Rok 2023 jeszcze dobrze się nie zaczął, a branża IT już patrzy w przyszłość i myśli jakie trendy rynkowe mogą się rozwinąć. Specjalnie dla Was poprosiliśmy ekspertów, menedżerów i specjalistów związanych z branżą IT o ich opinię, jak według nich przedstawiać się będzie rynek pracy w branży nowych technologii w 2023 roku.

Wśród wymienianych trendów najczęściej pojawiały się:

  • budowanie kultury organizacyjnej, jako przewagi w pozyskaniu i utrzymaniu talentów
  • coraz częstsze stosowanie elastycznych form współpracy
  • hybryda – jako dominująca forma współpracy
  • dbałość o pracownika i zapewnienie rozwiązań z obszaru tzw. wellbeing’u
  • utrzymanie się presji na podwyżki wynagrodzeń
  • coraz częstsze wykorzystanie analityki w działaniach i decyzjach HR

A co konkretnie się za tym kryje? Zapraszamy do ciekawej lektury 🙂

Róża Szafranek – CEO i Ekspertka HR w HR Hints, Współzałożycielka Culturivy

W 2023 roku kultura organizacyjna stanie się głównym czynnikiem wyróżniającym firmy. Wynagrodzenie nadal będzie głównym powodem zmiany pracy ze względu na rosnącą inflację, ale już teraz widzimy, że ludzie szukają nie tylko stabilności finansowej, ale także zdrowej kultury organizacyjnej. Potencjał, chęć rozwoju i to, jak wpasowuje się w kulturę firmy, będą znacznie ważniejsze niż doświadczenie kandydata.

Mateusz Jabłonowski – Employer Branding & Communication Consultant

2023 rok w employer brandingu będzie pod znakiem dowodów (taką mam nadzieję!). Obietnice i frazesy już na kandydatów nie działają, oni chcą konkretów, dowodów, faktów i przykładów tego, jakim miejscem pracy jesteśmy. Te enigmatyczne być może dowody, to chociażby nasi pracownicy: ich historie, projekty, doświadczenie. Dostrzegajmy to, co już u siebie mamy (chociażby właśnie pracowników) i starajmy się mądrze użyć tego w działaniach komunikacyjnych.

Marta Pawlak-Dobrzańska – CEO, Strateg i Analityk HR w agencji Great Digital

Najnowsze dane z dużego badania (Monitor Rynku Pracy Randstad) po raz pierwszy od bardzo dawna w 2023 roku pokazują, że…rekrutacja może nie być wyzwaniem nr 1 dla HR w Polsce. Wydaje się, że w IT to spowolnienie może być nieco mniejsze, ale jednak będzie

Jeśli pracujesz w firmie, która walczy ze spowolnieniem gospodarczym…warto czuwać nad tym, aby jednak odbywało się to zgodnie z podejściem „people first”. Nawet zwalniać można z rozwagą, a jeśli już musi do tego dojść, można to robić z klasą lub nie. A jak wiemy, opinie o pracodawcach w tej branży rozchodzą się bardzo szybko, a wpadki są na długo zapamiętywane.

Dodatkowo,  w IT wiele oczekiwań pracowników dotyczy szeroko rozumianej elastyczności – już teraz można ją odnosić do formy, czasu, miejsca, godzin rozpoczynania pracy, rodzaju umowy, oferowanego wymiaru urlopu i warto liczyć się z tym, że…będą tutaj pojawiać się następne oczekiwania.

Anna Sykut – Chief Evangelist, Traffit

Eksperci z firmy Gartner wymieniają „quiet hiring” jako jeden z kluczowych HR-owych trendów na 2023 rok. Myślę, że będzie go można odczuć również w firmach IT, które w ramach optymalizacji kosztów przestaną rekrutować na przysłowiową „ławeczkę” a wyłącznie na z góry wskazany czas i do trwających lub startujących projektów, zaś oczekiwania wobec obecnych pracowników i liczba ich obowiązków wzrosną.

O ile ten trend pozwoli firmom tymczasowo zredukować koszty, to na dłuższą metę będzie skutkować frustracją, demotywacją i niechęcia pracowników do wykonywanej pracy.

Kamil Parafiniuk – Board Member, VP of Sales at Develocraft

Niedobór specjalistów w Polsce nadal jest ogromny – tak duży, że ciężko zmierzyć rozmiar kryzysu jaki musiałby przyjść, aby to specjaliści IT zabiegali o pracę. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu może być jednak nakręcająca się nadal spirala wynagrodzeń, która może spowodować ucieczkę/rezygnację z Polski wielu firm. Największe wyzwania dla firm? Wellbeing pracowników – diagnoza potrzeb zawsze zależy od danej organizacji. Warto jednak pamiętać, że budowa kultury organizacyjnej przynosi wiele wymiernych korzyści. Dobre samopoczucie pracujących dla nas specjalistów nie zależy tylko od wielkości wynagrodzenia i realizowanego projektu.

Maciej Lisiecki – CEO, HORIZON-AUTOMATION member of KNAPP

Rynek HR w branży IT / technologicznej, ogólnoświatowy jak i w szczególności w Polsce, będzie ewoluował w następujących kierunkach:

Praca zdalna, wydaje się, że już ma to miejsce, jednak będzie na to coraz większy nacisk.W Polsce bardzo duży wpływ będzie miała na to wizja i prawodpopodobnie wprowadzenie ustawy.

Rekrutacje w bardzo dużym stopniu będą prowadzone przez wyspecjalizowane firmy rekrutacyjne.Jest to wynikiem, coraz większego popytu i nie nadążającej podaży, do tego rozrasta się rynek licytacyjny wśród pracowników. Wymaga to dodatkowych wyspecjalizowanych środków osobowych i finansowych ze strony pracodawców.

Odnośnie menadżerów, będą rosły oczekiwania w szczególności w obszarze empatii. Pracownicy oczekują coraz większego zrozumienia swojej sytuacji życiowej-prywatnej i przekładają ją ponad cele zawodowe.

Polska bardzo mocno goni i w sumie dogoniła już kraje zachodnie, gdzie występuje bardzo duża elastyczność w modelach zatrudniania i współpracy z firmą i kadrą menadżerską.

Nicole Tomanek – HR Manager & IT Recruitment Team Leader at Venture Labs

Od 2023 roku oczekuję przełomu w aspekcie normalizacji świadczenia pracy dla kilku podmiotów jednocześnie. Rewolucję w tej materii rozpoczęła trwająca już parę lat standaryzacja pracy w 100% zdalnej i postępująca elastyczność godzinowa. Zmiany te skutkują trendem skupienia na rezultacie, nie przepracowanych roboczogodzinach. W 2023 roku pracodawców będzie cechować większa otwartość na pracę w modelu zadaniowym, chęć zatrudniania freelancerów i współpraca oparta na zaufaniu. Przełomowe trendy będą dotyczyły również pracy zdalnej. Mowa tu o jeszcze większym nacisku na dookreślenie kultury organizacyjnej i weryfikowaniu dopasowania kandydata na tej płaszczyźnie, a także weryfikacji dopasowania do pełnienia roli zdalnej. Wzrośnie także rola działów HR przez popularyzację analityki HR i implementację podejścia data-driven HR. Na branżę coraz bardziej wpływają również nowe technologie, mam jednak szczerą nadzieję, że w 2023 roku nadal będziemy odbywać rozmowy personalne zgodnie z nazwą – osobiście, nie poprzez dwa chat-boty. A w przyszłości, kto wie? 🙂

Jarek Jarzębowski – Founder, HR espresso

W 2023 roku będziemy jeszcze bardziej skupiali się na efektywności i rezultatach. Presja na wynagrodzenia oraz rosnące koszty operacyjne będą powodowały konieczność jeszcze lepszego połączenia strategii personalnej ze strategią biznesową organizacji. Oznacza to jednocześnie, że HR-owcy powinni więcej uwagi przyłożyć do zrozumienia kluczowych aspektów biznesowych oraz tego, jak ich działania będą przekładały się na konkretne wskaźniki istotne z perspektywy Zarządu i całej firmy.

Joanna Tarnawska-Durda – Starszy Specjalista ds. Rekrutacji, InPost

Chociaż mamy nowy rok, to wciąż borykamy się ze „starymi” problemami. W sektorze IT brakuje około 150 tysięcy specjalistów i nic nie wskazuje na to, aby w 2023 miało się coś zmienić. Wciąż za mało osób kształci się na kierunkach technicznych aby wypełnić tę lukę. Pomimo zawirowań rynkowych, widma recesji i szalejącej inflacji, zapotrzebowanie na produkty i usługi IT nie maleje. Jakie wyzwania czekają branżę w 2023? Bez wątpienia te związane z ludźmi – począwszy od rekrutacji i pozyskania odpowiednich kompetencji, przez utrzymanie specjalistów i zapewnienie im rynkowych wynagrodzeń – nierzadko przy okrojonych budżetach.

Paulina Marzec – IT Recruitment Specialist, InPost

W 2023 InPost na pewno nie będzie zwalniał tempa – ani w dostarczaniu przesyłek, ani w dalszym rozwoju Pionu IT. Szykuje się nam pracowity rok bo nasze rozwiązania to nie tylko urządzenia, ale pełne zaplecze technologiczne. InPost obecny jest też na innych rynkach- UK, Francja, Hiszpania, Portugalia czy Włochy dlatego specjalistów poszukujemy również w skali globalnej. Chcemy wszelkie dobre praktyki, które wypracowaliśmy w Polsce na przestrzeni wielu lat, wprowadzić na pozostałe rynki. 

Wyzwanie na 2023? Bez wątpienia wzmacnianie kompetencji technologicznych i jeszcze więcej projektów w obrębie Grupy, a także czerpanie z międzynarodowych doświadczeń.

Aleksandra Kopeć – HR Manager, Plenti

W 2023 roku będziemy skupiać się na redefinicji wartości organizacyjnych, której filarami staną się efektywność oraz zaufanie. Efektywność będzie konkretnym, mierzalnym rezultatem pracy, od którego będą zależeć wyniki biznesu. Natomiast zaufanie stanowić będzie fundament przyjaznej atmosfery w pracy oraz miary jakości naszej współpracy i wzajemnych relacji w organizacji. W zwinnym i dynamicznym środowisku pracy, staniemy przed wyzwaniami takimi jak przejęcie odpowiedzialności, większa proaktywność oraz zyskamy tym samym okazję do rozwoju i doskonalenia.   

Katarzyna Krupińska-Obel – Chief P&C and Happiness Officer / Founder oraz Magdalena Habicht – HR Business Partner , Qodeca

Niezmiennie, najskuteczniejszym źródłem kandydatów będą polecenia i dotarcie bezpośrednie – zyskiwać na popularności będą źródła jak Github czy Stackoverflow. W 2023 r. ważna jest też szybkość działania – nadal będziemy skracać proces rekrutacji, odchodzić od formularzy aplikacyjnych na rzecz np. profilu na Linkedin.  Jednym z najważniejszych wyzwań będzie budowanie i utrzymywanie zaangażowania, odpowiedzialności i utożsamiania się z firmą – zwłaszcza w dobie pracy zdalnej. Dodatkowo, trend overemployment i coraz częściej pojawiające się braki transparentności i szczerości w relacji pracodawca/pracownik – jak jako firma zapobiegać im i je wykrywać. Wyzwaniem będzie też prawidłowa interpretacja sytuacji rynkowej – jak zwolnienia, hiring freezy, recesja w USA wpłyną na nasz rodzimy rynek, gdzie ilość ofert pracy wciąż rośnie, a zarazem coraz więcej specjalistów czeka 'na ławeczce’ w wielu firmach.

Magdalena Plewa  – Head of HR w Jit Team, JIT TEAM

Rynek rekrutacji IT w 2023 roku prawdopodobnie będą cechować chwilowe spowolnienie i zmniejszona liczba otwartych procesów rekrutacyjnych. W tym czasie kluczowym wyzwaniem dla firm IT będzie zarówno rekrutowanie, jaki i zatrzymanie w organizacji top talentów. W tej zmieniającej się rzeczywistości jednak stałym aspektem dla naszej branży pozostanie rynek definiowany przez pracownika.

Maciej Mazurek – Co-founder, COO w agencji rekrutacyjnej Bee Talents

Rok 2023 będzie z całą pewnością rokiem dużych zmian w zespołach HR. Dane i raporty pokazują, że to koniec wielkich planów hiringowych i niemalże nieskończonych budżetów na powiększanie zespołów, podnoszenie wynagrodzeń i dodawanie benefitów. Wiele organizacji i osób idzie nawet krok dalej i zastanawia się czy czekają nas fale zwolnień takie jak w USA. Recesja choć jest to wydaje się być dość płytka (potwierdzają to raporty z rynku pracy i indeksy giełdowe), natomiast takie warunki rynkowe to moim zdaniem ogromna szansa na rozwój i innowacje. Skala wyzwań w działach HR wcale się nie zmniejszyła, ale za to dysponujemy zdecydowanie bardziej ograniczonymi środkami. W takim środowisku, pełnym przeszkód naturalnie będziemy szukać usprawnień, innowacji i pracować nad jakością naszych działań.
Sądzę, że czeka nas duży krok naprzód, szczególnie, że zespoły HR w polskim IT tworzą naprawdę niesamowicie zdolni ludzie, i w Bee Talents już widzimy, że dla nich przejściowe trudności to iskra do działania.

Przemysław Starosta – właściciel Softwarehouse Grasta

Być może jeszcze nie trendem, ale pożądanym kierunkiem jest w mojej ocenie otwarcie się większych firm na model realnej współpracy b2b przez podwykonawstwo kosztem etatów. Coraz częściej praca na etat w jeden firmie może nie być już interesująca dla utalentowanych deweloperów. Wielu z nich potrzebuje nowych wyzwań, różnorodności oraz samodzielności. Deweloperzy lubią też pracować w zespołach, które znają i którym ufają tworząc wspólnie małe software house’y. Z tego punktu widzenia, w dłuższej perspektywie taki model pracy przyniesie realne korzyści każdej ze stron.

Dziękujemy naszym ekspertom za interesujące spojrzenie na rynek!

Jak widać, mimo ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, branży IT kryzys raczej nie grozi. Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT w 2023 roku wciąż będzie definiowało rynek pracy i konieczność zadbania o dobrostan pracownika. Praca zdalna, elastyczny wymiar pracy i przede wszystkim dbałość firm o zdrową kulturę organizacyjną, będą kluczowym elementem pozwalającym na wyróżnienie się firmom na rynku.

Mocno trzymamy kciuki, żeby rynek pracy (nie tylko w IT) z każdym rokiem podnosił jakość, a firmy mogły zapewnić zarówno specjalistom jak i menedżerom dużo ciekawych wyzwań i przyjazne środowisko pracy, dopasowane do indywidualnych potrzeb.