Tworzenie oprogramowania to złożony proces. Wymaga wielu zadań, w tym kodowania, projektowania i testowania. Te zadania składają się również z wielu mniejszych. Dla przykładu, samo kodowanie to także dbanie o składnię, wyjątki czy instrukcje. Framework w przypadku oprogramowania to swojego rodzaju struktura, która ułatwia pracę. Pozwala bowiem przejąć kontrolę nad całym procesem tworzenia oprogramowania z poziomu jednej platformy.

Sprawdź: Strona do programowania

Zalety korzystania z frameworka są istotne – i jest ich co najmniej kilka. To przede wszystkim:

  • Kod jest bezpieczniejszy
  • Framework pomaga w spójnym tworzeniu kodu z mniejszą liczbą błędów
  • Ułatwia pracę nad zaawansowanymi technologiami
  • Pomaga w ustanowieniu lepszych praktyk programistycznych i dopasowaniu wykorzystania wzorców projektowych
  • Kilka segmentów kodu i funkcji jest wstępnie zbudowanych i przetestowanych – aplikacje są bardziej niezawodne
  • Testowanie i debugowanie kodu jest dużo łatwiejsze i może być wykonywane nawet przez mniej doświadczonych programistów, którzy nie są właścicielami kodu
  • Krótszy czas potrzebny na stworzenie aplikacji

Dodatkowo możemy stworzyć własny framework software’owy na modelu open source, co sprawi, że będziemy – wraz z innymi – stale go udoskonalać.

Co to jest framework?

Definicja frameworka to przede wszystkim „podstawowa struktura danego systemu”. Niezależnie od tego, czy system jest domem, samochodem, aplikacją mobilną czy po prostu jakąś teorią, koncepcja pozostanie niezmienna. Framework to swojego rodzaju podstawowy przewodnik budowanej konstrukcji.

IT-Leaders.pl

W programowaniu framework jest narzędziem, które dostarcza gotowe komponenty lub rozwiązania. Te są dostosowywane w celu przyspieszenia rozwoju danego projektu. Framework może zawierać bibliotekę lub biblioteki, do których możemy sięgać w trakcie programowania.

Dodatkowo framework może obejmować programy pomocnicze, kompilatory, biblioteki kodu, zestawy narzędzi i interfejsy API do tworzenia oprogramowania. Frameworki open-source są zawsze aktualizowane i ulepszane.

Cechy dobrej jakości frameworka

Dobrej klasy framework ma kilka cech niezależnie od tego, czy mówimy o popularnym frameworku, czy nie. Co należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej wersji?

Zobacz: Gry bez Flasha

Zwróćmy uwagę na funkcjonalność. Czy jest wszystko, czego potrzebujemy do pracy nad danym projektem? Każdy framework ma swoje ograniczenia i nie warto inwestować czasu w takie rozwiązania, które mają zbyt mało potrzebnych nam funkcji, albo przeciwnie – są przesadnie rozbudowane.

Spójność. Framework może i powinien pomóc nam w zachowaniu spójności w trakcie pracy. Zwłaszcza jeśli pracujemy z ludźmi w różnych lokalizacjach i nasz projekt jest przez to rozproszony.

Postarajmy się o aktywną społeczność. Frameworki są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy ich baza użytkowników jest duża. To bardzo ważne – gdy będziemy mieć pytanie, relatywnie szybko znajdziemy odpowiedź. Będzie to odpowiedź na forum (ktoś miał już podobny problem), albo zostanie udzielona przez jednego z aktywnych użytkowników. Bez społeczności będziemy zdani sami na siebie.

Dokładna dokumentacja. Wybierajmy takie frameworki, które są dobrze udokumentowane i mają m.in. poradniki wdrożeniowe i dla początkujących.

NET framework, Django framework – co to? Do czego służy?

Na rynku znajdziemy wiele frameworków. Dwa powyższe to tylko przykłady takich, które ludzie często wpisują w wyszukiwarce google. I tak, NET framework, dostępny w wielu różnych wersjach (np. 4.0, 4.5, 4.8) jest platformą programistyczną opracowaną przez Microsoft. Służy do tworzenia i uruchamiania aplikacji Windows. Składa się z narzędzi programistycznych, języków programowania i bibliotek do tworzenia aplikacji komputerowych i internetowych. Jest również wykorzystywany do tworzenia stron www, usług online i gier.

Pierwsza wersja NET frameworka zadebiutowała w 2002 r. Była to wersja z oznaczeniem 1.0. Od tego czasu Microsoft udostępnił już wiele innych wersji i najnowsza obecnie to NET framework 4.8, dołączany do Windows 11 i uruchamiający aplikacje NET framework 4.x.

Ale weźmy inny przykład – django framework. To z kolei rozwiązanie back-endowe, zapewniające ogólne funkcje i ramy, wykorzystywane do budowy i rozwoju aplikacji z Pythonie. Django zachęca do szybkiego, skalowalnego programowania i zapewnia prawie wszystko, czego potrzebujemy. Dzięki temu szybko „poskładamy” aplikację z wielu istniejących dodatków. Django jest popularny w przypadku m.in. usług interaktywnych i webowych.

Podobnych frameworków back-endowych jest sporo, m.in. Ruby on Rails i frameworki PHP (Laravel, CodeIgniter, CakePHP). Są też frameworki front-endowe takie jak Angular i React JS, czy mobilne, np. React Native i Flutter. A także wiele, wiele innych, włącznie z frameworkami data science, takimi jak TensorFlow do machine learningu.

Łatwiejsza praca dzięki frameworkowi

Frameworki służą do tego, abyśmy nie musieli zaczynać pracy od zera. Są powiązane z określonym językiem programowania i nadają się do różnych zadań. Są też zaprojektowane i przetestowane przez wielu innych programistów i inżynierów. Dzięki temu wiemy, że pracujemy na solidnej podstawie. To trochę tak, jakbyśmy mieli budować dom i zamiast od zupełnych podstaw, mielibyśmy już profesjonalne rusztowanie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.