Java, Python, a może JavaScript? Potrzebujemy setek godzin praktyki, aby w niewielkim, choć już satysfakcjonującym stopniu opanować dany język programowania. Stawka jest wysoka – jeśli wybierzemy źle, późniejsze znalezienie pracy czy zleceń może okazać się trudne, podobnie jak szukanie pomocy innych developerów, gdy napotkamy na problem w trakcie pisania kodu.

Jeśli chcemy programować, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników przed wyborem swojego pierwszego języka. Jakich konkretnie?

Czy Java to dobry wybór na start?

Czynniki, które wchodzą w grę przy wyborze języka programowania, to odpowiednio:

  1. Rynek pracy
  2. Perspektywy długoterminowe
  3. Poziom trudności (do nauczenia)
  4. Zastosowania (projekty, jakie będziemy rozwijać)

Oceniamy poszczególne czynniki, zastanawiając się czy Java to dobry język do opanowania w obecnych czasach.

1. Java a rynek pracy

Jeśli chcemy nauczyć się programowania wyłącznie dla zaspokojenia intelektualnej ciekawości, nie musimy się martwić tym czynnikiem. Istnieją jednak duże szanse, że jeśli czytasz ten tekst, raczej nie robisz tego „dla funu”. Programowanie ma być sposobem na zarabianie pieniędzy i chcesz wykorzystać tę umiejętność do znalezienia pracy. To oznacza, że musisz wybrać taki język programowania, który cieszy się popularnością wśród pracodawców. Czy Java jest takim językiem?

>> Sprawdź nasze aktualne oferty w obszarze: Java Developer

Java jest wymieniana w ogromnej liczbie ofert pracy. Na IT-Leaders.pl znajdziesz takich ofert sporo, podobnie jak na całym świecie. Choć język ten istnieje już ponad 25 lat, jest stale wykorzystywany w świecie IT. Ofert pracy nie brakuje, a wynagrodzenie jest często wysokie. Bez większego problemu znajdziemy oferty na 15-20 tys. zł miesięcznie dla Java Developera. Seniorzy mogą liczyć na jeszcze więcej.

2. Perspektywy długoterminowe

Czy jeśli teraz nauczysz się Javy, to za 5 lat ciągle będzie to ważny język programowania i nie zostanie wyparty przez inne? Ekosystem Javy jest dojrzały, rozbudowany i wykorzystywany przez największe firmy technologiczne na świecie.

Zobacz: Co to DevOps

Java raczej bez problemu przetrwa i nadal będzie popularnym językiem, choć warto zauważyć, że Oracle, który de facto jest właścicielem Javy po przejęciu Sun Microsystems, często pozywa firmy, które próbują rozwijać ten język. Nie ma więc co liczyć na współtwórców open source, jak ma to miejsce przy wielu innych językach.

Java to jeden z najpopularniejszych języków programowania, który jest używany na ponad 3 mld urządzeń. Mało prawdopodobne, aby za kilka lat przestał istnieć. To język wykorzystywany w aplikacjach desktopowych, mobilnych i webowych. Dodatkowo ma zastosowania w sektorze chmurowym i AI, więc możliwości są zdecydowanie szerokie i przyszłościowe. Firmy, które w dużym stopniu polegają na Javie, to m.in. Amazon, Adobe, Flipkart i Instagram.

3. Poziom trudności (do nauczenia)

W porównaniu do innych języków programowania, Java jest relatywnie łatwy do nauczenia. Nie oznacza to jednak, że to bułka z masłem – na pewno trzeba włożyć sporo wysiłku w to, aby go opanować. Nie możemy natomiast powiedzieć, że Java nie jest przyjazny dla początkujących. Tym bardziej, że jest niezwykle popularny, co oznacza, że nie brakuje kursów, książek i bootcampów.

Według Stackoverflow Java ciągle jest w Top 10 najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Zajmuje 5 miejsce. Z drugiej strony warto zauważyć, że JavaScript już dziewięć lat z rzędu zajmuje 1 miejsce w tym rankingu.

4. Zastosowania (projekty, jakie będziemy rozwijać)

Z Javą nie będziesz się nudzić. Język jest wykorzystywany do tworzenia wielu aplikacji, a także jest bardzo popularny w sektorach e-commerce i finansach.

Sprawdź: Internet satelitarny

Przykładowe projekty oparte na Javie to system rezerwacji biletów na samolot, platforma z kursami online, system rozliczeń energii elektrycznej, czy nawet oprogramowanie (klient) e-mail.

Java – polecamy

Java jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych języków programowania do nauki. Jest podstawowym językiem programowania w branży IT i firmy stale poszukują wykwalifikowanych programistów Java, którzy mogą tworzyć innowacyjne projekty. Zdecydowanie warto opanować ten język.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.