rekruterzy

Ostatnio z rynku IT docierają doniesienia o spowolnieniu. Niektóre firmy albo wstrzymują, albo ograniczają rekrutacje. Zdarza się też, że dochodzi do zwolnień. Co na to rekruterzy?

W ostatnich miesiącach można nabrać przekonania, że sektor IT znacznie spowolni i w sieci będzie pojawiać się o wiele mniej ofert pracy. Firmy takie jak Microsoft, Google, Meta czy nawet Apple ograniczają zatrudnienie. Wszyscy obawiają się recesji gospodarczej i niższych przychodów, a także rosnących kosztów utrzymania, co spowodowane jest inflacją.

Sprawdź: Test na szybkie pisanie

Ale zatrudnianie profesjonalistów nadal jest konieczne. Zwłaszcza do pracy w IT. Pamiętajmy bowiem, że firmy przeprowadzają transformacje cyfrowe, a także uczą się, że biznes online pozwala generować nie tylko wysokie zyski, ale i oszczędności. Pracy w IT nie zabraknie.

Rekruterzy: zatrudnienie jest ciągle na wysokim poziomie

Czy w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście dochodzi do tylu zwolnień i spowolnienia w rekrutacjach? CNBC, powołując się na ankietę zrealizowaną w czerwcu br. przez Employ, podaje że ok. 51% amerykańskich firm zatrudniających poniżej 500 pracowników zwiększyła w tym roku poziom zatrudnienia w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Ponadto 46% planuje zwiększyć zatrudnienie do końca 2022 r., a tylko 7,6% informuje, że je ograniczy. „Nie widzieliśmy na razie żadnych przekonujących danych, że nastąpił kryzys” – przekonują rekruterzy.

Zobacz: Urlop na B2B

CNBC przeprowadziło kilka rozmów z rekruterami. Ci zgodnie twierdzą, że pracownicy mogą stracić pewną przewagę na rynku, jeśli w nadchodzących miesiącach będzie mniej dostępnych miejsc pracy. Nadal jednak jest to rynek kandydata – zwłaszcza w sektorze IT.

Allie Kelly, dyr. marketingu w Employ, firmie mającej kilka marek rekrutacyjnych, po przeanalizowaniu rynku podsumowuje, że zwolnienia i ograniczenia w zatrudnianiu w niektórych lokalizacjach i firmach są widoczne, ale to ciągle tylko mały „kawałek” gospodarki. „Czy były zwolnienia, pauzy, zawieszanie zatrudniania przez firmy technologiczne z Doliny Krzemowej? Zdecydowanie tak. Ale czy to wystarczy, aby wpłynąć na większy rynek? Zdecydowanie nie” – przekonuje.

Dodajmy też, że doniesienia tego rodzaju potwierdzają się również u nas. W ostatnich miesiącach aktywność na IT-Leaders.pl wyraźnie wzrosła, i mamy więcej ofert pracy, które możecie przeglądać. Codziennie prowadzimy rozmowy z nowymi firmami, które przenoszą na IT-Leaders.pl swoje rekrutacje. Podkreślamy też, że wyświetlamy tylko aktywne oferty.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.