nauka-programowania

Internet obecnie dostarcza programistom nieograniczone możliwości podnoszenia swoich umiejętności technicznych. Bez względu na to, czy kodują w Javascript-cie, czy w Assembly, w sieci jest wiele darmowych platform dzięki którym nauka programowania stała się ogólnodostępna. Poniżej dzielimy się listą miejsc, do których warto zaglądać, aby podnosić swoje koderskie skille.

EdX

Platforma powstała jako efekt współpracy uniwersytetu Harvarda i Massachusets Institute of Technology. Jest rzetelnym źródłem wiedzy z wielu dziedzin – od medycyny po literaturę. Wiele wartościowych treści znajdą tutaj programiści niemal wszystkich powszechnie stosowanych języków. Spora część treści jest darmowa – niestety najczęściej te są na poziomie podstawowym. Każda zdobyta umiejętność na edX, może zostać potwierdzona płatnym certyfikatem. Znajomość angielskiego jest wymogiem koniecznym podczas korzystania z edX. 

KHAN ACADEMY

Sam Bill Gates jest fanem Khan Academy. Podobnie jak edX, KA jest organizacją non-profit. Wszystkie publikowane treści są w pełni darmowe. To, co może dla niektórych być istotne, strona jest dostępna w języku polskim.  Niestety jest tylko ofertą dla programistów front-endu i MySQL. W dodatku jest adresowana raczej do osób, które są na początkowym etapie nauki programowania.

UDEMY

Miejsce, w którym można korzystać zarówno z darmowych, jak i płatnych treści. W odróżnieniu od dwóch wyżej wspomnianych stron, Udemy jest podmiotem komercyjnym. Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że treści darmowe są nieco gorszej jakości. Wartym uwagi elementem w ofercie Udemy, jest projekt Udacity – inicjatywa realizowana we współpracy z Google, dedykowana osobom zainteresowanym rozwojem w obszarze aplikacji mobilnych. Co więcej, firma oferuje rozwiązania szkoleniowe dla firm. W ofercie Udemy znajdują się materiały z większości popularnych języków programowania.

CODECADEMY

CodeAcademy jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody z programowaniem. Dla osób, które są na początku kariery developera, dużą zaletą jest dostarczany przez CodeAcademy wbudowany edytor kodu. Z drugiej strony można to rozpatrywać jako minus. W końcu programista (zwłaszcza początkujący) powinien sam nauczyć się konfigurować niezbędne narzędzia do pracy.  Jeśli chodzi o ofertę, CodeAcademy oferuję swoje kursy programistom 12 języków programistycznych na różnym poziomach zaawansowania. Dostępne kursy są zarówno darmowe, jak i płatne. Tak jak zwykle, jakość tych pierwszych pozostawia trochę do życzenia.

COURSERA

Podobnie jak Udemy, Coursera jest firmą. Oferowane kursy w większości przypadków są bezpłatne. Dodatkowo, dostępne są płatne certyfikaty potwierdzające ukończenie danego kursu. Jeśli chodzi o treści płatne, są one oferowane w systemie subskrypcji. Na platformie, treści dla siebie znajdą programiści niemal wszystkich języków wykorzystywanych w dzisiejszym świecie IT. Co ciekawe, platforma dostarcza wersję mobilną zarówno na Androida, jak i iOS-a.

GITHUB

Dla osoby zaczynającej naukę kodowania, repozytoria na GitHubie do niczego się nie przydadzą, ale dla bardziej doświadczonego dewelopera śledzenie, analizowanie, a nawet wykorzystywanie gotowych rozwiązań(nie mówimy tutaj o nieeleganckim kopiowaniu kodu) może być bardzo pomocne. Jak to się mówi – czasem nie ma sensu odkrywać koła na nowo i warto skorzystać z dziedzictwa programistycznej społeczności.

DOKUMENTACJE JĘZYKÓW I FRAMEWORKÓW

Nikt nie lubi czytać nudnych dokumentacji, które najczęściej nie pokazują praktycznych przykładów.  Inaczej sprawa się ma, gdy wykonuje się praktyczne projekty i równolegle czyta dokumentację. Takie połączenie sprawia, że nauka programowania może przynosić dobre efekty.

Lista źródeł wartościowych treści do nauki programowania mogłaby być znacznie dłuższa, ale te wymienione wyżej wydają się najpopularniejszymi miejscami do ulepszania swoich koderskich umiejętności. Wspomnieć też warto, że jest cała masa wartościowych stron dla osób, programujących w konkretnych językach. Będziemy o nich pisać w kolejnych artykułach.