20 lat był wykorzystywany do różnych celów, ostatecznie Adobe wycofało się z tego rozwiązania. Warto dodać, że pierwszym gwoździem do trumny dla Adobe Flasha była decyzja Apple’a w 2010 r., kiedy firma poinformowała, że system iOS nie będzie obsługiwał Flasha. Steve Jobs skrytykował wtedy Flasha za zbyt wysokie zapotrzebowanie na energię, luki w zabezpieczeniach i słabą wydajność.

Sprawdź: Internet satelitarny

Choć technologia Adobe początkowo zrewolucjonizowała internet, ostatecznie okazała się dinozaurem, który wyginął. Na świecie ciągle jednak jest mnóstwo fanów i internautów, którzy chcą grać, ale w gry bez Flasha. I tutaj trzeba podkreślić, że Flasha zastąpił HTML5 i to właśnie gry oparte na tej technologii możemy dziś uruchamiać w przeglądarce. Co polecamy?

Gry bez Flasha

1. Spect

gry bez flasha

Coś dla fanów kosmicznych strzelanek. Spect to klasyk ze świetnymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi, a wszystko opiera się oczywiście na HTML5. Starsi gracze poczują się trochę tak, jakby cofnęli się do czasów salonów do gier – z tą różnicą, że nie potrzebujemy kieszeni pełnej złotówek, by kupować kolejne „życia”. Latamy, strzelamy, manewrujemy, a przed nami mnóstwo wrogów i asteroid. Musimy chronić statek przed nadchodzącymi wrogami, a przy tym poprawiamy swoją reakcję.

>> Zagraj

2. Tentrix

gry bez flasha

Wygląda jak Tetris, ale to coś innego – naszym celem jest wykorzystanie elementów o różnych kształtach do wyeliminowania rzędów i kolumn na planszy. W każdej rundzie otrzymujemy trzy elementy do umieszczenia i musimy je zmieścić – inaczej nie ma szans na kolejny poziom. Kiedy zapełnimy planszę, nie możemy wykonywać kolejnego ruchu – wtedy trzeba zresetować grę. Zmusza do myślenia.

>> Zagraj

3. Pool Billiard

bilard

Może szybką partyjkę bilardu przed kolejnym callem na Zoomie? Zasady są proste: celuj i strzelaj, aby wbić wszystkie kolorowe bile, zanim ostatecznie postaramy się „zatopić” czarną ósemkę. Zdobędziemy dodatkowe punkty, jeśli będziemy trafiać bilami w odpowiedniej kolejności – a to już niezłe wyzwanie.

>> Zagraj

4. Badland

badland

Platformówka z side-scrollem (idziemy stale w bok), która zabiera nas w tajemniczy, upiorny świat. Cel? Musimy przelecieć przez ciemny las, uważając na wroga i niebezpieczne pułapki. W wersji na HTML5 gra ma wiele trudnych poziomów i misji, niezłe efekty dźwiękowe i bardzo dobrą stronę wizualną.

>> Zagraj

5. King of Thieves

gry bez flasha

Świetna mini platformówka, która została stworzona przez twórców popularnej gry mobilnej Cut the Rope – to widać od razu! Musimy manewrować wokół przeszkód i wrogów, odbijając się od ścian, aby ostatecznie dostać się do skrzyni skarbów. Widać tutaj bardzo dobre umiejętności artystów, włącznie ze świetnym dźwiękiem. Sama przyjemność, bezpośrednio w przeglądarce.

>> Zagraj

6. Jungle Run

jungle run

Gramy jako Kiba lub Kumba, małpki o dużych umiejętnościach. Biegamy, skaczemy, zbieramy gwiazdki i power-upy. Do dyspozycji 30 trudnych poziomów, a wszystko trzeba wykonywać w miarę szybko. Niezła rozrywka na tu i teraz, zanim przyjdzie nam przeprowadzić prezentację w PowerPoint.

>> Zagraj

7. Smarty Bubbles

Eliminujemy bąbelki z planszy, a celem jest uzyskanie jak najwyższego wyniku. Prosta gra, ale dość wciągająca. Tym bardziej, że wymaga planowania – celowania w taki sposób, aby piłka rykoszetem odbijała się od ścian.

>> Zagraj

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.