Typy osobowości, a konkretnie odpowiednie testy, takie jak MBTI, są bardzo pomocne. Po przeprowadzeniu testu zyskujemy wiele informacji, które pozwalają lepiej zrozumieć siebie i otaczających nas ludzi.

Na najbardziej podstawowym poziomie znajomość typu osobowości pomoże odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego?”. W sensie, dlaczego coś robisz, dlaczego tak postępujesz, dlaczego coś lubisz, a czegoś już nie. Każdy z nas myśli i zachowuje się w określony sposób, co często jest trudne do zrozumienia – zwłaszcza dla otoczenia. Jedni np. wolą jechać na wakacje z przygotowanym wcześniej planem, inni stawiają na całkowitą spontaniczność i nie wyobrażają sobie tworzenia listy To-Do na urlop. Jedni lepiej sprawdzają się w małym gronie, albo nawet preferują spotkania 1-na-1. Inni uwielbiają towarzystwo i najlepiej pracuje im się na open space – wręcz nie znoszą pracy zdalnej.

Sprawdź: Gry bez Flasha

Przeprowadzenie testów na typy osobowości, takich jak 16personalities.com (darmowy) lub Golden Personality Profiler (płatny) pozwala odkryć wiele przydatnych informacji.

Typy osobowości, czyli wspaniała szesnastka

Test 16personalities.com opiera się na typach osobowości według teorii Carla Junga. To najpopularniejsze, powszechnie stosowane narzędzie w praktyce pedagogicznej, coachingu, zarządzaniu ludźmi i w psychologii. Jungowskie testy osobowości stały się standardowym narzędziem stosowanym przez większość globalnych przedsiębiorstw w procesie rekrutacji oraz w rozwoju zawodowym.

IT-Leaders.pl

Wspomniana strona zapewnia wiele pożytecznych informacji i to za darmo, ale jeszcze więcej szczegółów poznamy, gdy kupimy odpowiednie książki (np. „16 typów osobowości w pigułce” czy „Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów”), albo zrealizujemy testy płatne.

Golden Personality Profiler to test za 29,95 dol., oparty na teorii Junga, który trwa ok. 30 minut. Na koniec otrzymamy szczegółowy raport z informacjami na swój temat. Dowiemy się, jakie są nasze mocne i słabe strony, jaki jest nasz styl przywództwa i komunikacji, czy też motywatory, styl uczenia się, a także jak pracuje nam się w zespole. Poznamy też proponowane kierunki kariery i studiów, czy możliwości dalszego rozwoju. Osoby, które wykupiły test, często są zdziwione tym, jak dokładne informacje uzyskują i jak bardzo są one trafne. Często opierają się potem na wynikach testu, by planować rozwój życia zawodowego, ale i prywatnego.

Zobacz: Umowa B2B – co to

Innym, równie świetnym testem dla specjalistów, jest CliftonStrengths, zrealizowany już przez miliony osób na całym świecie. Kosztuje 49,99 dol. i również dostarcza wiele cennych informacji o danej osobie, a także „top 5” jej najlepszych cech.

Typy osobowości naprawdę działają

Z testami na typy osobowości jest tak, że wiele osób podchodzi do nich sceptycznie – zwłaszcza jeśli ma za nie zapłacić. Kiedy jednak zdecydujemy się na zakup, szybko zmieniamy zdanie. Możemy to potwierdzić na własnym doświadczeniu.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.