Zapotrzebowanie na Specjalistów IT nie maleje. Cyfrowa transformacja sprawia, że tylko w Polsce w dalszym ciągu brakuje około 50 tysięcy pracowników IT różnych specjalizacji. Firmy prześcigają się w dotarciu do kandydatów, rekruterzy mają pełne ręce roboty, a szkoły kształcące programistów kuszą coraz to nowymi ofertami. Wspomnianą lukę mogą zapełnić kobiety. Zarówno studentki, młode matki, jak i te, które szukają pomysłu na siebie, bądź chcą się przebranżowić, by zarabiać więcej. Potencjał drzemiący w kobietach jest bardzo duży, jednak niekiedy brakuje odwagi i wiary we własne możliwości. Aby przełamać ten impas i zachęcić kobiety do wejścia w branżę IT, 28 października odbyła się II edycja Dnia Kariery Kobiety w IT organizowana przez Future Collars, Fundację Mamo Pracuj i NESsT Polska. Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem, a dzisiaj o  szansach w zmieniającym się rynku pracy, potencjale kobiet i możliwościach wejścia do IT rozmawiamy z  Joanną Pruszyńską-Witkowską, wiceprezeską i co-Founderem Future Collars.

Barbara Kowalewska, CEO IT-leaders: Wydaje się, że w obszarze IT wiele jest spotkań, konferencji i branżowych eventów. Z czego wynika potrzeba organizowania takich wydarzeń?

Joanna Pruszyńska-Witkowska, co-Founder Future Collars: Tegoroczny raport DESI 2020 kolejny już raz pokazał, że w Unii Europejskiej i w Polsce brakuje pracowników w IT. W Polsce według szacunków ta liczba sięga 50 tys. Poza tym wśród osób zatrudnionych w tym obszarze kobiety stanowią 15%. To zdecydowanie zbyt mało. A teraz – w sytuacji pandemii – rynek pracy przeżywa rewolucję.

W ramach kampanii #Woman Update zgłębiliśmy ten temat – efektem jest raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego” autorstwa dr. Katarzyny Śledziewskiej idr.  Renaty Włoch zośrodka badawczego Uniwesrystetu Warszawskiego  DELAB. Okazuje się, że aż 3 mln kobiet zatrudnionych jest w zawodach zagrożonych silnym negatywnym wpływem pandemii Covid-19. Ponadto podczas wiosennego lockdownu to panie najczęściej były obciążone opieką nad dziećmi i osobami starszymi, rezygnowały z pracy na rzecz zasiłku opiekuńczego. Wciąż też pokutuje  stereotyp, że IT to działka mężczyzn. 

Barbara Kowalewska: Zdecydowanie, stereotypy są tutaj wciąż bardzo mocne, ale to dobry temat na kolejny wywiad : ) Jak zmienia się rynek pracy w kontekście rewolucji cyfrowej, pandemii i jak się ma do tego szansa kobiet?

Joanna Pruszyńska-Witkowska: Wysokie kompetencje emocjonalne i organizacyjne, umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków i odporność na stres związany ze zmianą to istotne cechy kobiet, dające im potencjał na rynku pracy. Jak czytamy w raporcie #Woman Update – łączenie kompetencji miękkich i twardych będzie determinowało sukces na rynku pracy w przyszłości. Choć prawdę mówiąc nie są to kompetencje “jutra”, a coś, czego szukają pracodawcy już od dawna.

Pandemia wymusiła na organizacjach przejście na pracę zdalną tam, gdzie to było możliwe. To prawdziwy test dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw i kompetencji ich pracowników. Przyspieszyła też rewolucję cyfrową, wyostrzając trendy rynku, takie jak automatyzacja i platformizacja. Część zawodów zniknie, pojawią się nowe. Kiedy życie społeczne, kulturalne i towarzyskie, administracja, usługi i edukacja przeniosły się do Internetu, zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników wykazujących kompetencje cyfrowe. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że rynek pracy będzie się zmieniał, a my będziemy uczyć się całe życie. I to jest właśnie szansa – najlepszy moment, by znaleźć swoje miejsce w obszarze nowoczesnych technologii. 

Źródło: Polska Times

Barbara Kowalewska: Idea “longlife-learning” jest mi bardzo bliska. A o czym muszą pamiętać osoby, które chciałyby wejść do świata IT? 

Joanna Pruszyńska-Witkowska: Masz rację, longlife learning jest bardzo ważny. Specjaliści, którzy nie rozwijają swoich umiejętności, szybko mogą wypaść z tego rynku. Nie wystarczy zdobyć certyfikat i stanowisko, by osiąść na laurach. Ta branża wymaga ciągłego doskonalenia się.  Warto też pamiętać, że wieloletnie studia nie dają przewagi podczas rekrutacji. W IT liczą się umiejętności i zaangażowanie, chęć rozwoju i – również wspomniane – kompetencje miękkie. Już na poziomie rekrutacji kandydaci rozwiązują konkretne problemy, zamiast opowiadać o swoim CV. I chyba najważniejsze – kobiety nie mogą zapominać, że zdecydowanie IT to świat dla nich. Trzeba odwagi i dużej motywacji, żeby zmienić swoją ścieżkę kariery, jednak warto to zrobić. Branża IT zapewnia dobre wynagrodzenie, stabilne zatrudnienie i wiele możliwości rozwoju. 

Barbara Kowalewska: Bardzo dziękuję za inspirującą rozmowę. Trzymam kciuki za dalsze upowszechnianie branży IT wśród kobiet – to bardzo ważna misja, której osobiście mocno wspieram i kibicuję.

Joanna Pruszyńska-Witkowska Współzałożycielka i wiceprezes FutureCollars, szkoły programowania i kompetencji cyfrowych, której misją jest demokratyzacja dostępu do edukacji i rozwoju zawodowego w IT.  Organizatorka kampanii WomanUpdate  oraz „Dnia Kariery Kobiety w IT” z warsztatami programowania i debatami technologicznymi  z udziałem kobiet w IT. Wydawca  raportu „Kobiety w Technologiach” przedstawiającego 100 najbardziej wpływowych kobiet w sektorze IT w Polsce.  Zdobyła tytuł Człowieka Roku magazynu Brief. Poprzednio przez  20 lat była związana z branżą komunikacyjną, jako prezes agencji PR Headlines Porter Novelli.