Śląsk IT stoi – to pewne 😉 Województwo śląskie, pewnie jeszcze przez starsze pokolenie kojarzone głównie z górnictwem, dziś to prawdziwe centrum nowych technologii, przyciągające nie tylko firmy polskie, ale i zagraniczne. Dzisiaj opowiemy Wam historię czeskiego giganta – dostawcy oprogramowania bukmacherskiego w Europie Środkowej – firmy Betsys. Miłośnicy zakładów bukmacherskich doskonale wiedzą, że w Pradze, oprócz dobrego piwa, utarła się tradycja zakładania firm IT wspierających przyjmowanie zakładów on-line.

Od 2000 roku Betsys pracuje nad szeroką gamą produktów i usług obejmujących całe spektrum zakładów na mecze sportowe, wirtualne i e-sportowe. Krótko mówiąc, oznacza to, że pozwalają bukmacherom przyjmować zakłady sportowe – 100% wirtualnie, bez wychodzenia z domu. Odpowiedzialni są również za projektowanie oraz aktywację aplikacji mobilnych. Z usług firmy korzysta między innymi Sazka (największa loteria w Czechach), STS, Fortuna czy OTOBET.

Niedawno na IT-leadersowej kanapie gościmy założycieli – Vladimír Hranáč i Jiří Najman. Efektami rozmów dzielimy się z Wami w wywiadzie, z którego dowiecie się m.in.:

  • Kogo obecnie poszukuje firma (w platformie wspólnie rekrutujemy Senior JS Frontend Developer / TypeScript Angular);
  • Czy tylko kompetencje twarde mają znaczenie w rekrutacji Specjalistów IT;
  • Dlaczego na nową lokalizację wybrali akurat Polskę;
  • Jak działa aplikacja do obstawiania meczów on-line

… i zobaczycie jak pracuje się w Betsys, za sprawą wieeelu zdjęć „od kuchni“ 😊

Joanna Tarnawska-Durda: Jesteście czeską firmą technologiczną, która jest mocno rozpoznawalna na rynku lokalnym. Dlaczego wybraliście akurat Polskę, żeby rozwijać kolejny oddział?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Polska jest długoterminowo naszym krajem partnerskim. Uważamy, że Polacy są do nas bardzo podobni i że wśród nich znajduje się wielu świetnych deweloperów. Dzięki temu możemy się do siebie szybko dostosować. W Katowicach posiada swoją siedzibę również nasz wieloletni partner, zakład bukmacherski STS.

Joanna Tarnawska-Durda: Na czym polega wasz system bukmacherski? Na jakich mechanizmach jest on oparty?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman:Obecnie nie można już mówić tylko o aplikacji albo zestawach aplikacji. Nasz system jest rozbudowaną kompleksową aplikacją, za pomocą której można jak budować nowe produkty, tak również szybko skalować i dostosowywać się do aktualnego rozwoju naszych klientów. Podstawą są nowoczesne technologie, które są kluczowe dla wszystkich rodzajów działalności biznesowych, nie tylko dla zakładów sportowych. Chodzi mi o to, że technologie oraz ich jakość mają istotny wpływ na sukces on-line biznesów. I Betsys jest i chce być liderem w dziedzinie platform igamingowych.

Joanna Tarnawska-Durda: Coraz częściej spotykamy się z zamknięciem stacjonarnych zakładów sportowych i następnym przeniesieniem ich działalności do sfery on-line. Jakie wyzwania technologiczne są z tym związane?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Istnieje pewna różnica pomiędzy zachowaniem i wymaganiami klientów w internecie i klientów w sklepach stacjonarnych. Podstawowa różnica polega na tym, że trzeba w bardzo krótkim czasie reagować na żądania dziesiątek tysięcy klientów, w czasie gdy jednocześnie odbywa się więcej popularnych meczów. Sfera on-line umożliwia również szerszą ofertę usług, jak na przykład forma obstawiania odbywającego się meczu, transmisje najsłynniejszych lig itd. Można też zaobserwować trendy w rodzaju urządzeń używanych przez klientów. Na pierwszym miejscu są obecnie telefony komórkowe. Żeby zapewnić naszym klientom jak najlepsze doświadczenia związane z używaniem aplikacji mobilnych i internetowych, musimy cały czas pracować nad udoskonaleniem UX (User Experience) i UI (User Interface) oraz nadążać za obecnymi trendami w dziedzinie technologii owych platform.

Joanna Tarnawska-Durda: Porozmawiajmy o tym, jak jest firma Betsys zorganizowana. Jakimi wartościami kierujecie się w codziennej pracy?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Promujemy proaktywne podejście oraz kulturę opartą na rozwoju zarówno teamów, jak i poszczególnych osób. Za swoje podstawowe wartości uważamy bezpośrednią odpowiedzialność, otwartość, transparentność i stały rozwój, zgodnie z wartościami SCRUM. Każdy team kieruje się właśnie tymi wartościami i stwarza sobie środowisko, które mu odpowiada. W Betsys nie ma skomplikowanej hierarchii kierowniczej. Liderem może zostać każdy, kto w danym momencie potrafi wnieść jakąś wartość, która jest dla firmy i społeczeństwa korzystna. Dlatego tutaj możemy napotkać liderów, którzy zajmują się rozwojem jakiejś technologii, ale też liderów, którzy pomagają innym rozwijać ich soft skills.

Joanna Tarnawska-Durda: Ostatnio mocno skupicie się na rozwoju infrastruktury biurowej w Polsce i w Czechach. Na co zwracaliście szczególną uwagę, gdy planowaliście biura dla specjalistów IT?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Uważamy, że pomieszczenia biurowe to nie tylko miejsce do pracy, ale również i miejsce spotkań i komunikacji, która odgrywa kluczową rolę w tym, że team będzie odnosił sukcesy. Staraliśmy się stworzyć strefy odpoczynku i nieformalnych spotkań. Kładliśmy duży nacisk na wystarczającą liczbę sal konferencyjnych, w których teamy mogą się w spokoju spotykać. Duża część inwestycji została przeznaczona na instalację urządzeń telekomunikacyjnych w salach konferencyjnych, aby zapewnić wysokiej jakości komunikację z klientami i członkami teamów, którzy pracują zdalnie. Wydaje nam się to bardzo ważne, biorąc pod uwagę strukturę międzynarodowej komunikacji.

Joanna Tarnawska-Durda:  Jakie oczekiwania stawiacie kandydatom na polskim rynku?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Jeżeli chodzi o soft skills, cieszymy się, gdy kultura i wartości naszej firmy są kandydatowi bliskie. Branża IT, a szczególnie nasza dziedzina, są bardzo dynamiczne i wartość tego, z którymi technologiami umiecie pracować, jest względna, dlatego preferujemy ludzi, którzy mają dobrą umiejętność uczenia się i którzy potrafią szybko dostosować się do zmian. Właśnie te umiejętności są istotne zarówno dla naszej firmy, jak i dla naszych kolegów. W Katowicach mamy dwa teamy. Pierwszy zajmuje się nowymi technologiami front-endowymi w AngularJS a drugi pracuje nad przepływem danych od usługodawców zewnętrznych. Główną technologią jest PHP, ale w przyszłości możliwe jest, że będziemy korzystać z Node.js. Oba teamy szukają specjalistów od zapewniania jakości (QA), Scrum Masterów, Product Ownerów i innych.

Joanna Tarnawska-Durda: Niedawno świętowaliście 20-lecie powstania Waszej firmy, notabene, piękny wynik – gratulujemy! Co przez ten okres było dla Was największym wyzwaniem?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Przedsiębiorczość to jedno wielkie wyzwanie, z którym zmagasz się codziennie. Dlatego nie uważam sytuację, jaką jest pandemia COVID-19, za kamień milowy. Dwadzieścia lat to masa czasu, ale jeżeli mam się cofnąć w czasie, powiedziałbym, że najważniejszym wyzwaniem było zacząć skupiać się na zakładach sportowych i oprzeć się innym dziedzinom, które też wyglądały atrakcyjnie. Kiedy mówimy o ostatnim czasie, chciałbym wspomnieć o naszej współpracy z polskim STS. Jesteśmy prawdziwymi braćmi i jedziemy na tym samym wózku.

Joanna Tarnawska-Durda: Zdradzicie nam jak wyglądają wasze plany na przyszłość?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Jak już wskazaliśmy powyżej, naszą ambicją jest zostać liderem w dziedzinie platform igamingowych w Europie, i to wszystko w współpracy z STS, z którym razem osiągamy ogromne sukcesy. Dlatego nasze plany, czy to plany technologiczne, czy plany produktowe, idą właśnie w tym kierunku.

Joanna Tarnawska-Durda: Oddajmy się na koniec wspomnieniom… Z czego jesteście w ciągu całej historii Betsys najbardziej dumni?

Vladimír Hranáč, Jiří Najman: Napewno z naszego produktu, który pomaga naszym klientom być liderami na rynku. Zdecydowanie jestem dumny z naszych pracowników, którzy potrafili stworzyć silny i zmotywowany team.

Joanna Tarnawska-Durda: Panowie, bardzo Wam dziękuję za ten wywiad i za podzielenie się z nami zarówno tajnikami pracy w firmie Betsys (ach, te piękne zdjęcia!), jak i planami na przyszłość. Trzymamy mocno kciuki za dalszy rozwój i w przyszlości – pozycję lidera – nie tylko w Polsce i Czechach, ale globalnie. A więcej o tym, jak pracuje się w Betsys przeczytacie w platformie IT-leaders: https://it-leaders.pl/firma/betsys-poland-sp-z-o-o-1322

BIO:

Jiří Najman urodził się w 1980 roku w Pradze. Ukończył Politechnikę Czeską na Wydziale Transportu i Logistyki. W 2000 roku był współzałożycielem firmy programistycznej Betsys, która jest obecnie największą firmą specjalizującą się w oprogramowaniu dla bukmacherów sportowych w Europie Środkowej. Obecnie zajmuje stanowisko Chief Business Officer w ścisłym kierownictwie Betsys.W wolnym czasie lubi sport, piesze wędrówki i podróże.

Vladimír Hranáč  Od młodości zwiazany z nowymi technologiami. W liceum zaczynał jako radioamator, w domu konstruował krótkofalówki a potem dzięki wiedzy z zakresu elektroniki zajmował się konfiguracją i prowadzeniem serwerów. Później zajmował się programowaniem, a wraz z rozwojem firmy zarządzał projektami, a później ludźmi. Dziś jego praca polega przede wszystkim właśnie na zarządzaniu ludźmi. Interesuje się technikami coachingu, motywacji i poszukiwaniem sposobów,jak stworzyć dobrą kulturę firmy polegającą na motywacji i rozwoju. Bardzo ceni swój zespół. W wolnych chwilach uprawia sport (rower, sporty zimowe, paddleboarding, turystykę górska). Inspiracje książkowe: tryologia, „Problem trzech ciał“ i „Szef wymagający i wyrozumiały“.