debugowanie

Debugowanie to proces usuwania wszelkiego typu błędów (bugów) z kodu. Debug w j. angielskim to nic innego jak „remove bugs (mistakes)”, czyli usuwanie błędów z programu komputerowego.

Sprawdź: Test na szybkie pisanie

W sieci natrafimy na różne opinie na temat procesu debugowania. Niektórzy programiści nie mają z tym problemu, inni – nie znoszą tego etapu prac.

Co mówią programiści o debugowaniu?

Ta prosta wymiana opinii na forum Hacker News obrazuje podejście programistów do debugowania:

  1. Użytkownik rabbyte napisał: „Czy programiści nie lubią debugowania? Jestem zdumiony. Nigdy nie brałem pod uwagę takiej możliwości, zawsze mi się to podobało. Nie wierzę, że wpływa to na ciebie w jakikolwiek sposób pod względem posiadanych zdolności, ale wyobrażam sobie, że wpływa na twoje pragnienie do kontynuowania prac (zmusza do zatrzymania się i poświęcania czasu na poprawki – red.).
  2. Użytkownik afarrell odpowiedział: „Lubię debugować, gdy czuję, że mam pewną kontrolę nad projektem. Nienawidzę, kiedy nie wiem, gdzie szukać i ogólnie nie mam dobrej, mentalnej koncepcji danego programu”.
  3. Użytkownik chippy dodał z kolei: „A ja lubię to poczucie zagubienia. Debugowanie natomiast jest dla mnie doświadczeniem pouczającym. Ogólnie rzecz biorąc polega na badaniu, ulepszaniu, sondowaniu i testowaniu. Jedną z głównych rzeczy związanych z debugowaniem jest identyfikacja rzeczywistego błędu. Po zidentyfikowaniu błędu wyzwanie częściowo znika lub ulega zmianie”.

Jak widać, każdy ma jakąś – swoją – opinię.

Debugowanie – lubić czy nie lubić?

Programiści zdecydowanie nie powinni mieć negatywnego nastawienia do debugowania. Tym bardziej, że nawet najlepsi z nich popełniają błędy.

IT-Leaders.pl

Jeśli nad kodem pracuje doświadczony specjalista, znalezienie ewentualnych błędów w swojej pracy zwykle zajmuje mu kilka do kilkunastu minut. Jeśli zaś pracuje nad nieznanym kodem, wtedy zwykle jest on w stanie go odpowiednio przeanalizować w ciągu ok. godziny i znaleźć poszczególne bugi.

Zobacz: Workflow

Większe problemy programistom sprawiają natomiast problemy z wydajnością. Dla przykładu, zostajemy przypisaniu do projektu, który ma niedopracowany kod i na żądania API czekamy 8 sekund. Wówczas odpowiednie testy, analizy i optymalizacje mogą zająć nam trochę czasu – nawet kilka dni, by np. uzyskać wynik poniżej 400 ms.

Eksperci, którzy potrafią nie tylko napisać, ale także poprawić czyjś kod, traktują debugowanie jako element ich pracy. I warto mieć właśnie takie nastawienie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.