Jak do zawodu programisty podchodzą kobiety? O swoich początkach, blaskach i cieniach tego zajęcia oraz o tym, czy każdy może kodować rozmawiamy z Pauliną Zasadą, programistką z jednej z krakowskich firm.

Czym dokładnie się zajmujesz?

Jestem programistką aplikacji mobilnych na platformę Android. Dla ułatwienia: Android developer. Pracuję w krakowskiej firmie w zespole programistów mobilnych, zarówno na Androida jak i iOSa.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z programowaniem?

Pierwszy kod napisałam w liceum, przerabiając dobrze znany tutorial „Od zera do gier kodera”. Jednak po liceum zarzuciłam programowanie, idąc na studia nie związane z komputerami. Do programowania wróciłam na kolejnym kierunku, Inżynierii Biomedycznej na AGH. Mimo że nie były to studia ściśle informatyczne, lepiej poznałam tam język C++ oraz zagadnienia związane z elektroniką oraz szeroko pojętą informatyką. Kiedy przyszło do wyboru tematu pracy inżynierskiej, postanowiłam napisać aplikację na platformę Android. Mimo, że nie znałam wcześniej Javy ani nie pisałam nic na Androida, udało mi się względnie bezboleśnie ukończyć pracę i tym samym uzyskać tytuł inżyniera. Po studiach pierwszego stopnia postanowiłam poszukać pracy w zawodzie, niekoniecznie jednak związanym bezpośrednio z inżynierią biomedyczną, a raczej bardziej z programowaniem. W rozsyłanych CV podkreśliłam zainteresowanie Androidem i pracę inżynierską napisaną w tej technologii. Po sporej ilości wysłanych życiorysów oraz paru nieudanych rozmowach, zostałam wreszcie przyjęta na stanowisko junior Android developera, co mnie bardzo ucieszyło.

Jak oceniasz sytuacje kobiet w branży IT? Czy kiedyś poczułaś się np. gorzej traktowana, ktoś nie wierzył w Twoje umiejętności tylko ze względu na płeć?

Jeśli chodzi o kolegów po fachu to nie, nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Czuję się doceniana w tym co robię, bo wiem, że moje kompetencje oceniane są ze względu na jakość wykonywanej pracy, nie ze względu na płeć. Natomiast zdarzyło mi się, że ktoś nie związany z branżą IT powątpiewał w moje umiejętności w tym zakresie. Nie wydaje mi się jednak, że fachowa dyskusja z taką osobą na temat programowania byłaby możliwa, więc w większości przypadków puszczałam to mimo uszu.

Co poradziłabyś osobom, które chcą rozpocząć swoją karierę w tej branży? Od czego warto zacząć?

Myślę że przerobienie prostych tutoriali dostępnych za darmo w internecie jest zawsze dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z programowaniem. Dzięki nim można przekonać się, czy ma się to tego dryg. Jeśli tak, można się zastanowić nad poważniejszym kursem programowania, zakupem fachowej literatury lub na rozpoczęciem studiów w tym zakresie. Oczywiście osobom, które nie mają podstaw informatycznych, na pewno będzie nieco trudniej, ale nie należy się zniechęcać. U nas w firmie całkiem niedawno pracowała dziewczyna, która skończyła Historię Sztuki, a została zatrudniona jako Java Script developer. W tym momencie prowadzi własną działalność. To doskonały przykład, że przy odpowiednim zdeterminowaniu można zostać programistą bez względu na płeć czy wykształcenie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie przychodzi to łatwo, a po drodze napotyka się wiele przeszkód. Ważny jest też poświęcony czas. Programowania raczej nie da nauczyć się w tydzień.

Jakie Twoim zdaniem są najważniejsze cechy, które powinna mieć osoba pracująca jako programista?

Po pierwsze zdolność logicznego myślenia. To według mnie najważniejsza cecha. W programowaniu nie ma przypadków. Wszystko co dzieje się w kodzie, ma swoją przyczynę i skutek, więc warto posiadać cechy dobrego detektywa, aby dojść co jest tym razem nie tak. Dodatkowo wytrwałość. Mnóstwo razy zdarza się tak, że spędzam duże ilości czasu nad jakimś problemem. Wiem jednak, że nie należy się poddawać. Nie mniej ważną cechą według mnie jest samodzielność. Jasne, kiedy utkwiło się w martwym punkcie nad swoim problemem, należy zapytać kolegów, jednak wcześniej wypadałoby ruszyć nieco głową i samemu poszukać rozwiązania. Z reguły w internecie można znaleźć wszystko, jednak zazwyczaj nie będzie to rozwiązanie w 100% dopasowane do Twojego problemu. Zdolny programista potrafi skorzystać z podpowiedzi i wskazówek znalezionych w różnych źródłach i stworzyć własne, często niepowtarzalne rozwiązanie. Z czym wiąże się ostatnia ważna cecha – kreatywność. Programowanie to nie mechaniczne przepisywanie tekstu, to praca twórcza. To zarówno rozwiązywanie problemów, jak tworzenie nowych, unikatowych rozwiązań.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Efekty. Lubię patrzeć jak działa aplikacja, której część napisałam. Przyjemną częścią jest również naprawianie błędów. Dużą satysfakcję sprawia mi też znalezienie przyczyny jakiegoś paskudnego buga, który nie daje spokoju połowie zespołu i sfixowanie go.

Dla wielu praca programisty wydaje się jakimś nudnym grzebaniem w kodzie. Co o tym sądzisz, czy jest w tym trochę prawdy?

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że istnieją nudne aspekty programowania. Sama jednak doświadczyłam takich naprawdę niewiele. To zależy pewnie też od aplikacji, nad jaką się pracuje. Mam to szczęście, że jestem w ciekawych projektach, więc nie mogę narzekać na nudę.

Co myślisz o zarobkach programistów? Wielu osobom wydają się one bardzo wysokie, bo np. niejednokrotnie osoby odpowiadające za czyjeś życie zarabiają mniej.

Na pewno w porównaniu do średniej, zarobki programistów wypadają całkiem dobrze. Wynika to głównie z tego, że w stosunku do zapotrzebowania na rynku pracy programistów jest cały czas niewielu. Nie można też generalizować. Zarobki programisty uzależnione są w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia, ale także od tego, jak dana osoba potrafi się sprzedać. Wiadomo, że w CV nie należy koloryzować, bo kłamstwo ma krótkie nogi, ale nie zaszkodzi podkreślić swoich mocnych stron. Ważne są tutaj także umiejętności negocjacji.

Czy Twoim zdaniem każdy może być programistą?

Myślę że prawie każdy, jednak różnym ludziom potrzebna jest różna ilość czasu i energii, aby to osiągnąć. Niektórym tak wiele, że rezygnują w trakcie. Również cechy które wymieniłam wcześniej niewątpliwie mogą pomóc. Dużo łatwiej jest też osobom które odebrały wykształcenie w tym kierunku lub pochodne. Niemniej, jeśli czujesz, że to jest właśnie to co chcesz robić i że będziesz w tym dobry, to na pewno Ci się uda. Przede wszystkim nie należy się zniechęcać. Uważam też, że za programowanie nie powinny zabierać się osoby dla których jedyną motywacją są dobre zarobki. Może zostaną programistami, ale nie życzę nikomu robić czegoś czego się nawet nie lubi. Poza tym najlepsi programiści, to Ci z pasją.

Co sądzisz o płatnych kursach? Czy łatwo dostać po nich pracę?

Nie znam osobiście programisty którego jedynym przygotowaniem byłby taki kurs. Nie twierdzę jednak, że są nieprzydatne. Samo odbycie kursu jeszcze nic nie gwarantuje. Dopiero praktyczne użycie wiedzy zdobytej na kursie pomaga z znalezieniu pracy.

Jakie są Twoje plany na rozwój zawodowy, czy nadal chcesz być programistką?

Owszem. Planuję doskonalić się w języku, w którym aktualnie programuję. Kto wie, może w przyszłości postaram się poszerzyć moje umiejętności o dodatkowy język. Jeśli chodzi o całkowitą zmianę zawodu, to dopuszczam taką myśl, jednak planuję pozostanie w branży IT.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję.

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.