Naprawa komputera i programowanie - Mała różnica? - Jak reagować na prośby?

Naprawa komputera i programowanie – Mała różnica? – Jak reagować na prośby?

Programowanie, a naprawa komputera to dwie różne sprawy, o czym doskonale wiedzą programiści. Niestety często ich punktu widzenia nie podzielają znajomi i wujek, którzy pytają o naprawę komputera lub inne techniczne pomoce. Czasami trudno wytłumaczyć wtedy, że programując niekoniecznie naprawiamy sprzęt. To, że siedzimy przed ekranem niekoniecznie znaczy, że naprawiamy komputery. Jak żyć? – Można by zapytać.

Naprawa komputera i programowanie – Mała różnica? 

Niewątpliwie wielu programistów już od dziecka było pasjonatami technologii i technicznych aspektów komputera, a ponieważ się nim interesowali, często nawet rozbierali go na części. Naprawa komputera nie stanowi więc dla nich problemu. Doświadczenie i popularność jednego z popularnych memów pokazują jednak, że nie wszyscy. Czasem okazuje się, że prośby o naprawę komputera mogą być wyjątkowo częste. 

Naprawa komputera i programowanie - Mała różnica? - Jak reagować na prośby?

Niejeden programista myślał już, że na jednorazowej naprawie się skończy. Niestety w znacznej ilości przypadków jeszcze długo po załatwieniu komputera będzie słyszał coraz częstsze prośby.

  • Wcześniej tak często się nie psuł, nie naprawiłeś. Naklikałeś i teraz nam się psuje
  • To dla Ciebie chwilka, znowu coś nam się poprzestawiało. Mógłbyś na to zerknąć? 

programowanie

Po wielu prośbach o zainstalowanie Windowsa lub naprawę komputera nasuwają się liczne pytania. Czy nie mówić bliskim o swojej pracy?

Na szczęście wiele próśb dotyczy dosyć przyziemnych spraw, z którymi poradzimy sobie bez problemu. 

  • Wnuczku, koleżanka tu mnie się zapytała, czy udostępnię coś na Facebooku, jak to zrobić?
  • Oki, już.

Czyli krótko – większa część próśb to dla nas tylko kilka kliknięć, które mogą uszczęśliwić naszego bliskiego. Niektórzy jednak ze względu na brak asertywności zostają rodzinnymi pomocnikami do spraw instalacji Windowsa lub instalowania sterowników. Niestety często nie wiąże się to ze zrozumieniem ze strony proszących.

  • Przecież dla Ciebie taka naprawa to raz dwa hop i jest. – Jakie pieniądze? – Mówi sąsiad

Wtedy zaczynają się schody, bo przecież cenimy swój czas. 

Słysząc i doświadczając podobnych sytuacji aż chce się większej anonimowości. Jeżeli nie można uniknąć podobnych próśb, można otrzymać na długi czas łatkę niemiłego, a nawet złośliwego. Czy tego chcemy? Gdzie jest złoty środek?

Jeżeli osoba, która nas prosi zna się na komputerach, wystarczy powiedzieć:

  • Nie znam się, mam Mac’a

Niestety jednak większość nie widzi znaczących różnic. 

Naprawa komputera i programowanie – Długa praca, czy kilka chwil?

Mimo tego, że rozmaite prośby mogą po pewnym czasie dokuczać, czy drażnić, najczęściej naprawa komputera z naszej strony trwałaby maksymalnie kilka minut. Jednocześnie możemy w tym czasie wzmocnić więc lub odnowić znajomość. Skupmy się więc na pozytywach, których jest równie dużo, ponieważ dobro wraca! 

  • Zrobimy dobry uczynek 
  • Sprawimy komuś radość i wzmocnimy relacje
  • Będziemy mieli śmieszną historię do opowiedzenia znajomym w biurze

Wszyscy wiemy, że programowanie polega na zupełnie innych czynnościach, ale to dlatego, że jesteśmy z branży. Mimo wszystko zawsze lepiej jest usłyszeć „pomóż w naprawie komputera” niż „zrób mi taką aplikację” 🙂 

Wystarczy mała zmiana punktu widzenia, a już chce się pomagać. Zgadzacie się? Jak często Was spotykają podobne sytuacje i pytania? 

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.