Zaczynasz programistyczną przygodę i chcesz znaleźć najlepsze kanały o frontendzie na YouTube? Od dawna jesteś już Frontend Developerem i chcesz pogłębić swoją wiedzę, poznając interesujące tricki i ciekawostki? Czy frontend to Twoje hobby i interesują Cię najświeższe programistyczne nowinki? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” i poszukujesz godnych polecenia kanałów o frontendzie to świetnie trafiłeś, ponieważ w tym artykule przedstawimy naszych ulubionych youtuberów, którzy doskonale znają się na rzeczy! Kolejność jest przypadkowa 😊

Najlepsze kanały o frontendzie po polsku

1. hello roman

Za kanałem hello roman stoi Adam Romański, który już od kilku lat dzieli się z widzami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat frontendu. Jego materiały zawierają ogromną dawkę informacji, a to wszystko w niezwykle przyjaznej i wyluzowanej atmosferze. Adam w swoich filmach uczy tworzenia stron internetowych, ale porusza również wiele tematów około frontendowych -związanych z pracą jako Web Developer, przebranżowieniem czy ścieżką nauki. Jego osobowość przyciąga wielu widzów, a materiały są na najwyższym poziomie. Oprócz standardowych filmów na YouTube Adam stworzył również kilka świetnych kursów o React oraz Gatsby czy Vue, polecanych przez wielu Frontend Developerów. 

2. Przeprogramowani

Przeprogramowani, czyli Przemek Smyrdek, Marcin Czarkowski i Adam Gospodarczyk opowiadają o front-endzie z wielką pasją i zaangażowaniem. Dzielenie się wiedzą mają we krwi! Świadczą o tym zarówno ciekawe podcasty, tutoriale, recenzje, jak i stworzony przez nich kurs „Opanuj JavaScript”, w którym ogromny nacisk kładą na samodzielne rozwiązywanie problemów.

3. Overment

Overment, współpracujący z Przeprogramowanymi, to kolejna osoba na polskiej scenie YouTube, tworząca znakomite materiały dla Web Developerów. Jego treści skupiają się głównie na JavaScript (Vue i React) oraz Node.js, jednak nie są do nich ograniczone. Overment wyróżnia się tworzeniem serii krótkich, zwięzłych i konkretnych filmów, dzięki którym widzowie w przyjemny sposób mogą zdobywać nowe umiejętności i poznawać nowe narzędzia.

Najlepsze kanały o frontendzie po angielsku

4. Chris Coyier

Chris Coyier to główny pomysłodawca i twórca strony CSS-Tricks, która pełna jest zarówno samouczków, tutoriali, jak i wielu dyskusji na tematy związane z technologiami. Znajdziesz tu filmy o CSS, HTML, JavaScript, a także o wszystkim, co związane z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych.

5. Traversy Media

Traversy Media oferuje świetne samouczki i tutoriale o tworzeniu stron, obejmujące informacje o wszystkich najnowszych technologiach internetowych. Przede wszystkim znajdziesz tu wiedzę o HTML, CSS, JavaScript i frameworkach frontendowych, ale nie zabraknie też materiałów o technologiach backendowych, takich jak Python czy PHP.

6. Kevin Powell

Kevin Powell uczy, w jaki sposób tworzyć strony internetowe i jak sprawić, żeby wyglądały dobrze. Na swoim kanale udostępnia wiele poradników i samouczków. Pokazuje również wiele tricków, daje proste porady i wskazówki, aby pomóc ludziom zrozumieć magię CSS. Jego materiały są bardzo treściwe, doskonałe dla początkujących, choć zaawansowani Frontend Developerzy również znajdą coś dla siebie.

7. Wes Bos

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze kanały o frontendzie to nie możesz przegapić kanału Wes Bosa! Wes to świetny nauczyciel, a w związku z tym wszystkie jego kursy mają bardzo dobre oceny. Z pewnością wiele się od niego nauczysz. Wes oferuje zarówno kursy, świetne poradniki, serię „code along” i kodowanie „na żywo”, jak również bardzo popularne, darmowe wyzwanie JavaScript30, w którym zbudujesz 30 projektów w 30 dni.

8. The Net Ninja

The Net Ninja to kanał, który prawdopodobnie jest najbardziej uporządkowanym kanałem z wymienionych w tym artykule. Każda seria filmików ma charakterystyczną grafikę, dzięki której łatwo połapać się co jest czym. The Net Ninja posiada wiele bezpłatnych kursów, jak również kilka w opcji premium. Bezpłatne kursy to znakomicie poukładana kopalnia wiedzy, którą zdecydowanie warto odkryć!

9. Freecodecamp

Freecodecamp to kanał, który uzupełnia darmowe kursy programowania na stronie o tej samej nazwie. Kursów jest wiele i dotyczą zarówno obszarów frontendowych, jak i backendowych. Niektóre z nich to:

Filmy na kanale doskonale omawiają zadania do wykonania podczas kursów i są bardzo wartościowym dodatkiem. Oprócz tego na kanale znajdziesz wiele tutoriali i poradników, dzięki którym z pewnością poszerzysz swoją frontendową, jak i backendową wiedzę.

szukasz pracy w IT?

Najlepsze kanały o frontendzie — podsumowanie

Kanałów o frontendzie na YouTube jest wiele. Merytoryczne i pełne informacji materiały można znaleźć zarówno po polsku, jak i po angielsku. Każdy z twórców to inna historia, inny sposób przekazywania wiedzy, inne poczucie humoru i sposób mówienia. Nasze TOP 9 to tylko niewielki i subiektywny ułamek z całego grona wspaniałych twórców, którzy z pasją przekazują swoją wiedzę. Może sam znasz kogoś, kogo zabrakło na tej liście? Koniecznie podziel się z nami jakich twórców lubisz oglądać!

Jeśli zainteresował Cię temat najlepszych kanałów o frontendzie na YouTube to z pewnością spodoba Ci się nasz narzędziownik dla Frontend Developerów, w którym przedstawiamy TOP 10 narzędzi używanych przez Frontendowców!


logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.