Niezależnie czy jesteś na początku swojej drogi zawodowej i dopiero poznajesz branżę IT, czy masz kilka lat doświadczenia, rozmowa rekrutacyjna zawsze obarczona jest pewną dawką stresu i niepewności. O tym czego się na niej spodziewać, jakie pytania mogą paść i w końcu, o co Ty powinieneś zapytać rekrutera –dowiesz się z wywiadu z Patrycją Laskowską, IT Recruitment Team Leader z firmy j-labs.

IT-Leaders: Zacznijmy od przedstawienia sylwetki rekrutera IT. Jaką powinien mieć wiedzę, gdzie ją można zdobyć?

Patrycja Laskowska: IT Rekruter prowadzi proces rekrutacji na stanowiska specjalistyczne w branży IT np. Java Developer, QA Automation Engineer. W j-labs realizujemy cały proces od sourcingu, poprzez prowadzenie rozmów „f2f” (ang. Face to face), aż do negocjacji i podpisania umowy.

Rekruter powinien mieć choćby podstawową wiedzę techniczną, aby z jednej strony zrozumieć wymagania biznesowe, a z drugiej móc rzeczowo i merytorycznie rozmawiać z kandydatem.

Wiedzę pozyskujemy ze szkoleń, które są organizowane w firmie, przez naszych inżynierów. Mamy szkolenia m.in. z podstaw informatyki, technologii mobilnych oraz frontendowych. W dobie internetu rekrutacyjne know-how można bez trudu pozyskiwać z sieci, kursów online i webinarów, prowadzonych przez doświadczone osoby z branży IT. Na rynku jest wiele dobrych książek, polsko i anglojęzycznych. Wiedzę z zakresu IT trzeba ciągle aktualizować. Tak jak sama branża, bardzo dynamicznie się zmienia i idzie do przodu. Nie ma mowy, aby spocząć na laurach. Mała podpowiedź dla IT Rekruterów: mnie dużo dała obecność na rozmowach technicznych, bo poznałam terminologię i  zagadnienia, które wiążą się z danym stanowiskiem. Wiem, że nie jest to częsta praktyka, jednak bardzo polecana.

IT-Leaders: Ile firm informatycznych, tyle praktyk przy przeprowadzaniu rozmów rekrutacyjnych. Czy Twoim zdaniem rozmowa z dobrze przygotowanym IT Rekruterem może zastąpić rozmowę z Programistą?

Patrycja Laskowska: To pewnie w dużej mierze zależy od firmy oraz wiedzy technicznej samego rekrutera.Programista pojawia się przeważnie podczas weryfikacji technicznej oraz przedstawienia projektu, w którym kandydat miałby pracować. IT Rekruter prowadzi cały proces. Ma szeroką wiedzę o firmie ale też o wszystkich możliwościach jakie są dla danego kandydata – często nie jest to jeden projekt, a kilka. Dzięki rozmowie o oczekiwaniach kandydata takie projekty są dopasowywane i przedstawiane, zgodnie z kwalifikacjami zawodowymi i posiadanymi kompetencjami. Zadaniem IT Rekrutera jest zaopiekowanie się kandydatem podczas całego procesu – od momentu wysłania CV, aż do złożenia oferty, nierzadko też po proces onboardingu.

IT-Leaders: Przejdźmy do samej rozmowy rekrutacyjnej: Na co zwraca uwagę IT Rekruter podczas rozmowy ze specjalistą, jakich pytań można się spodziewać?

Patrycja Laskowska: Dużo zależy od tego na jakie stanowisko kandydat zaaplikuje. Kandydat, który ma doświadczenie zawodowe może spodziewać się pytań o projekty, przy których pracował, jakie były jego zadania, jakie zna technologie, metodyki zarządzania, w jakim zespole pracował i jaka była jego rola. Nie może zabraknąć również weryfikacji języka obcego (najczęściej język angielski) w różnych formach. Może to być luźna rozmowa lub test do rozwiązania. Pojawiają się również pytania badające motywację do zmiany oraz jakie są oczekiwania kandydata względem projektu. W j-labs jesteśmy nastawieni na długofalową współpracę więc ważną dla nas informacja jest w jakim kierunku kandydat chce się rozwijać np. Team Leader, Architekt.

IT-Leaders: Jak zatem przygotować się do rozmowy technicznej aby wypaść jak najlepiej i zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym?

Patrycja Laskowska: Rozmowę techniczną przeprowadza osoba na co dzień pracująca z technologią, którą ma zweryfikować u kandydata. . Przeważnie są pytania z podstaw, takie jak bazy danych, wzorce projektowe oraz te związane z konkretną technologią. Oprócz pytań można spodziewać się zadań. Mogą one zostać wysyłane przed rozmową techniczną. Wtedy zadania są rozbudowane -czasem trzeba na nie poświęcić kilka godzin. Tutaj warto rzeczywiście przeczytać ze zrozumieniem instrukcję i wykonać zadanie jak najlepiej się potrafi. Może to wydawać się oczywiste, jednak doświadczenie pokazuje co innego. Zadania mogą pojawić się też już na samej rozmowie, które są np. krótkim code review. Dużą dawkę praktycznej wiedzy można znaleźć w sieci i na forach internetowych, jednak wcale nie jest powiedziane, że pytania się w 100% pokryją. Ważne, żeby zapoznać się z oczekiwaniami firmy na dane stanowisko i dokładnie prześledzić wymagania. Jeśli firma oczekuje np. bardzo dobrej znajomości baz SQL, na pewno pojawią się pytania związane z tym obszarem. Najważniejszy jest spokój i opanowanie. Zmiana pracy zawsze wiąże się ze stresem, który na niektórych działa motywująco, natomiast innych paraliżuje. Najważniejsze to umieć sobie z nim poradzić.

IT-Leaders: Rozmowa rekrutacyjna powinna mieć formę dialogu, dlatego pytania winny padać od dwóch stron. O co warto dopytać IT Rekrutera podczas procesu rekrutacji, aby mieć możliwie najpełniejszy obraz firmy i stanowiska?

Patrycja Laskowska: Moim zdaniem trzeba pytać jak najwięcej, żeby mieć szeroki pogląd na stanowisko/projekt. Konkretne pytania zależą od tego na czym zależy kandydatowi i jaki opis dostanie na start rozmowy. Dobrą praktyką jest spisanie pytań na kartce, aby nic nie umknęło.

Na pewno warto mieć konkretne odpowiedzi na poniższe pytania:   

– Ile osób jest w zespole i jakie mają staże pracy, na jakich stanowiskach pracują?

– W jakiej fazie jest projekt, jaka jest wersja technologii i  jak długo będzie trwał?

– Jaka jest metodyka zarządzania projektem?

– Jaki sprzęt jest na wyposażeniu pracowników?

Kandydat powinien być wyposażony w informację jakie są kolejne etapy procesu, kiedy może spodziewać się feedbacku i w jakiej formie. I na koniec, warto dopytać o odbywanie podróży służbowych i możliwe delegacje – jeśli są, to jak często i gdzie.

IT-Leaders: Od wielu lat panuje pogląd, że rynek IT jest rynkiem pracownika, a programistów najbardziej motywują: kasa i benefity 😊 Czy warto dopytywać o oferowane zarobki i benefity pozapłacowe?

Patrycja Laskowska: W branży IT co raz częściej benefity i wynagrodzenie jest jawne już na poziomie ogłoszenia. Branża jako pierwsza wprowadziła w większości jawność widełek finansowych w ogłoszeniach, wprowadzając w lekkie zakłopotanie wielu firm z innych sektorów.

Jednak jeśli nie ma tej informacji w ogłoszeniu, nie powinniśmy tego odkładać na ostatni etap rekrutacji. Benefity w branży mają coraz ciekawsze formy i rynek jeszcze nie raz na pewno zaskoczy. Niemal każda firma w sekcji „Oferujemy” wymienia je szczegółowo. Jeśli komuś bardzo zależy na benefitach, może odwiedzić stronę karierową firmy i sprawdzić co firma ma w swojej ofercie.

W j-labs mamy jawne widełki finansowe, a już pierwszy etap rozmowy porusza wątek o oczekiwaniach finansowych kandydata. Nie zostawimy tego nigdy na koniec rekrutacji.

Patrycja Laskowska IT Recruitment Team Leader w j-labs

W j-labs zajmuje się zarządzaniem czteroosobowym zespołem oraz aktywnie działa jako rekruter w branży IT. Dodatkowo zajmuje się organizacją szkoleń z Web security dla firmowych inżynierów.

j-labs to polska firma dostarczająca usługi w różnych modelach biznesowych takich jak outsourcing całych projektów oraz zespołów, a także pojedynczych specjalistów w siedzibie klienta lub w siedzibie naszej firmy.