Trendy na rynku pracy i w rekrutacji, które powinny zwrócić naszą uwagę w 2019 roku

Trendy na rynku pracy i w rekrutacji, które powinny zwrócić naszą uwagę w 2019 roku

Trendy na rynku pracy zmieniają się bardzo szybko. Żyjemy w czasach, w których coraz częściej pracownicy wybierają pracodawcę wśród firm, które proponują im dane stanowisko. Wspomniany trend całkowicie odmienił współczesny rynek pracy. Wymaga to na rekruterach dopasowanie się do nowych zasad. Bez usprawnienia procesów i wprowadzenia zmian dopasowanych do branży IT nie osiągną oni sukcesu w rekrutacjach w 2019 roku.

Trendy na rynku pracy – Na co zwrócić uwagę w następnym roku?

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na trendy na rynku pracy, które wymuszają na rekruterach nabycie nowych kompetencji lub doszkolenie się z danej dziedziny. Gdybyśmy kiedyś pomyśleli o sytuacjach wymienionych poniżej pewnie wydawałoby się dziwne, że teraz stały się one normami w branży IT. 

Częsta zmiana pracy w branży IT – Częste zmiany pracy w branży IT stają się powoli standardem. Bardzo trudno sprawić, aby dany pracownik wykazał się lojalnością w stosunku do firmy, w której pracuje. To normalne na rynku pracownika. Trudno się dziwić, że programiści zmieniają pracodawców często. Szczególnie,  gdy nowa oferta, którą dostaną jest atrakcyjniejsza pod względem projektów, zakresu obowiązków czy wynagrodzenia. Rekruterzy, a szczególnie Ci pracujący w branży IT powinni pomyśleć na tym, aby nie podchodzić sceptycznie do częstej zmiany zatrudnienia lub do pracy projektowej. Z biegiem czasu charakter pracy się zmienia. Częsta zmiana pracy pozwala pracownikom, a szczególnie tym na początku swojej kariery, dużo się nauczyć. Mogą też wtedy zebrać nowe perspektywy i określić charakter pracy, jaki chcą wykonywać docelowo. Robią to na podstawie doświadczeń zebranych w różnych firmach.

Zmiana modelu rekrutacji – Czasy, w których publikowaliśmy ofertę na jednym portalu pracy, a następnie czekaliśmy na spływające licznie ogłoszenia minęły. Współczesny rynek wymaga większego zaangażowania zarówno pod względem przeznaczonych na rekrutację środków, jak samych kanałów, w których ją prowadzimy. Jedną z odpowiedzi na trendy na rynku pracy jest nasza platforma, IT-Leaders. Tutaj to pracodawcy zapraszają kandydatów z bazy do ujawnienia swoich danych. Dopiero po potwierdzeniu zaproszenia dane anonimowego do tego czasu kandydata są widoczne dla pracodawcy. Dodatkowo oferty zakupione w naszej platformie są aktywnie i regularnie publikowane w mediach społecznościowych na grupach skupiających osoby z branży. Dzięki temu firma rekrutująca odciąża zasoby z wewnątrz, zwiększa się świadomość swojej marki wśród kandydatów. Ma także większe szanse na perfect match za pomocą wyszukiwarki w naszej bazie danych. 

Doświadczenia kandydata na pierwszym miejscu

Konieczność zadbania o doświadczenia kandydata podczas procesu rekrutacji – Często najważniejsze dla kandydatów podczas procesu rekrutacyjnego jest to, jak są oni traktowani. Jeżeli na odpowiedź dotyczącą ich stanowiska lub na jakikolwiek inną informację zwrotną muszą czekać więcej niż kilka dni stają się mniej skłonni do późniejszego podjęcia pracy. Jeżeli rekruterzy nadal będą chcieli prowadzić rekrutacje skutecznie i szybko, powinni zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Między innymi na to, aby dotrzymywać wszystkich terminów i oddawać informację zwrotną kandydatowi tak szybko, jak to możliwe. W branży IT każdy dzień jest na wagę złota. Warto podczas procesu powiadamiać kandydata o wszystkich przesunięciach decyzji. Napisać warto nawet o odmowach, jeżeli się pojawią. Kandydat w ten sposób zatrzyma w swojej głowie głównie pozytywne wrażenie na temat firmy, z którą prowadził rozmowy.

CV odchodzi do lamusa? – Zauważa się, że coraz większa ilość firm odchodzi od wymagania CV kandydata. Często wystarczy, jak po wysłaniu zgłoszenia przez daną osobę zajrzymy w jej media społecznościowe. Sprawdzimy tam ścieżkę zawodową, projekty, przy których pracowała i inne informacje, które będą konieczne, aby zaprosić ją na rozmowę rekrutacyjną. LinkedIn doskonale spełnia swoją funkcję, a aktualizacja swojego CV, szczególnie w branży IT jest problematyczna dla kandydatów. Najczęściej szkoda im na nią czasu. Wszystkie informacje o nich są dostępne publicznie, co bardzo może ułatwić cały proces szukania, wyłaniania i zapraszania kandydatów, gdy tylko rekruter posiądzie odpowiednie kompetencje.

Powyższe trendy na rynku pracy i w rekrutacji, na które warto zwrócić uwagę w 2019 roku to tylko kilka ze zmian, które nas czekają. Warto śledzić także pojawiające się nowości, aby oferować swoim klientom najbardziej zaawansowane rozwiązania. 

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.