Nadeszły czasy, kiedy nie trzeba już tłumaczyć czym jest UX i dlaczego jest ważny. Słowa user experience, czy design thinking są już na ustach wszystkich. Branża UX w Polsce, pomimo tego, że jest relatywnie młoda, rozwija się prężnie. Najwięcej specjalistów poszukują jednak nadal głównie firmy w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań).

Od kandydatów oczekuje się interdyscyplinarnej wiedzy i doświadczenia, gdyż każdy problem jest inny, zależy od kontekstu, wymaga różnych rozwiązań, narzędzi, czy samego nawet podejścia. Firmy często szukają osób z zapleczem umiejętności graficznych, jak i deweloperskich. Pomimo tego, że UX’owcy nie muszą kodować, żeby stworzyć interaktywne prototypy (do tego korzysta się z programów, takich jak sztandarowy już Axure, czy UXPin), jednak warto mieć podstawy w tej dziedzinie, by znać możliwości i ograniczenia pewnych technologii oraz by lepiej porozumiewać się z deweloperami.

Proces User Experience Design jest dość złożony, uwzględnia wiele czynników. Wymaga szerokiego spojrzenia na aspekt projektowania. UX to nie sam projekt, makieta, czy badania, a całość doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem. Nie jest to też rola jednego człowieka, gdyż na sukces produktu składa się strategia, design, content, technologia – zwykle jest to praca zespołu wielu osób. Dlatego też, dobry UX’owiec musi umieć efektywnie współpracować z osobami z różnych działów w firmie.

Od specjalisty UX oczekuje się często przynajmniej podstawowej znajomości metodologii badań użyteczności, jakimi są analiza ekspercka oraz testy z użytkownikami. Przydatna okazuje się wiedza z pogranicza kognitywistyki, czy psychologii, która umożliwia głębsze zrozumienie percepcji i zachowania użytkowników.

A jak zarabają specjaliści z tej dziedziny? Portal GoldenLine podaje średnią 6772 złotych. Mediana zarobków wynosi 8090 złotych, natomiast najlepsi specjaliści mogą liczyć nawet na 12 000 złotych.

Rosnące zainteresowanie UX widać również na naszej platformie. Pracodawcy, coraz częściej wyszukują osób na stanowiska UX/UI Designer.

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.