praca na dwóch monitorach

Jeśli zależy nam na produktywności, praca na dwóch monitorach będzie czymś dla nas. Zwłaszcza jeśli do tego bierzemy pod uwagę szybki zwrot z inwestycji. Czyli to, jak bardzo wzrośnie komfort pracy po wydanych pieniądzach na odpowiednie narzędzia.

Korzystanie z dwóch monitorów zapewnia szerokie możliwości konfiguracji i tworzenia przepływów pracy. Dla niektórych wydaje się to ekstrawagancją, niemniej w obecnych czasach zdecydowanie powinniśmy rozważyć takie środowisko. Dlaczego?

Praca na dwóch monitorach w dobie cyfryzacji

Obecnie korzystamy z wielu aplikacji i często otwieramy je w kilku różnych oknach. Jak podaje Slack w badaniu na ponad 17 tys. specjalistach, którzy pracują przy komputerze, aż 76% twierdzi, że korzysta z większej liczby aplikacji niż kilka lat temu, a ciągłe przełączanie się pomiędzy narzędziami utrudnia im wykonywanie pracy. Dodajmy, że badanie było realizowane w 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią i erą rozmów wideo czy pracy zdalnej.

Sprawdź: Test na szybkie pisanie

W tym samym badaniu 68% ankietowanych stwierdziło, że samo przeskakiwanie z aplikacji na aplikację zajmuje im co najmniej 30 min dziennie. To stracony czas, którego nigdy nie odzyskamy, i który zdecydowanie moglibyśmy spożytkować lepiej. Pomyślmy tylko: 30 minut każdego dnia utraconej produktywności tylko dlatego, że nie mamy wystarczającej ilości miejsca na ekranie.

IT-Leaders.pl

Teraz wyobraźmy sobie, że wiele osób pracuje na laptopach, które mają ekrany 15- czy 17-calowe. Tacy użytkownicy tracą pewnie jeszcze więcej czasu na to, że brakuje im miejsca na aplikacje i stale przełączają się pomiędzy oknami.

Praca na dwóch monitorach zapewnia mnóstwo dodatkowego obszaru roboczego. Obszaru, który jest dziś po prostu potrzebny. Wyobraź sobie, że możesz na jednym ekranie mieć na stałe włączoną pocztę e-mail i okienka z komunikatora. Na drugim zaś przeglądarkę, edytor tekstu lub inne aplikacje, w których pracujesz.

O wiele większa produktywność

Inne badania, tym razem zrealizowane przez Jon Peddie Research, wykazały kolejne zalety. Wykonywanie zadań na stanowisku z dwoma monitorami sprawia, że wszystko odbywa się szybciej. Praca staje się dzięki temu przyjemniejsza. Uczestnicy badania zdeklarowali, że ich produktywność jest o 42% wyższa po przesiadce na dwa ekrany. Z kolei raport firmy Dell wykazał, że wzrost produktywności na stanowiskach dwumonitorowych to 44% w przypadku zadań opartych na tekście. Dla arkuszy kalkulacyjnych był to wzrost rzędu 29%.

Różnice: Front End a Back End

Już te informacje powinny nas przekonać do przesiadki na dwa monitory. Tym bardziej, że po zakupie dodatkowego ekranu nie musimy długo czekać na zwrot z inwestycji. Lepsza wygoda pracy i poprawa produktywności będą dostępne od razu. Dell nawet pokusił się o odpowiednie obliczenia. I tak, zadanie z tekstem wykonane na dwóch monitorach pozwalało zaoszczędzić średnio ok. 2 min. W ciągu dnia osoba, która nie ma jeszcze doświadczenia w pracy z takim stanowiskiem, była w stanie zaoszczędzić nawet 40 min dziennie. W skali miesiąca to duże oszczędności czasu. I jest to czas, który możemy wykorzystać do różnych celów. Niektórzy będą mogli zrealizować więcej zadań i zarobić więcej. Inni zyskają czas na np. rozrywkę albo spacer na świeżym powietrzu.

Zdecydowanie polecamy pracę na dwóch monitorach.