Data Scientist już kilka lat temu został okrzyknięty mianem jednego z „zawodów przyszłości”. Sprawdź kim jest Data Scientist. Dla wielu osób wciąż jednak pozostaje tajemnicą, czym konkretnie zajmuje się osoba na takim stanowisku i ile zarabia. Zawód przyszłości Data Science jest wybierany przez wielu młodych ludzi już na etapie wczesnej edukacji.

Tekst, który czytasz powstał we współpracy ze szkołą nauki programowania dla dzieci i młodzieży, Giganci Programowania. Jeśli szukasz dodatkowych możliwości rozwoju, programujesz w jednym z języków: C#, Java, Python i chcesz zrobić coś dobrego dla dzieci i młodzieży, aplikuj na stanowisko: Trener Programowania dla dzieci i młodzieży w platformie IT-Leaders.pl

Kim jest Data Scientist?

Zawód przyszłości Data Science, tak zwykło się mówić o tej roli. Data Scientist to w największym skrócie wybuchowe połączenie analityka, programisty (najbardziej przydatny jest tu język Python) i hackera o bardzo wysokich kompetencjach komunikacyjnych. Dzięki analizie poszczególnych danych, Data Scientist może wspomóc firmę w lepszym dotarciu do grupy docelowej lub w zminimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego. Co więcej, wykorzystuje on metody badawcze, matematykę i statystykę, by wyciągnąć z danych pożądaną wartość biznesową we wszystkich kluczowych dla firmy obszarach.

Data Scientist to ktoś, kto dysponuje większą wiedzą o statystyce niż przeciętny programista i większą wiedzą o programowaniu niż przeciętny statystyk.

Analitycy danych to eksperci, którzy wykorzystują swoje umiejętności zarówno w dziedzinie technologii, aby znajdować trendy i zarządzać danymi. Wykorzystują wiedzę branżową, kontekstualne zrozumienie, sceptycyzm wobec istniejących założeń – do odkrywania rozwiązań biznesowych.

Ile zarabia Data Scientist?

Praca jako Data Scientist to przede wszystkim wyśmienita ścieżka rozwoju dla osób, które lubią pracę z bazami danych, statystyką i programowaniem. Według danych z 2020 roku Data Scientist był trzecim najlepiej opłacanym zawodem na rynku IT w Stanach Zjednoczonych.  Znalazł się tuż za Front End Engineerem i Java Developerem. W Polsce zaś miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku waha się między 15 000 PLN do (aż!) 25 000 PLN. Wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi jest coraz większy. Możemy się zatem spodziewać, że miesięczna stawka może jeszcze znacząco pójść w górę.

Aby rozpocząć pracę jako Data Scientist należy zdobyć przede wszystkim wiedzę z podstaw programowania i wykorzystywania baz danych. Konieczna będzie również umiejętność logicznego i analitycznego myślenia oraz spora dawka kreatywności. 

Jaki język programowania wybrać?

Najpopularniejszym językiem stosowanym w obszarze Data Science jest Python. Od kilku miesięcy plasuje się na mocnej, drugiej pozycji w Indeksie Tiobe, depcząc po piętach Javie. Sprawdź najnowszy ranking z sierpnia 2021

Python to język programowania o spójnej składni i często polecany początkującym. Na szczęście ma również wszechstronność, która umożliwia wykonywanie niezwykle złożonych prac związanych z nauką o danych i uczeniem maszynowym (takich jak uczenie głębokie).

Wiele osób głowi się nad wyborem języka, ale kluczowe co musisz pamiętać to:

  • w nauce o danych chodzi o możliwość odpowiadania na pytania i zwiększania wartości biznesowej, a nie o narzędzia;
  • nauka pojęć jest ważniejsza niż nauka składni;
  • tworzenie projektów i udostępnianie ich jest tym, co będziesz robić w jako analityk danych, a nauka w ten sposób zapewni Ci przewagę.
szukasz pracy w IT

Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat Data Science, nie opuszczaj naszego bloga. Tworzony jest on przez specjalistów IT dla specjalistów IT.

Co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy:

Giganci Programowania to innowacyjna placówka edukacyjna, w której kształcimy młodych ludzi zainteresowanych nowymi technologiami i programowaniem komputerów. Szkołę powołaliśmy do życia w 2015 roku jako czterej absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.