praca weekendowa

Tworzenie pobocznych projektów może pomóc rozwinąć i poprawić umiejętności każdego programisty. Tego typu praca weekendowa jest natomiast świetna zwłaszcza dla juniorów, którzy nie mają jeszcze rozbudowanego portfolio.

Jeśli chcesz ulepszyć CV i pokazać pracodawcy lub potencjalnemu klientowi, że masz szerokie umiejętności i potrafisz działać samodzielnie, stwórz projekt poboczny. Może to być świetna praca weekendowa, czyli coś, co zrobisz w ciągu dwóch dni (lub kilku weekendów).

Sprawdź: HackerRank

Dobre portfolio pokazuje pracodawcy, że mamy odpowiednie umiejętności, a także jesteśmy kreatywni. To również dowód na to, że faktycznie potrafimy realizować konkretne projekty – nawet jeśli nie były one tworzone dla innej firmy, lecz dla nas samych. Pamiętajmy, że jeśli dopiero zaczynamy karierę i nie pracowaliśmy wcześniej w innych firmach, ciągle możemy pokazać posiadane umiejętności. Jak? Właśnie za sprawą odpowiednich projektów pobocznych.

Praca weekendowa dla juniora, czyli jak poprawić CV

Co możesz zrobić, aby poprawić swoje CV i zbudować lepsze portfolio? Praca weekendowa, jak nazwa wskazuje, nie powinna obejmować zbyt skomplikowanych projektów. To raczej coś, co zrealizujesz w ciągu dwóch dni. Ewentualnie – w razie potrzeby – w kilka dni, czyli rozłożysz pracę na dwa czy trzy weekendy.

IT-Leaders.pl

Projekty, jakimi warto się zająć, to przede wszystkim usługi czy aplikacje, które pokazują nasze umiejętności. Im więcej umiejętności zademonstrują, tym lepiej. Naszym celem powinno być pokazanie pracodawcy lub klientowi, że jesteśmy odpowiednio wykwalifikowanym partnerem do współpracy. Mogą to być również projekty specyficzne dla branży, do której chcemy wejść. Przykład: myślisz o pracy w sektorze gamingowym? No to stwórz prostą grę przeglądarkową.

Jednocześnie pamiętajmy, aby tworzyć tylko takie rzeczy, które faktycznie potrafimy ukończyć. Tylko kompletne projekty zrobią odpowiednie wrażenie i tylko takie powinniśmy dodawać do CV.

Czym warto się zająć? Mamy trzy propozycje

Blog jako praca weekendowa

Stworzenie bloga może udowodnić, że jesteśmy w stanie tworzyć podstawowe strony www. Dodatkowo możemy takiego bloga uatrakcyjnić, pisząc i publikując na nim kilka postów o naszych umiejętnościach programistycznych lub wcześniejszych projektach.

Zobacz: Internet satelitarny

Aby blog był dopracowany i zrobił wrażenie, warto dodać do niego kilka popularnych funkcji. Jakich? Przykładowo przyciski umożliwiające udostępnianie w social mediach, zagnieżdżone kalendarze czy filmy. Później w CV możemy podać linka do bloga z komentarzem: „stworzyłem od podstaw bloga, który zawiera moje posty dotyczące programowania”, „zaprogramowałem widżety dla czytelników bloga, które pozwalają na dodawanie komentarzy i udostępnianie treści w social mediach” itp.

Prosta aplikacja pogodowa

Kolejnym ciekawym projektem może być wykorzystanie API (application programming interface) do stworzenia aplikacji pogodowej. W ten sposób udowodnimy, że wiemy jak korzystać z API, aby uzyskiwać dostęp do danych pogodowych w celu tworzenia prognozy. Nasza aplikacja może wyświetlać np. dane o temperaturze, wilgotności czy opadach. Ponadto możemy wprowadzić różne rozszerzenia, np. informujące użytkownika o nagłej zmianie temperatury.

Tego typu aplikacja zrobi wrażenie na wielu pracodawcach – zwłaszcza gdy jesteśmy juniorami, którzy dopiero zaczynają karierę w IT. W CV możemy zaś napisać, po dołączeniu linka, że „opracowałem aplikację, która informuje użytkownika o zmianach pogody i wyświetla prognozy”.

CV w formie strony internetowej

Równie ciekawą pracą weekendową może być stworzenie strony z CV. Zamiast wysyłać CV w dokumencie MS Word czy PDF, możemy stworzyć autorskie portfolio z informacjami na nasz temat. Możemy tam umieścić wszystkie informacje o doświadczeniu, edukacji, opracowanych projektach i zainteresowaniach.

Stworzenie takiej strony to nie tylko sposób na wyróżnienie się. To także dowód na posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, potrzebnych do tworzenia podstawowych stron internetowych.

Macie jakieś ciekawe projekty poboczne, które udało się wam zrealizować przez weekend?

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.