umiejętności miękkie

Praca i samo miejsce pracy stają się coraz bardziej cyfrowe. Ci, którzy mają wiedzę i umiejętności techniczne – mają przewagę. Ale ogromne znaczenie mają też umiejętności miękkie. Zwłaszcza jeśli chcemy awansować wyżej niż mid czy senior developer.

Na rynku nie brakuje ofert pracy dla specjalistów IT. Firmy stale poszukują osób, które będą w stanie zmodernizować infrastrukturę IT, tworzyć nowe aplikacje, czy też zatroszczą się o ochronę danych. Nadal najbardziej pożądane są umiejętności związane z tworzeniem oprogramowania i pandemia Covid-19 tylko zwiększyła to zapotrzebowanie, zmuszając firmy do przyspieszenia transformacji cyfrowych.

Sprawdź: Gry bez Flasha

Według europejskiego badania Udacity i Ipsos, przeprowadzonego na grupie ponad 2000 menedżerów i 4000 pracowników, nieprzerwanie istnieje bardzo duży niedobór talentów cyfrowych.

Umiejętności miękkie również kluczowe

Ale umiejętności techniczne to nie wszystko. Coraz częściej pracodawcy poszukują osób, które mają odpowiednie umiejętności miękkie. Dotyczy to zwłaszcza menedżerów i dyrektorów, którzy powinni umieć zjednoczyć zespoły, odpowiednio motywować i zwiększać produktywność. A także pomóc firmom poruszać się po środowisku pracy, które może zmienić się w jednej chwili. Przykładem jest tutaj wybuch pandemii Covid-19.

Jak czytamy w przewodniku Robert Half’s 2022 Salary Guide, umiejętności miękkie najbardziej pożądane do roli CIO to: odporność, komunikacja, adaptacyjność, zarządzanie projektami, przenikliwość biznesowa.

Zobacz: Framework

Jak podaje Half, specjaliści IT na poziomie mid+ powinni być obecnie partnerami biznesowymi. I jako tacy muszą być w stanie komunikować swoje strategie, działania i ich wpływ na szerszy biznes. Umiejętności komunikacyjne i interpersonalne są więc cenniejsze niż kiedykolwiek.

Jeśli więc marzy nam się w przyszłości dalszy rozwój i awans na stanowisko menedżerskie czy dyrektorskie, umiejętności miękkie mogą okazać się kluczowe. Ważniejsze niż to, w ilu językach programujemy, czy też jak dobre algorytmy machine learningowe udało nam się stworzyć. Eksperci przekonują, że kiedy dochodzi do rozmów na temat obsadzania stanowisk dyrektorskich i kadry kierowniczej, umiejętności techniczne są drugorzędne. Bardziej liczą się umiejętności miękkie.

-> Zobacz: Kiedy junior developer staje się midem, a mid przechodzi na ścieżkę seniora?

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.