Branża IT zmienia się dynamicznie. Trudno jest w pełni samodzielnie śledzić zachodzące zmiany. Z pomocą przychodzą nam w potrzebie specjalistyczne blogi, vlogi oraz podcasty prowadzone przez pasjonatów. Wartościowe źródła zdecydowanie rozbudowują naszą wiedzę i pozwalają stale rozwijać nasze umiejętności. 

Dlatego sporządziliśmy dla Was wykaz najczęściej polecanych blogów, vlogów i podcastów:

Blogi

Devstyle

Devstyle jest polskim blogiem – ale nie tylko blogiem, bo również Podcastem. Na Devstyle poruszane są zagadnienia zarówno programistyczne jak i okołoprogramistyczne. Można tu znaleźć liczne poradniki praktyczne, pokazujące konkretne przypadki postępowania z kodem. Z tego choćby powodu warto tu wchodzić – takie poradniki to w końcu rodzaj poligonu doświadczalnego dla kodu każdego programisty.

Jakub Mrugalski.pl

UnknowNews to cotygodniowe zestawienie ciekawych linków technologicznych, publikowane na Facebooku, Wykopie, Telegramie, a także dostępne jako kanał RSS i newsletter. Zestawienie oparte na materiałami znalezionych na serwisach społecznościowych i w agregatorach treści typu Reddit, Hacker News, Wykop itp.

Blog Pawła Mansfelda

Autora bloga z pewnością należy docenić za regularność publikacji. Na stronie znaleźć można wiele wskazówek dla osób zajmujących się tworzeniem stron internetowych. Przydatne dla siebie treści znajdą tu szczególnie osoby zajmujące się tworzeniem stron opartych o CMS WordPress. Oprócz tematów typowo koderskich, na stronie jest wiele wpisów o SEO, projektowaniu stron i zarządzaniu hostingiem.

Strefa Kodera

Blog jest idealnym miejscem dla Web developera – zarówno początkującego jak i doświadczonego. Dowie się wiele zarówno na temat back-endu i front-endu. Oprócz materiałów dotyczących programowania webowego, są treści przeznaczone dla osób zainteresowanych, takimi językami jak C++, czy Pascal.

CSS Tricks

Poradnikowa propozycja dla entuzjastów CSS-a na wszystkich etapach zaawansowania. Tutaj znajdziemy wiele poradników na temat stylowania stron – od podstawowych tutoriali dla osób dopiero uczących się front-endu po zaawansowane techniki tworzenia animacji w CSS-ie. Dodatkowo na stronie codziennie pojawia się kilka artykułów na tematy związane z szeroko pojętym front-endem.

FreeCodeCamp

Strona znana przede wszystkim z prowadzenia darmowych bootcampów programistycznych online jest jednocześnie ciekawą platformą blogową na temat Web developmentu. Zakres tematyczny publikowanych artykułów – od kompletnych podstaw po zaawansowane zagadnienia na temat aplikacji webowych. Można się tu wiele dowiedzieć na temat języków niekojarzonych bezpośrednio z Web developmentem, takich jak Python, czy Java.

Sitepoint

Bardzo wszechstronne kompendium wiedzy dotyczącej programowania. To nie tylko Javascript i PHP, ale również propozycja dla programistów aplikacji opartych o Androida i iOSa. Pojawiają się tu wszelkie nowinki ze świata rozwoju stron internetowych, aplikacji mobilnych i ogólnie wszystkiego, co jest związane z Internetem.

Smashing Magazine

Propozycja dla wszystkich osób, które interesują się technologiami internetowymi. Jest kierowana zarówno do programistów, jak i designerów. Można na niej znaleźć wiele nowinek, poradników i studium przypadku ze świata zarówno front-endu jak i back-endu. Autorami publikacji są praktycy – programiści i designerzy na co dzień pracujący w czołowych firmach IT. Na stronie codziennie pojawiają się nowe treści, warto wiec zaglądać tu często.

Vlogi

Pasja informatyki

Jest szczególnie polecany młodym programistom, ale oczywiście nie tylko. Oglądając poszczególne odcinki możemy dowiedzieć się, że według vlogera język C++ jest świetny do nauki dla początkujących programistów i w tym momencie autor rusza z pomocą, ponieważ stworzył m.in. 18 odcinków tworzących jeden kurs C++. Poza tematami związanymi z tym językiem, na kanale można znaleźć informacje dotyczące PHP, HTML, CSS, JavaScript oraz MySQL.

NeetCode

Filmy instruktażowe LeetCode, tworzone przez byłego NEET’a a dzisiejszego pracownika Google, które pomagają innym w nauce technologii.

N.E.E.T. = (Not in education, employment or training)

Bro Code

Koderskie bootcampy go nienawidzą! Zobacz jak on może nauczyć cię kodowania za pomocą tej jednej dziwnej sztuczki… Ten kanał jest poświęcony zapewnieniu darmowej edukacji dla tych, których nie stać na studia, bootcampy i „jakiekolwiek bzdury, które guru kodowania próbują ci sprzedać”.

Maciej Wyrodek – ITea Morning

W Itea Morning omawia się codziennie dwa artykuły ze świata IT – jeden „Techniczny” (programowanie, testowanie, infrastruktura itp) i jeden „Miękki” (agile, zarządzanie, co się dzieje w biznesie).

„Moim celem jest dzielenie się wiedzą i pokazywanie jak szeroki jest świat IT.”

Podcasty

Keep Coding Podcast

W podcaście Keep Coding Nick Chapsas prowadzi swobodne pogawędki z godnymi uwagi osobami z ekosystemu C# i .NET.

Beyond Coding

Beyond Coding to cotygodniowy podcast z rozmowami, które wychodzą „poza kodowanie” w formacie fireside chat. Wspólne tematy to: inżynieria oprogramowania, przywództwo, komunikacja, samodoskonalenie i szczęście. Patrick Akil i jego goście dzielą się swoimi podróżami i perspektywami, które możesz zabrać ze sobą i stworzyć własne.

Autentycznie, informacyjnie i inspirująco. To jest to, co każdy odcinek ma na celu.

A jakie Wy polecacie blogi, vlogi i podcasty?

Co jeszcze powinno znaleźć się na naszej liście? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!