Zawód programisty jest obecnie najbardziej pożądanym na świecie. Wysokie zarobki, szeroki pakiet benefitów, elastyczne godziny pracy i nieustający popyt na doświadczonych kandydatów do pracy.  To przyciąga nie tylko osoby zainteresowane informatyką.

A jakie są najpopularniejsze drogi, które prowadzą do zdobycia tego atrakcyjnego zajęcia?

Pierwszy sposób każdemu przychodzi na myśl dość łatwo – studia.

Dyplom inżyniera informatyki otwiera drzwi do kariery w naprawdę wielu miejscach. Na wstępie trzeba jednak pamiętać, że informatyka to przedmiot, jak sama nazwa wskazuje, zajmujący się informacją – jej przesyłaniem, przetrzymywaniem i obróbką danych. Programowanie jest tylko częścią ścieżki edukacyjnej na studiach. Młodzi adepci studiów informatycznych uczęszczają na takie zajęcia jak: Geometria z algebrą liczbową, Analiza matematyczna, Podstawy ochrony własności intelektualnej, Algorytmy i struktury danych, Problemy społeczne i zawodowe informatyki. Studia są oczywiście czasochłonne – trzeba trzech i pół roku, by uzyskać tytuł inżyniera. Dwa kolejne lata konieczne są, by zostać magistrem. Olbrzymim plusem tej ścieżki jest to, że jest darmowa. Natomiast w przypadku płatnej wersji Uniwersytet Jagielloński oferuje na przykład kierunek: Informatyka, specjalność Informatyka stosowana, specjalizacja ogólna (II stopień) za 10 400 zł lub 12 000zł za ten sam kierunek ze specjalizacją w produkcji gier wideo.

Trop numer dwa to płatny kurs.

Szybciej najczęściej znaczy drożej, choć oczywiście nie zawsze lepiej. Obecnie ofert kursów i szkoleń jest bardzo dużo. Nakierowane są głównie na przekazanie praktycznej wiedzy. Takie rozwiązanie jest przeważnie mocno skumulowane w czasie i wymaga dużego nakładu sił oraz energii w krótkim czasie. Zaangażowanie jest tu bardzo ważne. Średnia cena za kurs trwający od 60 do 70 godzin to 3000zł. Kursy trzydziestodniowe mogą kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Decydując się na taki krok, trzeba być przygotowanym na zajęcia trwające około osiem lub dziewięć godzin i dodatkową pracę po zajęciach. Opcja ta jest dobra dla tych, którzy oczekują konkretnych rezultatów w krótkim czasie. Trzeba sobie zdawać jednak sprawę, że szybki kurs nie zastąpi prawdziwego doświadczenia.

Trzeci sposób jest dostępny praktycznie dla każdego.

Polega na zdobywaniu wiedzy dzięki darmowym lekcjom – czyli rozmaitym tutorialom, których w sieci jest całe mnóstwo. Odnaleźć je dość łatwo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce YouTube’a: kurs programowania, programowanie, programming tutorial, a pojawią się przeróżni mistrzowie języków różnych. Ta droga jest dobra dla osób, które chcą sprawdzić, czy programowanie jest w ogóle dla nich lub też np. nie mają środków na płatny kurs. Warto wcześniej wiedzieć, że programować można w różnych językach takich jak Java, C++, JavaScript i innych. Dotyczą one tworzenia zawartości software. Jeżeli natomiast ktoś chce tworzyć strony internetowe, trzeba zapoznać się z HTML5. Tworząc gry internetowe dobrze z kolei poznać środowisko Unity. Kanały na YouTube dotyczące programowania, które pojawiają się, jako pierwsze to: Pasja Informatyki, Corax The Tutor, Samuraj Programowania, Kursy Programowania.

Na koniec, należy oczywiście pamiętać, że niezastąpionym sposobem na zdobycie doświadczenia są rozmaite formy bezpłatnych praktyk i staży oferowanych przez firmy. Warto tu jednak upewnić się, z kim będzie się pracowało, czy będzie możliwość wdrażania się pod okiem doświadczonych praktyków i ukierunkowanego rozwijania swoich umiejętności.
W następnej części cyklu artykułów„Jak zostać programistą?” przeanalizujemy ofertę studiów polskich uczelni oraz sprawdzimy, czym różnią się poszczególne płatne i bezpłatne kursy.

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

Comments (1)

  1. Sebastian

    Jeżeli chcecie naprawdę zmienić coś w swoim życiu i wziąć się za to to nie ma zmiłuj. To prawda że KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ PROGRAMISTĄ ale trzeba wziąć się do nauki. Podstawy którę pozwolą CI pójść na pierwsze rozmowy kwalifikacyjne to jakieś 3 miesiace nauki i poświęceń .. jest sporo stron na ten temat, warto pierw dowiedzieć się z czym to się je i co warto zacząć robić i dlaczego. Jest kilka takich stron – polecam żeby odrazu nie wydawać 10 tys zł na kurs .. zapoznać się np

    http://www.pracowacwit.pl lub inne takie strony

    Dlaczego? Bo pierw warto wiedzieć co to jest programowanie i do czego moze Ci sie przydac i po co to robic.. a moze to wlasnie droga dla Ciebie? Dla mnie jest w sam raz, ale poswiecilem na to troche czasu, w sumei uwazam ze to swietny zawod dla kazdego bo branza sie nadal rozwija i wszedzie brakuje programistow

Comments are closed.